"Erupcija očaja i frustracije", tako je Caroline Hickman, psihologinja sa Sveučilišta u Bathu i iz Climate Psychology Alliance, rekla da smatra da će biti uobičajena reakcija javnosti na COP26, po mnogima ključni, posljednji klimatski samit na kojem bi se mogao spasiti planet od klimatskih promjena.
"Anksioznost i strah nisu neuobičajeni dok čitamo o klimatskim promjenama i proživljavamo njihov sve veći utjecaj. Ali značajni globalni sastanci i poruke poput "ovo je naša posljednja šansa" mogu pojačati taj osjećaj nemoći, prenosi njene riječi BBC.
Voditelj i slavni prirodoslovac Sir David Attenborough govorio je o tome kako je naš odnos sa Zemljom definiran jednim brojem - koncentracijom ugljika u atmosferi.
Sir David kaže da je to bio "brutalan, nepredvidiv svijet" u kojem su naši preci ponekad mogli postojati samo u malom broju, u razdobljima kada su globalne temperature postajale nestabilne.
Zatim se stabiliziralo, kazao je, i klima je postala pogodna, ne varirajući više od plus-minus jedan stupanj.
"Sve što smo postigli u posljednjih 10.000 godina omogućila nam je stabilnost u ovom vremenu", kazao je on i dodao da korištenje fosilnih goriva i druge industrijske aktivnosti uništava klimu:
"Već smo u nevolji, stabilnost o kojoj svi ovisimo, urušava se."
"Ova priča je priča o nejednakosti i nestabilnosti. Oni koji su najmanje učinili da izazovu ovaj problem, najteže su pogođeni", teško je optužio industrijski najrazvijenije i najbogatije zemlje svijeta glavni tajnik Ujedinjenih naroda António Guterres.
Time se i ovaj put pokazao kao jedan od najglasnijih zagovornika hitne akcije smanjenja zagađenja atmosfere stakleničkim plinovima. Na konferenciji je rekao da "naša ovisnost o fosilnim gorivima gura čovječanstvo do ruba".
"Ili ćemo to zaustaviti ili će nas zaustaviti. I vrijeme je da se kaže, dosta! Dosta je ubijanja ugljikom! Dosta je bilo tretiranja prirode kao zahoda! Dosta je gorenja i bušenja i rudarenja u dubinu! Mi sami kopamo svoje grobove", rekao je generalni tajnik UN-a.