Ovo nije prvi puta da iz Islamske države cure dokumenti. U siječnju je sirijska opozicija na svojim internetskim stranicama objavila tisuće navodnih dokumenata o registraciji džihadista dok su njemački mediji u ožujku došli do sličnih zapisa, javlja AFP.
CTC je usporedbom dokumenata dobivenih od NBC-a došao do zaključka da su dokumenti 98% slični onima koje su dobili od Ministarstva obrane SAD-a.
Obrasce su ispunjavali pristupnici na arapskom jeziku, a često su uključivali i bilješke procjenitelja. Oni se odnose na oko 30% od procijenjenih 15 tisuća regrutiranih koji su ušli u Siriju tijekom 2013. i 2014. godine.
Od 12 do 70 godina
Analiza dokumenata tako je dala uvid u to na koji način regrutiraju nove članove te kako učinkovito upravljaju talentom. Dokumenti također otkrivaju i da su novaci koji pristupaju Islamskoj državi bili stari od samo 12 pa sve do 70 godina iako je prosječna dob 26-27 godina.
Samo 400 njih bilo je mlađe od 18 godina prilikom ulaska u samoproglašeni kalifat.
Najviše boraca dolazi iz Saudijske Arabije (579), Tunisa (559), Maroka (240), Turske (212), Egipta (151) i Rusije (141).
U Islamsku državu također je ušlo i 49 boraca iz Francuske, 38 iz Njemačke, 26 iz Velike Britanije, 11 iz Australije te sedam iz Kanade. Među tih oko 4800 dokumenata nije bilo niti jednog regruta iz Sjedinjenih Američkih Država.
Traže se i dužnosnici, policajci...
Trideset posto boraca bilo je u braku dok je 61 posto njih kazalo da su samci, a o ostalima nije bilo podataka. Njih 1371 završilo je srednju školu dok ih je 1028 bilo na fakultetu.
Pripadnici Islamske države ispitivali su regrute kako bi im dali prikladne uloge ovisno o njihovim sposobnostima. Tako su tražili i one koji bi bili šerijatski dužnosnici, policajci ali i osobe koje bi radile na upravnim položajima.
Tako je u jednom od dokumenata otkriveno kako kraj jedne osobe stoji opaska: "Važno: on ima iskustva u kemiji".
Primili i dilera
Zanimljiva je i opaska kod 24-godišnjeg Turčina koji je imao iskustva u dilanju drogom.
"Neka Bog oprosti nama i njemu", stoji u opasci.
Desetina regruta tvrdi da je već ranije vodila vjerski rat dok ih je samo 12 posto izjavilo da je spremno na samoubilačke napade.
Među dokumentima je bila i 431 otpusnica poput onih za napuštanje kalifata zbog potreba za liječenjem ili zbog obiteljskih razloga.
Neki su dobili naređenja da se, primjerice, vrate u Libiju i rade na prodoru Islamske države. Jednog je borca Omar al-Shishani, koji je nedavno ubijen, poslao u Tursku kako bi obavio zadatak.