DOĐI DA OSTARIMO ZAJEDNO /

Šešelj mora odmah natrag u Haag!

Veliki vođa Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj morat će se vratiti u Haag, priopćeno je iz Haškog tribunala.

30.3.2015.
11:57
VOYO logo

Suci Žalbenog vijeća smatraju da se u Haagu mora održati nova rasprava na kojoj bi sve zainteresirane strane – Šešelj, tužiteljstvo, Srbija i Nizozemska, mogle iznijeti svoje stavove.

Tek potom bi sud morao, na temelju novih podataka, donijeti odluku ostaje li Šešelj privremenoj slobodi ili mu se ona ukida.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žalbeno vijeće odlučivalo je po žalbi tužiteljstva koje je navelo da je Šešelj svojim ponašanjem u Srbiji izigrao povjerenje sudskog vijeća, da je prijetio ljudima koji surađuju s tužiteljstvom i govorio kako se neće vraćati u Haag, čime je prekršio uvjete pod kojima je pušten na slobodu.

Tužiteljstvo dovodi u pitanje i ocjene o lošem zdravstenom stanju optuženog i traži da uvjeti njegovog boravka na slobodi, ukoliko takva odluka ponovo bude donesena, budu pooštreni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Povjerenje u njegovo ponašanje bilo je neosnovano"

Sudsko vijeće odobrilo je puštanje lidera SRS iz Haškog tribunala 6. studenog 2014. godine, a razlog je bilo omogućavanje adekvatnog liječenja metastaze raka na jetri.

Ubrzo nakon toga, tužiteljstvo je podnijelo zahtjev za poništenje te odluke, kako je navedeno, zbog toga što su "Šešeljevi javni nastupi pokazali da je povjerenje u njegovo ponašanje bilo neutemeljeno", ali i "zbog potrebe da se ponovo procjeni njegovo zdravstveno stanje".

Tužiteljstvo je navelo da je Šešelj izjavom da se "neće dobrovoljno vratiti u Hag" narušio jedan od članaka na temelju kojih je pušten na slobodu.

"Oslobađanje može biti dozvoljeno u bilo kojem trenutku postupka, prije izricanja presude, nakon što se pruži prilika za izjašnjavanje zemlji u koju bi optuženi otišao i zemlji domaćinu i samo ako bi bio zadovoljen uvjet da će se optuženi po potrebi pojaviti ponovo pred sudom i, ako bude pušten, da neće predstavljati prijetnju po bilo koju žrtvu, svjedoka ili drugu osobu", piše u tom članku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je Raspravno vijeće odbilo taj zahtjev, Žalbeno vijeće je sada prihvatilo dio žalbe tužiteljstva i donijelo odluku u vraćanju Šešelja u Hag.

Šešelj je u studenome 2014. pušten uz jamstva Vlade Srbije, iako ih je on "odbio".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je ranije objavljeno, uvjeti Šešeljevog privremenog puštanja na slobodu bi podrazumijevali kućni pritvor, policijsku pratnju prilikom kretanja iz medicinskih razloga, zabranu komunikacije sa žrtvama u vezi s njegovim slučajem, zabranu javnog razmatranja njegovog slučaja, a spominjala se i zabrana sudjelovanja u "političkom životu", kao i oduzimanje putovnice.

Međutim, uvjeti njegovog puštanja nisu objavljeni i drže se u tajnosti, a prema njegovom ponašanju i žalbi tužiteljstva, jasno je da nisu bili previše rigorozni.

Šešelj je aktivno sudjelovao u političkom životu Srbije, držao je govore na mitinzima i sudjelovao u akcijama SRS, ali od puštanja nije javno govorio o stvarima koje bi mogle biti povezane s haškom optužnicom protiv njega, piše B92.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo