POSTAJE NAPETO /

Dodik pokrenuo peticiju u kojoj se tvrdi da u Srebrenici nije bilo genocida

'Poziva sve građane Republike Srpske koji to žele da svojim potpisom odbiju da se srpskom narodu zabranjuje pravo na slobodu mišljenja'

23.7.2021.
20:40
VOYO logo

Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik službeno je pokrenuo i prvi potpisao peticiju kojom se izražava stav o neprihvaćanju nametanja zakona odlazećeg visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka, te se izražava stav da se, "bez obzira na uvažavanje svih žrtava, u Srebrenici nije dogodio genocid", javlja Dnevni avaz.

"Dodik poziva sve građane Republike Srpske koji to žele da svojim potpisom na ovu peticiju odbiju da se srpskom narodu i svim građanima Republike Srpske zabranjuje pravo na slobodu mišljenja, kao i da što masovnijim potpisivanjem ove peticije odbijemo političke manipulacije jednog dijela Zapada koji žele da jedino srpski narod u Europi bude okarakteriziran kao genocidan", izjavio je savjetnik za unutrašnju politiku člana Predsjedništva BiH Radovan Kovačević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasio je da se ne smije zaboraviti da je Inzko "ovaj sramni čin nametanja ovakvog zakona napravio baš na današnji dan, kada je poslije sarajevskog atentata Austrija, iz koje dolazi Inzko, uputila ultimatum Kraljevini Srbiji. Mi iz Republike Srpske to ne smijemo zaboraviti i mi iz Republike Srpske iz principa ne smijemo na ovo pristati", rekao je Kovačević.

Image
DODIKU SE POMRAČILO /

Međunarodnu zajednicu nazvao kretenima i zaprijetio odcjepljenjem zbog zakona o negiranju ratnih zločina

Image
DODIKU SE POMRAČILO /

Međunarodnu zajednicu nazvao kretenima i zaprijetio odcjepljenjem zbog zakona o negiranju ratnih zločina

Nijekanje genocida protivno europskim vrijednostima

Europska komisija primila je na znanje odluku Visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu Valentina Inzka o izmjeni kaznenog zakona te zemlje kojima se zabranjuje i zatvorom sankcionira nijekanje ratnih zločina, uključujući i genocid u Srebrenici te ističe da su revizionizam i nijekanje genocida protivni temeljnim europskim vrijednostima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 “Primili smo na znanje usvajanje zakona o nijekanju genocida, odluku koju je donio visoki predstavnik Valentin Inzko. Da budemo vrlo jasni: revizionizam i nijekanje genocida proturječi temeljnim europskim vrijednostima”, kaže se u reakciji iz Ureda Visokog predstavnika EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josepa Borrella.

Pomirenje kao prioritet

 Borrellova glasnogovornica ističe da je pomirenje jedan od prioriteta za Bosnu i Hercegovinu na njezinu putu prema EU-u.  “EU očekuje od čelnika Bosne i Hercegovine da djeluju suvereno, poduzimaju konkretne korake i  promiču okruženje koje pridonosi pomirenju kako bi se prevladalo nasljeđe rata”, ističe glasnogovornica Komisije.

Ona također ponavlja privrženost EU-a suverenosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine te poziva političke čelnike da se suzdrža od zapaljive retorike i poduzimanja bilo kakvih koraka koji bi mogli potkopati europsku perspektivu zemlje.

Odluku visokog predstavnika za BiH Valentina Inzka da nametne zakon kojim se kažnjava nijekanje ratnih zločina političari u toj zemlji su očekivano različito ocijenili a član Predsjedništva BiH Milorad Dodik je najavio kako u Republici Srpskoj taj zakon neće provoditi te je zaprijetio odcjepljenjem od BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo