PROŠLOST GA SUSTIŽE /

Debeljak je oštetio i jedno norveško brodogradilište za gotovo 20 milijuna eura, ali ondje su ga brzo prozreli

Image
Foto: Milan Sabić/PIXSELL

Debeljak je za veliki novac oštetio norveško brodogradilište, a o svemu je upozoravao i Ivan Vilibor Sinčić

15.9.2022.
10:14
Milan Sabić/PIXSELL
VOYO logo

Vlasnik splitskog brodogradilišta Tomislav Debeljak u ožujku 2020. godine preuzeo je norveško brodogradilište "Kleven Verft" u Ulsteinviku s oko 400 radnika, piše Slobodna Dalmacija. Prema pisanju dnevnog lista tužbeni zahtjev protiv njega iznosi 193 milijuna norveških kruna, odnosno 145 milijuna kuna. To je gotovo 20 milijuna eura.

Četiri mjeseca kasnije, piše Slobodna, Debeljak je prijavio stečaj norveške akvizicije. Slobodna dalje navodi strane medije koji su pisali da je "Stečajna masa brodogradilišta Kleven Verft" tužila Debeljaka i tražila naplatu 20 milijuna eura. Novinari Slobodne Dalmacije dobili su potvrdu Bjørna Åge Hamrea, povjerenika Klevenove “Stečajne mase” kojeg je imenovao sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navodi se dalje da je smp.no (Sunnmorsposten) u srpnju objavio da je "Stečajna masa Kleven Verfta sudu i vjerovnicima poslala novo godišnje izvješće. U njemu stoji da je predsjednik uprave prekršio svoju dužnost dobrog organiziranja poslovanja i postupio protivno obvezi lojalnosti društvu. Stečaj u brodogradilištu je, kako smatraju, izravno uzrokovan ponašanjem predsjednika uprave."

Slobodna prenosi i portal Skipsrevyen koji je u srpnju objavio:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
RADNICI ZABRINUTI /

Debeljak se u Kninu pokušao sastati s premijerom, ovaj ga odbio. Upitni i brodovi MORH-a, država šuti

Image
RADNICI ZABRINUTI /

Debeljak se u Kninu pokušao sastati s premijerom, ovaj ga odbio. Upitni i brodovi MORH-a, država šuti

"Iz godišnjeg izvješća za ‘Kleven Verft’ proizlazi kako je ‘Stečajna masa’ zaključila da postoje osnove za odgovornost hrvatskog predsjednika Tomislava Debeljaka. On je u ulozi predsjednika uprave i većinskog vlasnika nanio značajne gubitke tvrtki i njezinim vjerovnicima. Gubitak, koji će se dodatno procjenjivati, trenutno je ograničen na nešto više od 351 milijun norveških kruna. U daljnjem postupku odlučivat će se o tužbi protiv Debeljaka."

Pojašnjavajući Debeljakovu ulogu, portal Skipsrevyen dalje kaže:

"Hrvatski predsjednik uprave uveo je bio praksu koja je rezultirala kašnjenjem ili izostankom plaćanja kooperantima, što je značilo da brodogradilište nije moglo ispuniti svoje obveze iz ugovora o gradnji. Stečaj se mogao izbjeći da su se predsjednik uprave i dioničar ponašali adekvatno i lojalno u odnosu na ugovore, stoji u izvješću ‘Stečajne mase’. Prilikom preuzimanja "Kleven Verfta", DIV grupa se obvezala uplatiti obrtni kapital od 55 milijuna norveških kruna…"

To je oko 41 milijun kuna (oko 5,5 milijuna eura). Riječ je o događajima iz proljeća 2020. godine, odnosno iz vremena preuzimanja norveškog brodogradilišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Debeljak je, navode norveški mediji, prvi dio trebao uplatiti već u travnju, a ostalo početkom jeseni. Međutim, polog za travanj uplaćen je tek u lipnju, ali kao kratkoročni zajam.

"To je bilo u suprotnosti s tekstom ugovora koji je izričito tražio da depoziti budu obrtna sredstva, a ne kratkoročni dug. Izostanak depozita DIV Grupe doprinio je tome da brodogradilištu ‘Kleven Verft’ nije odobren kredit za likvidnost s državnim jamstvom koji je mogao riješiti probleme s financiranjem, smatraju u ‘Stečajnoj masi’. No DIV smatra da ne postoji uzročna veza između Debeljakovih postupaka i financijskih gubitaka koje je ‘Kleven Verft’ pretrpio u tom razdoblju", piše Skiprevyen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slobodna Dalmacija dalje navodi da je Ivan Vilibor Sinčić, hrvatski eurozastupnik, na zimu 2020. godine upozoravao o "poslovnoj praksi vezanoj za "neisplatu plaća radnicima, blokadama računa, izvlačenjem državnih poticaja…", ali i to da su Norvežani sve shvatili u ljeto 2020. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo