Nuklearna elektrana u Černobilu je već nekoliko dana bez struje, zbog čega je upitno održavanje temperature vode u bazenu s nuklearnim gorivom. Profesor Davor Grgić iz Hrvatskog nuklearnog društva, objasnio je za N1 kakvu opasnost to predstavlja.
"Na lokaciji koja se nekad zvala NE Černobil reaktori su zaustavljeni, ali ostalo je istrošeno nuklearno gorivo, koje je potrebno hladiti zbog zaustavljene topline u njemu, bar dok mu se snaga dodatno ne smanji. Problem je što je ovdje nekad bilo instalirano 4000 megavata snage i ostalo je relativno puno goriva. Procjena je da je u tom bazenu 20 tisuća gorivnih elemenata. Taj jedan element sadrži 120 kilograma urana, govorimo o više od 2000 tona goriva…", pojasnio je nuklearni stručnjak.
Nestankom struje započeo je spori proces koji ne bi smio dugo potrajati, upozorio je. Tvrdi da su dizelski agregati dovoljni za napajanje sustava, ali ni to nije dugoročno rješenje, zbog čega tvrdi da je problem prisutan te da ga nijedna strana ne bi trebala potencirati.
“Dobro je što je to gorivo hlađeno već 20 godina”, poručio je Grgić i istaknuo da Ukrajinci pretjeruju s potenciranjem priče o opasnosti, a Rusi sa zanemarivanjem sustava.
Ipak, uvjeren je da je razina vode i dalje pod kontrolom, jer se u nuklearki nalaze ukrajinski radnici. “Čak i ako ne uspostavimo hlađenje, ultimativni zahtjev je da tamo ima dovoljno vode. Kasnite li s time, lokacije oko ruba bazena bit će takve da ljudi tamo ne bi trebali biti, jer bi dobivali doze opasne za ljude”, pojašnjava Grgić.
“Nema mjesta panici, ali situacija može predstaviti potencijalni problem”, poručuje jedan od naših vodećih stručnjaka za nuklearnu energiju.
Najnovije informacije o zbivanjima u Ukrajini možete pratiti OVDJE.