ŠVEĐANI SU USPJELI, TO SAD GOVORE I NJIHOVI SUSJEDI: /

'Stekli su dovoljnu razinu imuniteta, ali zbog jedne stvari cijena je bila jako visoka'

Image
Foto: Profimedia

Dio danskih epidemiologa smatra kako su Šveđani na pragu suzbijanja zaraze koronavirusom u svojoj zemlji zahvaljujući stvaranju imuniteta krda,

21.9.2020.
16:47
Profimedia
VOYO logo

Dok se veći dio svijeta priprema za drugi val pandemije koronavirusa, često osporavana švedska epidemiološka strategija bilježi sve bolje rezultate. To nije moglo proći nezapaženo u susjednim zemljama, pa je ugledni danski epidemiolog, Kim Sneppen, procijenio da je Švedska na pragu zaustavljanja epidemije, jer je postigla dovoljnu razinu imuniteta krda na koronavirus. "Postoje naznake da su Šveđani stekli razinu imuniteta na tu bolest, koja je, zajedno s epidemiološkim mjerama koje su na snazi tamo, dovoljna da obuzda njezino širenje", istaknuo je ovaj profesor biokompleksnosti s Instituta Niels Bors u Kopenhagenu za tamošnji list Politiken.

Iako Švedska trenutno ima 23 novozaraženih na milijun stanovnika, što je impresivno u usporedbi s danskim 61 novoboljelim na milijun ljudi, Sneppen upozorava da je visoka cijena zaraze plaćena u broju preminulih. Naime, u Švedskoj je dosad od posljedica zaraze preminulo oko 5900 osoba, a u Danskoj svega 635.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ŠVEDSKI MODEL POLUČIO JE NOVI USPJEH: /

Tjedni prosjek preminulih od korone je nula; 'Nešto nam je prije bilo pošlo po zlu, ali sada...'

Image
ŠVEDSKI MODEL POLUČIO JE NOVI USPJEH: /

Tjedni prosjek preminulih od korone je nula; 'Nešto nam je prije bilo pošlo po zlu, ali sada...'

Potvrđene znanstvene studije

Ranije objavljena studija profesora Toma Brittona sa Sveučilišta u Stockholmu, ide u prilog Sneppenovoj tezi o suzbijanju epidemije, jer je procijenjeno da se puni imunitet krda može postići i s već 43 posto populacije, što je značajno manje od 60 do 70 posto koje obično naglašavaju epidemiolozi. Britton je u svojoj studiji naglasio da se imunitet krda može postići i s 20 posto populacije, jer oni koji su bili zaraženi na početku su ujedno bili i najranjiviji te najviše društveno aktivni.

"Sve više dokaza sugerira da je Agencija za javno zdravstvo u Švedskoj možda bila u pravu pri odabiru strategije kontroliranog razvoja kolektivnog imuniteta. Može se raspravljati o tome da su odabrali pravo rješenje, ali su bili slabo pripremljeni za tu strategiju u početku i nisu mogli zaštititi najranjivije skupine", smatra Søren Riis Paludan, profesor biomedicine na sveučilištu Aarhus.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Manje razloga za optimizam

Švedska strategija borbe protiv zaraze rezultirala je s više od 88.000 slučajeva, no brojke novozaraženih su već dulje vrijeme u padu. S druge strane, Danska ima 29.000 slučajeva zaraze, ali se nalazi usred novog vala. Drugi epidemiolozi, stoga, upozoravaju da se rizik od pojave novih žarišta u Švedskoj ne može sasvim isključiti. Za razliku od svojih kolega, profesor virologije sa Sveučilišta Aarhus, Allan Randrup Thomsen smatra da je još prerano govoriti o švedskoj pobjedi nad pandemijom te upozorava da bi se oni, poput Danske, mogli suočiti s novim porastom broja zaraženih,

Iako teza o skorom zaustavljanju epidemije, ukupno gledajući, Švedska je peta u Europi po smrtnosti od COVIDA-19. Druge su zemlje, pak, u proteklim tjednima premašile rekordne brojke novozaraženih iz doba karantene. S druge strane, broj novozaraženih u Švedskoj je u konstantnom padu od lipnja, na respiratorima imaju još desetak pacijenata, pa mogu opuštenije gledati i na saniranje posljedica gospodarske krize izazvane pandemijom.

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo