Vodeći članovi stranke najavljivali su da očekuju pozitivan ishod.
"Vjerujem da ćemo u nedjelju dobiti odgovor 'da' ulasku u koaliciju s unijom CDU/CSU", rekao je glavni tajnik SPD-a Lars Klingbeil u petak.
Pravo glasa imalo je više od 463.000 članova SPD-a. Glasanje je zaključeno u petak u ponoć, a kako javlja BBC, 66 posto članova glasalo je ZA, a 33 protiv.
Ako odbiju, novi izbori
Za slučaj da su članovi odbili ponovni ulazak SPD-a u veliku koaliciju najizgledniji bi bili novi izbori.
"Ako SPD odbije novu koaliciju neće biti ni manjinske vlade, niti neke nove koalicijske konstelacije poput 'jamajačke' (demokršćani-liberali-zeleni), nego idemo na nove izbore“, ranije je govorio jedan od potpredsjednika SPD-a Thorsten Schaefer-Guembel.
Ulasku u novu koaliciju s demokršćanima se prije svega protivila socijaldemokratska mladež. Njezin predsjednik Kevin Kuehnert tjednima je obilazio lokalne ogranke SPD-a i agitirao za sporazum.
Turbulentni postizborni dogovori
Prije nekoliko tjedana izvanredni stranački kongres je tijesnom većinom (56 posto) odobrio ulazak SPD-a u pregovore s demokršćanima.
Nakon izbora u rujnu tadašnji predsjednik SPD-a Martin Schulz je zbog slabog rezultata stranke odbacio mogućnost ulaska u vladu. No nakon propasti pregovora oko "jamajačke koalicije" i na pritisak njemačkog predsjednika Frank-Waltera Steinmeiera, SPD je pristao na nove pregovore s demokršćanima, što je podijelilo stranku.
U najnovijim ispitivanjima javnog mnijenja javnog servisa ARD većina ispitanih ne smatra SPD, zbog unutarnjih previranja, sposobnim za rad u vladi, a stranka je u usporedbi s parlamentarnim izborima dodatno izgubila na popularnosti te sad uživa potporu svega 18 posto birača.
Ukoliko SPD da zeleno svjetlo koaliciji, vlada može biti sastavljena u roku od nekoliko dana, a Angela Merkel sredinom ožujka u Bundestagu biti potvrđena kao kancelarka.