Reformske mjere koje bi danas trebao prihvatiti grčki parlament znatno su teže od onih koje su 5. srpnja odbijene referendumom. Među ostalim, predložene su izmjene PDV-a na robu i usluge, kao i izmjene poreza na prihod, te kaznene mjere za izbjegavanje plaćanja poreza. Tu je i prijedlog proširenja poreza na luksuz, odluka o ukidanju odgode naplate poreza na televizijske reklame, kao i odluke o povećanju poreza solidarnosti te uvođenju novog poreza na godišnje prihode veće od pola milijuna eura godišnje.
Predlaže se i izmjena statusa državne statističke agencije koja bi, na zahtjev grčkih vjerovnika, ubuduće bila samostalnija, dok bi njezin rad nadgledao zasebni Nadzorni odbor.
Predlaže se i zakonsko rješenje o postupnom ukidanju prijevremenog umirovljenja, i to retroaktivno, počevši od 1. srpnja ove pa sve do kraja 2022. godine.
Mirovinski i socijalni fondovi bili bi udruženi u jedan zajednički fond mirovinskog i socijalnog osiguranja.
Tri stope PDV-a
Uvele bi se i tri stope PDV-a. Najnižom od 6 posto bili bi obuhvaćeni lijekovi, knjige i kazališne ulaznice. Srednja stopa PDV-a od 13 posto uvela bi se za svježe namirnice, energente (vodu, električnu energiju i prirodni plin) te hotelski smještaj.
Najviša stopa PDV-a od 23 posto uvela bi se za zdravstvene usluge, industrijske prehrambene proizvode, javni prijevoz, restorane, kućne popravke i slično.
Transakcije u gotovini bile bi ograničene na 70 eura, izuzev onih s državnim poduzećima, te na područjima nekoliko otoka u Egejskom moru.
Izvanredno uvedeni porez solidarnosti retroaktivno bi bio povećan od 1. siječnja ove godine s novim koeficijentima, a ovisno o visini prihoda. Porez na luskuz bio bi povećan s 10 na 13 posto, a odnosio bi se na vozila s motorima većim od 2500 kubika, bazene, avione te plovila duža od pet metara.
Stopa poreza na poduzeća povećala bi se s 26 na 28 psoto.
"Udar" na poljoprivrednike
Poljoprivrednicima bi stopa poreza na prihod bila udvostručena - s 13 na 26 posto. Njima bi se ukinule i subvencije na tzv. plavi dizel, a uveli bi se znatno oštriji kriteriji za stjecanje statusa poljoprivrednog proizvođača.
Grčke vlasti procjenjuju da bi najveći prihod donijelo povećanje PDV-a - ukupno 2,39 milijarda eura godišnje.
Premijer Aleksis Cipras je u vlastitoj stranci, Syrizi, suočen s čak 30 do 40 zastupnika koji bi se mogli odmetnuti prilikom glasovanja, prenosi britanska agencija Reuters. Stoga mu za izglasavanje paketa zakona, za koji je potrebna 151 ruka, treba potpora proeuropskih oporbenih stranaka.
Danas.hr