Za Aleksandera Agapova (35), voditelja ruske LGBT sportske federacije, vlada nije uvijek bila entuzijastični zagovornik LGBT prava. Prisjeća se kako su ga tukli navijači dok je čekao autobus, te kako nakon toga nije bilo prave policijske intervencije. Prisjeća se pritisaka pri organiziranju LGBT nogometnih igara u regionalnim gradovima, koje bi bile otkazivane u zadnjem trenu. Prisjeća se telefonskih poziva sigurnosnih službi i brojnih sličnih incidenata, piše Independent.
No sada su vlasti naizgled prošle kroz potpunu konverziju za vrijeme ljetnog Svjetskog prvenstva, tvrdi Agapov. Pod pažljivim okom FIFA-e, ruski su birokrati postali predani principima tolerancije i nediskriminacije. Barem na jedan mjesec ruske će 'tradicionalne vrijednosti' biti stavljene na stranu, a najštetnije interpretacije zakona iz 2013. koji brani "propagandu netradicionalnih seksualnih odnosima među maloljetnicima" zaboravljene.
Sve dozvoljeno, 'unutar razumnih granica'
I službene su izjave dovoljno hrabre. Ambasador svjetskog prvenstva Aleksej Smertin iz Ruskog nogometnog saveza rekao je kako neće biti zabrane zastave duginih boja niti iskazivanja ljubavi između istospolnih partnera. "Možete se ljubiti koliko hoćete, i grliti jedan drugoga, unutar razumnih granica", rekao je. Slična uvjeravanja stigla su i iz organizacijskog komiteta.
Natjecanje otvoreno LGBT osobama koje se održava u Rusiji obično bi rezultiralo glasnim prosvjedima ultrakonzervativaca. Ali ne i ovaj put. Najprominentniji ruski antigay borac Vitalij Milonov, glasni član državne Dume, izgradio je cijelu karijeru na homofobnim izjavama. No sada je postao neobično neodređen. Ustvrdio je kako ruski navijači nikada ne bi pokazali zastavu duginih boja na stadionu. No nije na njemu da govori službenicima poput Smertina kakva bi trebala biti ruska politika. A ni on sam neće organizirati nikakav osobni prosvjed. No odmah zatim je dodao "Mi nikad nismo progonili ljude na temelju njihovih sotanskih seksualnih perverzija."
Direktor mreže 'Nogomet protiv rasizma u Europi' (FARE), Piara Powar, rekao je kako ruske garancije djeluju dovoljno ozbiljno. "Dobili smo snažna uvjerenja da će sigurnost ljudi na stadionima biti zagarantirana", rekao je. "Oprezno prilazimo tim garancijama, s obzirom na povijest, no Rusija je u centru pažnje i razumije o čemu se radi." Unatoč tome, Powar je rekao kako bi pripadnicima LGBT zajednice savjetovao da izbjegavaju javno iskazivanje privržnosti zbog opasnosti od nasumičnih napada.
Rusija je i dalje teško i opasno mjesto a seksualne manjine. U brojnim većim gradovima postoji živa gay scena, i mlađa je generacija tolerantnija. No nekoliko godina državne homofobije utjecalo je na opće stanovništvo. Od donošenja kontroverznog antigay zakona 2013. broj zabilježenih zločina iz mržnje se udvostručio. Ankete pokazuju i rast netolerancije prema LGBT zajednici.
Nakon Prvenstva, sve po starom
Aleksander Kondakov, znanstvnik u Centru za nezavisna društvena istraživanja u St Petersburgu rekao je kako je ovo Prvenstvo 'jedan otrovan koktel'. "Imate prvenstvo koje slavi hipermuževnost, a događa se u državi gdje vlada aktivno podržava mržnju retorikom i zakonodavstvom", rekao je. "A zatim svemu tome dodajte alkohol." Nasilje prema članovima LGBT zajednice ne samo da je moguće, već je i vjerojatno, dodao je. Kondakov kaže kako su ruski aktivisti pozdravili Kremljevo otkriće LGTB prava. No nema iluzija da će to dovesti do promjene smjera, ili novog inkluzivnog i pozitivnog pristupa. "Rijetki pozitivni koraci koje vidimo obično završe s najobičnijom homofobijom", rekao je.
Umjesto da posluži kao odskočna daska za lokalna LGBT prava, Svjetsko će prvenstvo vjerojatno dobro doći antigay propagandi, kaže Agapov. "Naglašavajući sigurnost stranih LGBT navijača, vlasti su uspjele prikazati homoseksualnost kao nešto strano, nerusko", rekao je. "Jasno, učiniti će sve kako bi Svjetsko prvenstvo prošlo bez problema, ali kada ono završi diskriminacija, homofobija i zakoni će ostati."