NEVJEROJATNA PRIČA /

Čovjek sa slavne fotografije koji je odbio salutirati Hitleru poginuo je na Pelješcu

Image
Foto: Profimedia

Nakon što je August izašao iz zatvora, mobiliziran je te odlazi u kažnjeničku postrojbu

14.10.2021.
16:59
Profimedia
VOYO logo

Postoji fotografija iz 1936. godine s hamburškog brodogradilišta gdje su govore održali Adolf Hitler i Rudolf Hess. Stotine radnika brodogradilišta salutiraju Hitleru podignutom desnicom, ali na fotografiji se jasno vidi jedan koji je prekrižio ruke i odbija nacistički pozdrav. Riječ je o radniku brodogradilišta Augustu Landmesseru, piše Dubrovački dnevnik.

Landmesser je rođen 1910. godine i na prijelazu iz dvadesetih u tridesete zadesila ga je velika ekonomska kriza i inflacija u Njemačkoj te se zato učlanio u Nacističku stranku. Uspio se zaposliti, ali je zatim upoznao ljubav svoga života, Židovku Irmu Eckler. Oženili su se, a 1935. dobili prvo dijete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
CRNI UTORAK: /

Na današnji dan svijet je potresla katastrofa iz koje su izrasli radikali, Hitler i rat. Je li i danas vrijeme za uzbunu?

Image
CRNI UTORAK: /

Na današnji dan svijet je potresla katastrofa iz koje su izrasli radikali, Hitler i rat. Je li i danas vrijeme za uzbunu?

August sa postrojbom završio u Stonu

Završili su na sudu 1938. godine zbog kršenja nurnberških zakona te je August dobio dvije i pol godine zatvora u koncentracijskom logoru Börgermoor, a njegova supruga Irma poslana je trudna u zatvor Fuhlsbüttel, gdje je rodila svoju drugu kćer. U proljeće 1942. godine s još 14 tisuća žena nacisti su ubili Irmu u eutanazijskom centru Bernburg.

Nakon što je August izašao iz zatvora, mobiliziran je te odlazi u kažnjeničku postrojbu s kojom odlazi u Grčku. No, August i njegova postrojba zaglavili su u Stonu gdje su ih čekale krvave bitke s partizanima koje su potrajale do listopada 1944. godine. Taj datum se u njemačkim ratnim arhivima službeno vodi kao dan smrti Augusta Landmessera te je tako čovjek koji je odbio salutirati Hitleru svoj životni put završio u Stonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žestoke borbe kod Stona i Neuma

"Prvo su na Pelješac došli Talijani. Oni su bili gori od Nijemaca. Ako bi Talijani saznali da je netko otišao u partizane, odmah bi mu poubijali obitelj. Nijemci to nisu radili", prisjetio se Mato Dužević (96) koji je bio partizan, a sudjelovao je u borbama oko Stona.

Nijemci i ustaše 1944. godine postajali su sve slabiji, a partizani i saveznici iz dana u dan su jačali. Njemačke jedinice povukle su se iz Grčke i Makedonije preko Dubrovnika prema Metkoviću i vodile su se žestoke borbe na području Stona i Neuma.

Krvave bitke

"Bila je to strašna borba u kojoj je poginulo na stotine Nijemaca. To je bila velika motorizirana jedinica s brojnim vozilima koji su zaplijenjeni. Nama partizanima Amerikanci su bili zračna potpora. Nakon te borbe brojni njemački vojnici izgubljeno su lutali ovim područjem. Na jednog sam i sam naletio, on mi se predao. Bio je uplašen, smirio se tek kada sam ga ponudio kruhom i duhanom. Kasnije je nastavio svoj ratni put s partizanima", prisjetio Mato Dužević.

Krvave bitke vodile su se i za Ston. Nijemci su ostali opkoljeni unutar stonskih zidina i tvrđave te su se odbijali predati. Iako ne postoje točni dokazi, vjeruje se da je August Landmesser život izgubio upravo tamo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo