ŠOKIRAO PRIZNANJEM /

Osvojio javnost svojom pričom o leukemiji, nosio katetere i dobio važnu poziciju: No, sve je bila laž...

Image
Foto: Profimedia

Rodrigo Rojas Vade član je Ustavne konvencije koja bi trebala napisati novi čileanski ustav, a ondje je dodao glasovima birača prikupljenima na laži da ima leukemiju

8.9.2021.
13:16
Profimedia
VOYO logo

Tisuće Čileanaca već dvije godine zahtijeva promjenu ustava, napisanog još u eri diktatora Augusta Pinocheta. No, njihov pokušaj ozbiljno je uzdrman objavom jednog od najistaknutijih prosvjednika.

Tridesetsedmogodišnji Rodrigo Rojas Vade tijekom prosvjeda je tvrdio da boluje od leukemije. Bio je to jedan od faktora kojim je pridobio naklonost javnosti te mu poslužio za početak političke karijere. No, tamošnji mediji su otkrili nedosljednosti u njegovoj priči, pa je na kraju bio prisiljen priznati - da je zdrav.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Intervjui, blogovi i kateter na prosvjedu

Guardian piše da je Rojas Vade od prvih dana prosvjeda bio u prvim redovima u Santiagu te da je često nosio poruke koje su opisivale njegove probleme u liječenju i plaćanju kemoterapije. Imao je i blog naziva "Rak, stvarnost bez filtera", davao je intervjue o napornim tretmanima, a jednom je snimljen i s kateterom na prosvjedu. No, sve je bila laž.

U svojoj je imovinskoj kartici Rojas Vade naveo samo kredit od 27 milijuna pesosa ili 34.000 američkih dolara, kojeg je podigao, kako je tvrdio, zbog troškova za kemoterapiju. No, u subotu je priznao da nema leukemiju, već bolest oko koje se stvara "velika stigma", pa je obitelji i prijateljima rekao da ima rak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Napravio sam grešku, groznu grešku. Nisam bio iskren prema vama, niti prema obitelji, niti prema ikome. Lagao sam o svojoj dijagnozi - nemam rak", rekao je Rojas Vade u videu na Instagramu.

Iznevjerio tisuće

On je član Ustavne konvencije, koja ima rok od 10 mjeseci da napiše novi Ustav, kojim će se zamijeniti dokument koji je Pinochet sam nametnuo 1980. Naizgled mala laž, potkopala je njegovu kandidaturu i glasove 19.000 Čileanaca koji su ga odabrali u Ustavnu konvenciju i još desetaka tisuća onih koji su se zbog vlastite teške situacije poistovjetili s njim.

"Sada će bez sumnje pasti vjera u čileansku Ustavnu konvenciju. No, ako ostali članovi pokreta dokažu da je ovo bio izoliran slučaj i da ne predstavlja čitavu Konvenciju, možda će moći nastaviti sa svojim vrlo važnim radom", rekao je Claudio Fuentes, politolog sa Sveučilišta Diego Portales u Santiagu.

Iako je rekao da je spreman izaći iz Konvencije, nema načina na koji bi to Rojas Vade mogao i učiniti, jer se na delegate primjenjuju ista pravila kao i na članove Kongresa, što znači da mogu podnijeti ostavku samo u slučaju teške bolesti koja bi ih sprječavala u radu. Uz to, Rojas Vade je odabran kao nezavisni član, pa ga se ne može izravno zamijeniti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gafovi nezavisnih

Iako njegov eventualni odlazak neće utjecati na Konvenciju u kojoj većinu drže ljevica i nezavisni te u kojoj se odluke donose dvotrećinskom većinom, ugrozit će postojanje koalicije Liste del Pueblo, labavog saveza lijevih nezavisnih kandidata, čiji je jedan od osnivača.

Naime, nekoliko se delegata već distanciralo od te grupe tražeći promjene u Konvenciji. Kandidat Liste del Pueblo za predsjednika Konvencije, Diego Ancalao, diskvalificiran je na izborima u studenome prošle godine, a istraga je utvrdila da je dvije trećine potpisa predanih izbornoj komisiji, ovjerio javni bilježnik koji je umro u veljači i koji od 2018. uopće nije radio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo