poražavajuće brojke / Čak 1,3 milijuna radnika u Europi je na ugovorima kraćima od mjesec dana

Image
Foto: AP

Ugovori o radu s punim radnim vremenom i dalje su dominantni, no u posljednjih 20 godina došlo je do bujanja novih oblika rada što je znatno promijenilo situaciju na tržištu rada

10.10.2017.
9:08
AP
VOYO logo

U posljednjih 20 godina u Europi je došlo do dramatičnog povećanja nestandardni ih oblika rada, poput rada na poziv ili putem vaučera, što rezultira potplaćenošću velikom financijskom nesigurnošću pojedincam piše Novi list.

Ugovori o radu s punim radnim vremenom i dalje su dominantni, no u posljednjih 20 godina došlo je do bujanja novih oblika rada, poput zanimanja na digitalnim platformama, lažnog samozapošljavanja, rada na poziv i ostalih oblika. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Politike su poticale nestandardne oblike rada, s ciljem povećanja zaposlenosti. No, drugi kraj te priče je nesigurnost radnog mjesta, potplaćenost radnika i krajnje upitna socijalna sigurnost jer takvi radnici teško mogu zaraditi poštenu mirovinu, a i tijekom radnog vijeka mahom su u grupi onih koji rade, a siromašni su.

Danas se, nakon što je godinama poticano, takav oblik rada pokušava ugurati u zakon kako bi se i tim radnicima osigurala minimalna prava bilo da se radi o minimalnom radnom vremenu, raznim doprinosima ili samim prihodima od rada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne čudi stoga što su nestandardni oblici rada postali tema kojom se Europska komisija u posljednje vrijeme bavi sve većim intenzitetom. Tako je pokrenut drugi krug konzultacija ne bi li se osuvremenila 26 godina stara Direktiva o ugovorima o radu, tzv. Direktiva o pisanoj izjavi. Komisija želi da do kraja godine dođe do ozbiljnih zakonodavnih promjena koje će poboljšati uvjete navedenih radnika. 

Kolika prijetnja postaju netipični oblici rada pokazuju podaci objavljeni u konzultacijskim dokumentima te analitičkoj podlozi za promjenu zakonodavnog okvira. Prije samo dvije godine, bilo je 5,5 milijuna radnika više na standardnim ugovorima u usporedbi s prethodnim desetljećem, dok je istodobno broj zaposlenih na standardnim ugovorima porastao na 3,8 milijuna. Zabrinjavajuć je i podatak da je stalni radni odnos s punim radnim vremenom za mlade sve nedostupnija opcija. Primjerice, 2002. godine 48 posto mladih u dobi od 15 do 25 godina imalo je standardan ugovor na puno radno vrijeme, a prije dvije godine svega je 37 posto mladih imalo takve ugovore, piše Novi list. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo