Kualalumpurski sud za ratne zločine inicijativa je malezijskog umirovljenog premijera Mahathira Mohamada koji se snažno protivio invaziji Iraka 2003. godine. Tribunal će u subotu organizirati četverodnevno javno saslušanje kojim će se utvrditi jesu li Bush i Blair počinili zločine protiv mira i invazijom na Irak prekršili međunarodno pravo, objasnio je malezijski odvjetnik Yaacob Hussain Marican. "Želimo suditi ljudima koji su imuni na progon kako bi dokazali da su i oni počinili ratne zločne", kazao je Marican AP-u.
Imena u simboličnom "Registru ratnih zločinaca"
Ideju za ovakvu akciju aktivisti su pronašli u simboličnom suđenju za ratne zločine u Vijetnamu koje su 1967. u Švedskoj i Danskoj organizirali filozofi Bertrand Russell i Jean-Paul Sartre.
Vijetnamski tribunal tada je presudio kako je SAD počinio zločine agresije protiv Vijetnama i bombardirao civilne mete, ali SAD su u potpunosti ignorirale odluku tog simboličnog suda.
Suđenje i Dicku Chaneyu, Donaldu Rumsfeldu i Albertu Gonzalesu
Kualalumpurski tribunal sastavljen je od sedam članova među kojima su i dva umirovljena suca malezijskog Vrhovnog suda, mirovni aktivist Alfred Lambremont Webre iz SAD-a i odvjetnik Niloufer Bhagwat iz Mumbaija. Ako Bush i Blair budu proglašeni krivima tribunal će njihova imena unijeti u simbolični "Registar ratnih zločinaca". Prema najavljenom rasporedu tribunal bi sljedeće godine trebao održati suđenje bivšem američkom potpredsjedniku Dicku Chaneyu, bivšem državnom tajniku Donaldu Rumsfeldu i bivšem glavnom državnom odvjetniku Albertu Gonzalesu koji se sumnjiče za mučenja tijekom iračkog rata.