Energetski gigant sa sjedištem u Londonu o izvansudskoj nagodbi u vrijednosti od nekoliko milijardi dolara mjesecima pregovara s američkim vlastima i državama iz regije koje je pogodila katastrofa.
Podsjetimo, nakon eksplozije koja se dogodila 20. travnja 2010. godine došlo je do izlijevanja nafte s morskog dna koje je trajalo tri mjeseca, što je uzrokovalo najveću ekološku katastrofu u povijesti SAD-a. Na platformi koja je potonula poginulo je 11 radnika, a obala Meksičkog zaljeva pretrpjela je najveće zagađenje naftom u povijesti.
Tužbe podigle i države te privatne osobe
Naftna kompanije, čije su akcije značajno oslabile poslije nesreće, smijenila je svog direktora. BP se i dalje suočava sa zahtjevima za plaćanje odštete koje su podnijele države iz Meksičkog zaljeva i privatne osobe.
Američki Kongres prošle godine usvojio zakon po kojem će 80 posto novca koji bude naplaćen od kazni dobiti države koje je najteže pogodila katastrofa.
Dosad je najveću kaznu u američkoj povijesti platila farmaceutska tvrtka Pfizer - 1,3 milijarde američkih dolara 2009. godine za marketinšku prijevaru povezanu s njezinim lijekom protiv bolova Bextra.