Britanski reper poznatiji kao Professor Green bio je žrtva zlostavljanja britanskih navijača u Rochdaleu nakon što je optužio kontroverznu skupinu krajnje desnice za širenje mržnje.
Prosvjednici ga napali: 'Zašto braniš silovatelje?'
Nagrađivani 34-godišnji reper suočio se s Jaydom Fransen, čelnicom krajnje desne i ultranacionalističke stranke Britain First, u žustroj raspravi. Ona je, naime, navijače povela u skandiranje 'nema predaje muslimanskom šljamu'. Radi se o šokantnim scenama snimljenima kao dio emisije 'White Working Class Men'. Professor Green, koji je poznat postao kad je imao 21 godinu, napadnut je od strane prosvjednika koji su ga vičući pitali zašto brani silovatelje, a on im je odmah uzvratio da nikad ne bi branio silovatelje.
'Ova država nije bila dobra prema vama, a to nije krivica nekog muslimana ili stranca. To je društveni problem, a ne rasni problem', rekao je. Sinoć je emitirana prva epizoda serije koja istražuje kako je društvo iznevjerilo bijele muškarce iz radničke klase. Professora Greena, čije je pravo ime Stephen Manderson, odgojila je baka prije nego što se probio u svijet glazbe, gdje je postao poznat. U sklopu snimanja dokumentarca posjetio je Rochdale, gdje se dogodio incident u kojem je skupina devet muškaraca iz pakistanskog i afganistanskog podrijetla vodila skupinu za iskorištavanje djece, među kojima su uglavnom bile djevojčice od oko 13 godina.
'To je društveni, a ne rasni problem'
'Ima smisla da kažemo da se ne treba graditi džamija na svakom kutku naše kršćanske zemlje. Ja sam ovdje jer želim da ovi pakistanski muslimani maknu svoje prljave ruke s naše djece', rekla je jedna sugovornica u dokumentarcu. Kad je Green počeo govoriti, ta ga je skupina napala i optužila da brani silovatelje. 'Nikad ne bih branio silovatelja. I ja pripadam bjelačkoj radničkoj klasi. Nisam ovdje da bih nekoga prozivao. Ova zemlja nije bila dobra prema vama, ali to nije krivica nekog muslimana ili stranca. To je društveni, a ne rasni problem', rekao je.
Kontroverzna je tema izazvala podijeljena mišljenja na društvenim mrežama. Većina se na Twitteru slaže s ovim reperom i pozdravlja njegove izjave.
'Kako dobro artikuliran, uravnotežen i suosjećajan dokumentarac!'
'Jako zanimljivo gledište, dobro odrađen posao #professorgreen', neki su od komentara.
'Nadam se da će i moja djeca imati iste vrijednosti'
Green je za potrebe snimanja dokumentarca proveo šest mjeseci u različitim dijelovima zemlje kako bi razumio izazove s kojima se mladi muškarci iz siromašnih radničkih obitelji suočavaju. Rekao je da nije bilo lako suočiti se s realnošću brojnih mladića u Velikoj Britaniji. 'Ništa me zapravo nije iznenadilo. Ima stvari koje smatram nesretnima, ali i onih koje smatram jako tužnima', rekao je i dodao da je sretan što je mogao iskusiti odrastanje u takvoj obitelji prije nego što se s 21 godinu obogatio. 'Moj se život jako promijenio zbog novca kojeg sam zaradio, ali ja nisam bogat, još uvijek pripadan radničkoj klasi'. Nadam se da će i moja djeca imati iste vrijednosti kao i ja', rekao je, piše Daily Mail.