pred nemogućom misijom /

Brazilska predsjednica neće otići samo tako: Rouseff najavila nesmiljenu borbu protiv opoziva

Image
Foto: AP

Postupak opoziva Dilme Rouseff pokrenut je nakon optužbi da je prikrivala razmjere proračunskog deficita

19.4.2016.
12:01
AP
VOYO logo

Brazilska predsjednica Dilma Rousseff najavila je da će se "rukama i nogama" boriti protiv opoziva, dan pošto je pretrpljeni teški poraz u donjem domu Kongresa znatno povećao vjerojatnost da će biti smijenjena.

Proces opoziva sada seli u gornji dom, Senat, gdje je za odluku o opozivu potrebna jednostavna većina glasova. Rousseff bi time postala prva opozvana brazilska čelnica u dva desetljeća. Očekuje se da će Senat o tome glasati početkom svibnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pobornici njezina opoziva s lakoćom su izborili dvotrećinsku većinu u donjem domu. Za opoziv je glasalo 367 zastupnika, a protiv ih je bilo 137. Vladajuća Radnička stranka bila je šokirana takvim ishodom i pripisala ga izdaji svojih koalicijskih partnera.

Postupak opoziva Dilme Rousseff pokrenut je nakon optužbi da je prikrivala razmjere proračunskog deficita kako bi si osigurala reizbor 2014. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Politička kriza u zemlji paralizirala je vladu u vrijeme dok pokušava izaći iz najgore recesije u nekoliko desetljeća. Potaknula je i žetoku bitku za vlast između Rousseff i njezina potpredsjednika Michela Temera koji će preuzeti vlast ako ona bude opozvana.

U obraćanju naciji u ponedjeljak navečer Rousseff je ponovila da nije kriva i optužila Temera, koji nije član njezine stranke, "za urotu s ciljem državnog udara".

"Iako me ovo rastužilo, imam snage, duha i hrabrosti da se borim do kraja", rekla je. "Ovo je samo početak bitke, koja će biti duga i iscrpljuuća".

Ankete pokazuju da 60 posto Brazilaca podržava opoziv. Popularnost Dilme Rousseff  pala je na najniže grane i zbog teške recesije i korupcijskog skandala u državnoj neftnoj kompaniji Petrobras.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pred njom je, međutim, gotovo nemoguća misija. Od 81 zastupnika u Senatu, opozivu se protivi samo 31. I sami njezini suradnici priznaju da je situacija "jako teška".

Politički analitičar Claudio Couto smatra da je iznenađujuće velika razlika u donjem domu u korist opoziva znatno oslabjela predsjedničine mogućnosti da u predstojećim tjednima sa senatorima ispregovara svoj ostanak na dužnosti. "Gotovo je nemoguće da Senat neće podržati opoziv", ustvrdio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo