Sudbina stotina ukrajinskih vojnika koji su mjesecima branili Mariupolj i kao posljednje utočište držali čeličanu Azovstal vrlo je neizvjesna nakon što su se predali te su prebačeni na teritorij pod ruskom kontrolom.
Rusko ministarstvo obrane u srijedu je objavilo da se od ponedjeljka iz čeličane Azovstal predalo ukupno 959 boraca, a u posljednja 24 sata 694. Rusija kaže da je od onih koji su se predali ukupno 80 ranjeno, od kojih je 51 prebačeno u bolnicu.
Ukrajinska strana nada se da će se vratiti u domovinu u sklopu razmjene zarobljenika, međutim, neki ruski dužnosnici smatraju da im se treba suditi kao ratnim zločincima, a idu toliko daleko da čak predlažu i smrtnu kaznu.
Ruski istražitelji rekli su da planiraju ispitati vojnike i da bi ih mogli optužiti za "zločine koje je ukrajinski režim počinio protiv civilnog stanovništva na jugoistoku Ukrajine".
U utorak navečer sedam autobusa s ukrajinskim vojnicima napustilo je čeličanu Azovstal i stiglo u bivšu zatvorsku koloniju u gradu Olenivka u Donjecku.
"Nacističke zločince ne treba razmjenjivati"
Glasnogovornik ruskog predsjednika Vladimira Putina, Dmitrij Peskov, obećao je da će se prema borcima koji su se predali postupati "u skladu s međunarodnim standardima", ali su to odmah potkopali izjave nekih ruskih dužnosnika.
Leonid Slutski, ruski zastupnik koji je sudjelovao u pregovorima s Ukrajinom ranije u ratu, predložio je da Rusija ukine moratorij na smrtnu kaznu za borce iz Azova, nazivajući ih "životinjama u ljudskom obliku".
"Nacističke zločince ne treba razmjenjivati", rekao je Vjačeslav Volodin, jedan od najmoćnijih ruskih dužnosnika i predsjednik Dume, prenosi Guardian.
“Naša zemlja postupa humano prema onima koji su se predali ili su zarobljeni. Ali što se tiče nacista, naš stav bi trebao ostati nepromijenjen: to su ratni zločinci i moramo učiniti sve da im se sudi.”
Borci su jeli samo jednom dnevno
Sandra Krotevič, sestra šefa kabineta Azova, Bogdana Kroteviča, rekla je da je bila u kontaktu sa svojim bratom u utorak u 5 sati ujutro i da je on još uvijek bio u Azovstalu, ali od tada se nije čula s njim. Posljednjih tjedana, rekla je, zalihe hrane i vode u čeličani su počele nestajati. Vojnici su jeli samo jednom dnevno i pili vodu iz cijevi i drugih nečistih izvora.
Sandra Krotevič je rekla da su borci odavno shvatili da Mariupolj više nema stratešku važnost za ukrajinsku vojsku i da su se nadali da će moći pokopati svoje mrtve i evakuirati ozlijeđene, ali su priželjkivali rasplet koji bi im omogućio da odu u teritorij pod kontrolom Ukrajine ili neke treće zemlje.
Sada su borci u nemilosti ruskih vlasti, a tvrdolinijaški komentatori zahtijevaju da se ne razmjenjuju. Na državnom RT-u, komentator Anton Krasovski nazvao je evakuirane ukrajinske borce "ranjenim teroristima" i zahtijevao da se ne predaju Ukrajini.
"Svaki član Azova koji bude vraćen u Kijev bit će naš poraz, kapitulacija Rusije", rekao je Krasovski. Pozvao je građane "da to ne dopuste", rekavši da bi trebalo biti suđenje, a "RT može održati livestream za njihove supruge".
"Njihovi životi su u rukama međunarodne zajednice"
Usred takve retorike iz Rusije, Sandra Krotevič je pozvala međunarodnu zajednicu da pronađe način da osigura povratak vojnika u Ukrajinu.
“Njihovi su životi u rukama međunarodnih čelnika. Ako uspiju pronaći način da ih spase, svi građani Ukrajine bit će im iznimno zahvalni. Oni su heroji za cijelu Ukrajinu”, rekla je u telefonskom razgovoru za Guardian.