Bjeloruski predsjednik dignuo je vojne avione i naredio spuštanje Ryanairova zrakoplova u Minsk, pod izlikom da je u njemu bomba, a zapravo je lovio i na kraju i uhitio oporbenog novinara. NATO je odmah zatražio međunarodnu istragu, EU najavljuje nove sankcije, a iz Rusije poručuju – i vi na Zapadu ste to radili. Šuti jedino bjeloruska vlast.
Kada je shvatio da će avion umjesto u Vilnius sletjeti u Minsk, Roman Protaševič je zamolio osoblje da to ne čine jer će biti ubijen. Oni su mu rekli da su nemoćni, i uz pratnju MIGa-29 avion je sletio u Minsk, iako je, da je bilo realne opasnosti, bliži bio aerodrom u Litvi. Nakon višesatnog pregleda, navodni eksploziv nisu našli.
„Poslali smo sedamnaest posebnih vozila na pistu i bili smo spremni odgovoriti na sve situacije“, tvrdi glasnogovornik bjeloruskog Ministarstva izvanredne situacije Vitalij Novitski.
Protaševič je priveden, kao i djevojka koja je putovala s njim, a ostali putnici stigli su u Litvu s osam sati zakašnjenja.
„Osiguranje je samo došlo. Prvo su tog čovjeka, novinara, izveli iz aviona, a zatim su počeli iskrcavati putnike“, rekao je putnik.
„To nije normalno. Ne smijete imati takvu moć da to učinite i mislim da naša vlada to ne bi trebala prihvatiti“, smatra, također, jedan od putnika u zrakoplovu.
I neće prihvatiti, baltičke zemlje traže nove sankcije i potpunu izolaciju Bjelorusije.
„Vjerujem da je bjeloruski zračni prostor potpuno nesiguran za bilo koji komercijalni let i to bi trebala smatrati ne samo EU, već i međunarodna zajednica“, kazao je litavski ministar vanjskih poslova Gabrielius Landsbergis.
Protaševič, bloger i novinar, na potjernici je od prošlogodišnjih masovnih prosvjeda poslije izborne pobjede Aleksandera Lukašenka. Tada je uhićeno više od 35 tisuća ljudi, mnogi su pobjegli izvan zemlje. Među njima i liderica oporbe.
„Kad je cijela zemlja protiv režima, apsolutno je nevjerojatno da taj režim traje dugo. Pitanje je samo koliko će biti žrtava tijekom ove borbe za slobodu“, rekla je bjeloruska oporbena čelnica Svetlana Tihanovska.
Sam Lukašenko se ne obazire na kritike sa zapada, ima rusku potporu i radi što hoće.
„2013. godine je na inzistiranje SAD-a Austrija bila prisiljena spustiti avion s bolivijskim predsjednikom bez ikakvih daljnjih isprika“, istaknuo je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
Prosvjedi su uglavnom ugušeni, a na svim mjestima su njegovi ljudi. I šef novinarske udruge podržava uhićenje.
„Točno je da neće biti osuđen na smrtnu kaznu, a maksimalna kazna bit će 15 godina zatvora“ predsjednik Bjeloruske unije novinara Andrej Krivošev.
Prosvjedi zbog ovakvog uhićenja su održani od Litve do Ukrajine, a dok se situacija ne raščisti, niz aviokompanija izbjegava bjeloruski zračni prostor.