BIZNIS VRIJEDAN TRI MILIJARDE DOLARA: /

Neke države su svoje putovnice ponudile svima koji ih mogu platiti, pa čak i kriminalcima

Image
Foto: PIXSELL, Sanjin Strukic

Za određeni iznos zainteresirane osobe mogu dobiti prebivalište ili državljanstvo čime mogu prikriti svoju zaradu od poreznika ili pak koristiti to u kriminalne svrhe,

17.10.2018.
7:24
PIXSELL, Sanjin Strukic
VOYO logo

Vodeći ekonomski trust mozgova OECD stavilo je čak 21 zemlju na crnu listu zbog njihovih 'zlatnih' putovnica koje prijete međunarodnim naporima da se bore protiv izbjegavanja plaćanja poreza, piše The Guardian.

Image
EU DAO PREPORUKU DA PROMIJENIMO BOJU PUTOVNICA: /

Hoćemo li umjesto plavih uskoro imati crvene?

Image
EU DAO PREPORUKU DA PROMIJENIMO BOJU PUTOVNICA: /

Hoćemo li umjesto plavih uskoro imati crvene?

Vrijedno 3 milijarde

Među tim zemlja su tri europske - Malta, Monaco i Cipar koje prema mišljenju OECD-a prodaju prebivalište ili državljanstvno navodi se u izvješću objavljenom u utorak. OECD upozorava na 3 milijarde dolara vrijednu industriju prodaje državljanstva koja je pretvorila državljanstvo u trgovačku robu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U zamjenu za donacije u državni proračun ili investicije u zemljište, strani državljani mogu postati državljani zemalja u kojima nikada nisu živjeli. Velika Britanija nudi prebivalište u zamjenu za značajnu investiciju.

Čak 700 osoba

Međutim, posebno je popularan program Malte upravo jer je ona članica Europske unije što znači da svi oni koji su kupili državljanstvno mogu živjeti i raditi bilo gdje u Europskoj uniji. Od 2014. godine otkada postoji program Malta je prodala svoje državljanstvo čak više od 700 osoba, među kojima je najviše onih iz Rusije, Kine i Bliskog istoka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, među političarima, policijom i obavještajnim agencijama počinje vladati strah kako će to biti iskorišteno od strane kriminalaca i svih onih koji žele izbjeći postojeće sankcije.

16 tisuća putovnica

U zajedničkom izvještaju Global Witness i Transparency International opisano je kako je Europsjka unija dobila gotovo 100 tisuća građana s prebivalištem i 6 tisuća novih državljana kroz dogovore o prodaji prebivališta i/ili državljanstva koji su bili prekriveni tajnošću.

Na popisu OECD-a su karipske države koje su pionir moderne metode prodaje državljanstva, među kojima se ističe Nevis koji je prodao čak 16 tisuća putovnica otkada su pokrenuli svoj program u 2006.

Posjedovanje druge putovnice može biti korišteno za sakrivanje imovine od porezne upravu u zemlji iz koje dolazi, što predstavlja štetu za državni proračun zemlje u kojoj osoba živi. OECD je predložilo financijskim institucijama mjere koje bi mogle pomoći u otkrivanju takvih slučajeva, piše The Guardian.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo