BIVŠI AMERIČKI VELEPOSLANIK U HRVATSKOJ: /

'Građanski rat u Siriji je gotov, na potezu su SAD i Rusija'

Image
Foto: AFP

Kako navodi bivši američki veleposlanik u hrvatskoj, Peter Galbright, za New York Times - građanski rat u Siriji je gotov. Sada je vrijeme za prestanak borbi, navodi Galbright.

7.12.2016.
21:45
AFP
VOYO logo

Kao što je jučer potvrđeni iz službenih izvora, režimska vojska na korak je od preuzimanja Alepa iz ruku pobunjenika, nakon čega im preostaje ofenziva na ostatke pobunjeničkih divizija, uglavnom oko Idliba na sjeveru zemlje. Sada su na potezu Rusi i Amerikanci.

Kriminalna strategija donijela je prevagu

'Iako je Iran najveći Asadov saveznik, njegov režim sada treba dopustiti ruskim zračnim snagama da završe započeto i pomognu u vraćanju zapadnog dijela zemlje. Omjer snaga je prevagnuo na Asadovu stranu koji se koristio taktikama brutalnosti, bacanjem bojler-bombi, izgladnjivanjem, gađanjem bolnica i korištenjem kemijskog oružja - ali je ipak prevagnuo', piše Galbright.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ALEP ZA DVA MJESECA NEĆE POSTOJATI? UN /

sazvao hitan sastanak, optužuje Rusiju da bombardira civile

Image
ALEP ZA DVA MJESECA NEĆE POSTOJATI? UN /

sazvao hitan sastanak, optužuje Rusiju da bombardira civile

Bivši veleposlanik daje i kiritiku aktualnoj politici koja se zagovara na obje strane političkog spektra u SAD-u. 'Postoji apsolutno kontraproduktivna ideja koju favoriziraju američke elite iz obje stranke, uključujući Billa Clintona, Madeleine Allbright, Georgea Busha, da treba slati vojnu pomoć umjerenoj sirijskoj opoziciji. Takva vrsta pomoći ne može promijeniti ishod rata, ali može dovesti do većeg broja mrtvih. Iako je ishod jasan, vrlo ej važno vidjeti kako će rat završiti. SAD ima interes da se Sirijci vrate svojim kućama, da se Islamska država potpuno raspadne te da se osigura sirijske Kurde. To se može ostvariti samo uz punu suradnju s Rusima koji su Asadu omogućili da odnese pobjedu u ratu. Nasreću, Rusi imaju mnogo ciljeva sličnih američkima, iako to neće uvijek Asadu odgovarati', navodi Galbright.

Pregovori i garancije

On smatra kako bi SAD i Rusija trebali započeti pregovore koji bi doveli do kraja sukoba između režima i umjerene opozicije. 'Među uvjetima će biti amnestija pobunjenika, pravo sirijskih izbjeglica na povratak i pristup rekonstrukciji, obećanja nekih političkih sloboda, politički monitoring, ali i uklanjanje sirijskih dužnosnika odgovornih za najgore zločine (ali ne i Asada)', piše Galbright.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rusi imaju veći kredit kod sirijske vlade, u odnosu na Amerikance, zbog čega će obje strane trebati pregovarati. Rusi s vladom, a Amerikanci s ne-islamističkom opozicijom ne bi li ih uvjerili da je predaja bolja od totalnog uništenja.

Europa će morati pomoći

Europske zemlje imaju itekakav interes za stvaranej uvjeta koji bi izbjeglice u Jordanu, Libanonu i Turskoj potaknulo na povratak u Siriju, umjesto da krenu prema zapadu. U tome će im, u diplomatskom smislu pomoći SAD, a SAD će morati osigurati i jamstva za sirijske Kurde koji sada kontroliraju velik teritorij, ali su svjesni da njime ne mogu upravljati.

Trump je, kaže Galbright, iskazao namjeru suradnje s Rusijom i Asadom u svrhu pobjede nad Islamskom državom. Što prije SAD stupi i kontakt s Rusima - to bolje. Poželjno bi bilo i prije primopredaje vlasti u siječnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo