Sredinom idućeg tjedna na srpskim fakultetima započinje novi, ljetni semestar. Na osnovnim bi se akademskim studijima o trošku države trebalo školovati oko 9.500 studenata, diplomske studije moglo bi upisati jednako toliko studenata, a doktorate skoro 2 tisuće doktoranda. "Ostajemo na istom broju budućih brucoša koje očekujemo i nadamo se da će ministarstvo podržati tu našu inicijativu", poručila je rektorica Sveučilišta u Beogradu Ivanka Popović za RTS, prenosi Telegraf.
'Covid rok'
Također, s obzirom na pandemiju koronavirusom koja je utjecala i na studente, održavanje nastave koja se uglavnom održavala online kao i održavanje samih ispita, postoje studenti koji na ispitne rokove nisu mogli izaći zbog zaraze koronavirusom. Predlaže se takozvani "Covid rok" koji bi dao priliku svim studentima koji su u terminu održavanja ispita imali koronavirus morali propustiti ispitni rok. "Covi rokom" bi studenti dobili priliku izaći na ispit u zasebnom terminu. "Studenti se jave studentskim predstavnicima, onda zajedno s upravama fakulteta predstavnici studenata pošalju popis zaraženih studenata profesorima i onda profesori daju termine kada je to moguće", pojasnio je Jagoš Stojanović, student, pomoćnik rektora Sveučilišta u Beogradu.
Povratku klasičnoj nastavi teže i beogradski profesori i studenti, zbog čega profesori sugeriraju "da ovaj semestar započnemo s internetskom teorijskom nastavom, da ostavimo što više praktične nastave za pola ljetnog semestra, kako bismo to mogli odraditi na klasičan način", rekao je prof. Petar Bulat, prorektor Sveučilišta u Beogradu.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.