Loše političke odluke donesene u predizborne svrhe, a radi zadržavanja fotelja, došle su na naplatu i to preko leđa najugroženijih kategorija u BiH – nezaposlenih.
Zbog sudskih presuda temeljem Zakona o pravima demobiliziranih boraca, a koji je 2010. stavljen van snage, ali čije posljedice tek sada dolaze na naplatu, ugroženo je dalje funkcioniranje i Zavoda za zapošljavanje u Federaciji, piše Slobodnaevropa.org.
Tko je dosad bankrotirao?
"Ovdje je riječ o nekih 97 milijuna koje bi, teoretski, trebalo isplatiti u iduću godinu, godinu i po dana. Niti te pare postoje, niti u projekciji postoje, niti će u narednih deset godina postojati, ne znam kakve rezove da činimo", kaže direktor Federalnog zavoda za zapošljavanje Kenan Rešo.
Socijalni mir kupovao se 2006. godine iako se i tada znalo da u budžetu novca za nove kategorije nema. Tadašnji ministar financija Vjekoslav Bevanda, kad je već postalo jasno da će Federacija zbog loših odluka bankrotirati, upozoravao je na sva zvona, ali tadašnji premijer Nedžad Branković imao je samo jedan komentar:
"Tko je dosad bankrotirao?"
Podilaženje glasačkom tijelu, malo straha od bunta – dobitna kombinacija za političare
Sedam godina kasnije bankrot kuca na vrata kantonalnih zavoda za zapošljavanje, ukoliko na naplatu stignu potraživanja koja će za jedne značiti skromnu razliku, a za njihovu djecu neizvjesnu budućnost. Zbog nešto više od četrnaest KM najmanje nadoknade koja se usklađuje i kojom je kupljen prividni socijalni mir, bivši borci su obmanuti, vjeruje direktor Federalnog zavoda za zapošljavanje Rešo.
Zavod za zapošljavanje u Hercegovačko-neretvanskom kantonu je poklekao pod tužbama i naplatom, a pitanje je dana kad će i ostali. Podilaženje glasačkom tijelu, malo straha od bunta – i to je dobitna kombinacija za političare, a čist gubitak za sve ostale, kaže bivši ministar za boračka pitanja u federalnoj Vladi, a danas zastupnik u Parlamentu ovog entiteta Ibrahim Nadarević.
"Tko nam se uspio 'umiljato' približiti, njemu smo dali tri penzije, a tko nema snagu da nam zaprijeti, on će dobiti malo morgen, nikad. Ništa. Mi danas imamo dvojicu iz rova, isti, možda je čak doprinos onog drugog bio veći. Ovaj ima četiri puta veću od ovog drugog. Samo zato što su nam se umiljavali i mi njima dodvoravali. I kad to progovorim, kažu: 'Šuti, glavu ću ti razbiti!',“ navodi Nadarević.
Ukidanje prava
Na scenarij propasti očito se išlo svjesno. Još prije pet godina Svjetska banka upozorila je da ne može tako. Koliko su poslušali savjet govori današnje stanje. Samo u Kantonu Sarajevo ima oko 80 tisuća nezaposlenih koji će, po svemu sudeći, ostati i bez ovoga što imaju.
"Znate što znači u današnjem vremenu za jednu nezaposlenu osobu da mu ukinete i pravo na zdravstvo? Ukidate mu pravo na novčanu naknadu kao jednu mjeru osiguranja za vrijeme privremene nezaposlenosti dok se ne steknu uvjeti da se eventualno zaposli. Znači, na kraju, ukidate mu pravo na život i jedino ima pravo da umre", navodi Jusuf Borovac, savjetnik direktora za pravna pitanja Zavoda za zapošljavanje KS.
Broj nezaposlenih mladih ljudi se gomila, a vlasti ne rade ništa da se problem riješi. Čak ga i ne detektiraju, smatra Mirza Ustamujić, predsjednik Komisije za mlade Predstavničkog doma Parlamenta Federacije.
Rješenje se mora naći, smatra Adis Arapović iz Centra civilnih inicijativa (CCI), te predlaže:
"Da Parlament Federacije BiH da autentično tumačenje zakona koji je stavljen van snage, ujednači sudsku praksu na način da svi kantonalni ili općinski sudovi donose iste presude", piše radiosarajevo.ba.