Australci su u subotu odlučno na referendumu odbacili prijedlog da se u ustavu prizna aboridžinsko stanovništvo, što je novi korak unazad u pomirenju te države sa svojim autohtonim stanovništvom.
Nakon 45 posto prebrojanih glasova diljem zemlje, "ne" vodi s 57,35 posto u odnosu na 42,65 za "da".
Australska televizija ABC i druge mreže iznijele su projekcije da će najmanje četiri savezne države – Novi Južni Wales, Tasmanija, Queensland i Južna Australija, glasati protiv izmjena 122 godina starog ustava.
Za uspjeh referenduma najmanje četiri od šest saveznih država moraju podržati prijedlog, uz većinu na nacionalnoj razini.
Zbog australskih vremenskih zona glasanje u Zapadnoj Australiji traje i dalje, iako se zna rezultat referenduma.
Australci su zaokruživali "da" ili "ne" na glasačkom listiću koji ih je pitao slažu li se s prijedlogom koji bi priznao aboridžinske narode i otočane Torresova prolaza kroz stvaranje savjetodavnog tijela autohtonog stanovništva u parlamentu nazvanom "Glas parlamenta".
"Shrvan sam", rekao je aboridžinski čelnik Thomas Mayo za ABC News.
"Potreban nam je Glas. Potrebna nam je ta strukturna promjena".
Australsko aboridžinsko stanovništvo danas čini 3,8 posto od ukupno 26 milijuna stanovnika.
Na australskom kontinentu žive gotovo 60 tisuća godina, no ne spominje ih se u ustavu te su, gledajući socijalno-ekonomske faktore, najugroženija skupina u zemlji.
POGLEDAJTE VIDEO: Australska policajka koja je pala sa zidina u Dubrovniku je pri svijesti. Obitelj skuplja novac da je vrati kući