Dva astronauta koji su ostali u svemiru više od devet mjeseci vraćaju se na Zemlju. Astronauti su se planirali vratiti u srijedu, ali "povoljni" vremenski uvjeti značili su da bi njihov povratak mogao biti odgođen za jedan dan, prema NASA-i.
Dvoje astronauta koji su ostali u svemiru više od devet mjeseci napustili su rano ujutro Međunarodnu svemirsku stanicu i vraćaju se na Zemlju. Butch Wilmore i Suni Williams poletjeli su na ISS 5. lipnja i tamo su trebali biti samo osam dana. Vraćaju se u kapsuli SpaxeX-a.
Wilmore i Williams, umirovljeni probni piloti američke mornarice, vezani unutar svemirske letjelice Crew Dragon zajedno s još dva astronauta i otkačeni od orbitalnog laboratorija, krenuli su na 17-satno putovanje prema Zemlji i trebali bi sletjeti oko 23 sata po srednjoeuropskom vremenu.
"Posada-9 ide kući", rekao je zapovjednik Nick Hague iz unutrašnjosti kapsule dok se polako povlačila unazad i udaljavala od postaje. Dužnosnik NASA-e rekao je da se očekuje da će vremenski uvjeti za spuštanje biti "besprijekorni".
Nakon slijetanja astronauti će biti prebačeni u centar za svemirske letove Johnson u Houstonu na nekoliko dana, gde će proći liječničke preglede prije nego što im bude dopušteno da se vrate svojim obiteljima. Dug boravak u svemiru može utjecati na ljudsko tijelo i ostaviti posljedice, uključujući atrofiju mišića i moguće probleme s vidom.
Kvarovi na Starlineru
Astronauti su testirali Boeingov dugoočekivani Starliner, brod dizajniran da konkurira SpaceX-ovom Crew Dragonu koji se trenutno koristi za prijevoz astronauta u svemir, piše Sky News.
Ali, do trenutka kad su pristali na ISS, Starliner je pretrpio velike probleme - s pet curenja helija, pet "mrtvih" manevarskih potisnika i ventilom za pogon koji se nije uspio potpuno zatvoriti. Vratio se na Zemlju bez njih, nakon što je odlučeno da će astronauti biti sigurniji čekajući u orbiti. Od tada su dva veterana američke mornarice završila svemirske šetnje, eksperimente i čak pomogli u sređivanju vodovoda na brodu.
Astronauti su više puta rekli da su uživali u misiji, a Williams je svemirsku stanicu opisala kao svoje "sretno mjesto". "Svaki dan je zanimljiv jer smo u svemiru i jako je zabavno", rekla je ranije ovog mjeseca, iako je dodala da je čekanje vjerojatno teško za članove obitelji na zemlji.
SpaceX vozilo koje će ih odvesti kući stiglo je u svemirsku postaju u rujnu, noseći NASA-inog Nicka Haguea i kozmonauta Aleksandra Gorbunova, zajedno s dva prazna sjedala. Wilmore i Williams tada su ostali kako bi druga dva astronauta mogla dovršiti svoju misiju, iako je njihov povratak još jednom odgođen zbog problema s raketom SpaceX koja ih je trebala vratiti.
Posada koja ih je zamijenila stigla je na ISS u nedjelju, sa zagrljajima koji su se dijelili naokolo. Brodsko zvono, koje se dugo koristilo za dobrodošlicu novim članovima posade na svemirsku stanicu, oglasilo se kada su Anne McClain iz NASA-e, Nichole Ayers, Takuya Onishi iz JAXA-e i Kirill Peskov iz Roscosmosa stigli na brod. Očekuje se da će dugoočekivana posada sletjeti uz obalu Floride u utorak navečer. Grupa se planirala vratiti u srijedu, ali "povoljni" vremenski uvjeti značili su da bi se njihov povratak mogao odgoditi za jedan dan.
POGLEDAJTE VIDEO: Muskov Space X krenuo u spas astronautima zaglavljenim u svemiru