SVIJET U PANICI: / Ova izjava podigla je obrve najmoćnijih ljudi svijeta, je li moguće da je Putin premjestio nuklearni arsenal u Venezuelu?

Image

Dramatični događaji u ovoj nekada naftom bogatoj zemlji posljednjih nekoliko dana dodatno su podgrijali tenzije između Rusije i SAD-a

3.5.2019.
7:12
VOYO logo

Rusija bi mogla postaviti nuklearne rakete u Venezueli ako Madurov režim opstane, rekao je američki kongresnik Mario Diaz-Balart u intervjuu za Fox News nekoliko sati nakon što su počeli novi sukobi u toj zemlji.

Kontroverzna izjava

Komentirajući najavu američkog tajnika Michaela Richarda Pompea da je vojna intervencija u Venezueli moguća ako se kriza produbi, Diaz-Balart je rekao da će "vrata biti otvorena za Ruse, Kineze i druge da povećaju svoje aktivnosti protiv američke nacionalne sigurnosti".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slične tvrdnje iznosio je i ranije kada je izjavio da su Rusi, Kinezi, Iranci, pa čak i Hezbollah, već uvelike u Venezueli, kao i da bi mogli iskoristiti tu zemlju kao "platformu za napade na SAD".

Na pitanje novinara Foxa vjeruje li da bi Vladimir Putin mogao izvršiti invaziju na SAD, Diaz-Balart rekao je da se "najbliže što je svijet bio nuklernom ratu dogodilo jer su Rusi postavili nuklearne rakete na Kubi". Na dodatno pitanje pokušava li reći da će Rusija rasporediti nuklearne rakete u Venezueli, Diaz-Balart je odgovorio: "Sugeriram da su već tamo".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na što točno misli?

Ova izjava podigla je mnogo bure na društvenim mrežama, ali nitko od dužnosnika nije se oglasio. Ni sam Diaz-Balart nije htio dodatno prokomentirati svoje tvrdnje ili iznijeti dokaze za njih. New York Times pokušao ga je kontaktirati i dobiti pojašnjenje na što je točno mislio, jesu li "Rusi tamo" ili su "nuklearne rakete tamo", ali on nije odgovarao na pozive.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako nema dokaza za ovu tvrdnju, ovo nije prvi put da se podrška koju Vladimir Putin pruža Venezueli i Nicolasu Maduru usporedi s najkritičnijim trenutkom Hladnog rata, točnije situacijom iz 1962. godine kada je SSSR rasporedio nuklearne projektile na Kubu. U Venezueli, SAD i Rusija stoje na suprotnim stranama - Washington podržava opozicijskog lidera i samoprozvanog predsjednika te zemlje Juana Guaida, dok Moskva podržava Madura i njegov režim.

Informacijski rat?

Dramatični događaji u ovoj nekada naftom bogatoj zemlji posljednjih nekoliko dana dodatno su podgrijali tenzije između Rusije i SAD-a. Washington je prvog dana protesta objavio da je Rusija ubijedila Madura da pobjegne u Havanu, iako ga je na aerodromu čekao spreman avion. Ove navode rusko Ministarstvo vanjskih poslova odbacilo je navodeći da je riječ o "informacijskom ratu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dan kasnije, američki dužnosnici ponovno su upozorili Rusiju da se ne miješa u pitanja vezana uz Venezuelu, a državni tajnik Mike Pompeo najavio je i moguću vojnu intervenciju ako se kriza u toj zemlji ne smiri. Također, mjesecima unatrag šuška se da su ruski plaćenici iz skupine "Wagner" prisutni u Venezueli, njih oko 400, i da pomažu Maduru da slomi otpor opozicije.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo