Američki marinac ne ide u zatvor zbog pokolja u Iraku

Američki vojni sud donio je jednu od najkontroverznijih odluka u novijoj povijesti vojske SAD-a, te je oslobodio narednika optuženog za sudjelovanje u masakru 24 nenaoružana Iračana 2005. godine.

25.1.2012.
21:22
VOYO logo

Narednik Frank Wuterich je priznao da je svojim vojnicima izdao naredbu da "prvo pucaju, a onda postavljaju pitanja". Osuđen je na 90 dana zatvora, ali kaznu neće odslužiti jer je postignuta nagodba s tužiteljstvom na vojnome sudu u Camp Pendletonu.

"Kada smo moji marinci i ja očistili te kuće tog dana, odgovorio sam na ono što sam shvatio kao prijetnju, a namjera mi je bila da mi marinci prežive. Kad sam svom timu rekao da prvo pucaju, a onda postavljaju pitanja, cilj mi nije bio da ubijaju civile, nego da ne oklijevaju kada se suoče s neprijateljem", kazao je Wuterich na sudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Wuterich je ddoao da nije "hladnokrvni ubojica beba" i da nikad nije pucao ni na jednu ženu ili dijete, te se ispričao obiteljima žrtava iz Hadite, u kojoj je 2005. počinjen pokolj. O stravičnom događaju je 2007. snimljen i film nazvan "Bitka za Haidtu" u režiji Nicka Broomfielda.

Unatoč isprici, iračke vlasti su u srijedu osudile blagost vojnog suda. Mještani su, suvišno je reći, ogorčeni presudom. Jedan se liječnik iz bolnice u Haditi, koji je nekoliko dana prije pokolja operirao Aidu Ahmed, jednu od žrtava koja se tada oporavljala u svome krevetu gdje je ubijena, zapitao je li "doista iračka krv bezvrednija od američke?".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, pokolj 24 Iračana među kojima je bilo žena i djece počinjen je 19. studenoga 2005. i jedan je od najtežih ratnih zločina za koji je odgovorna američka vojska u devetgodišnjem ratu u Iraku. Optužba je teretila vojnike da su počinili trosatni pokolj kako bi osvetili smrt suborca raznesenog bombom koja je eksplodirala pri prolasku konvoja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo