Lete brzinom od 885 km/h, na 13.000 metara, a pogledajte što ih pokreće: ‘Ovo je nečuveno! Znate li što radite?!‘
Dronovi XQ-58A Valkyrie trebali bi pružati potporu ljudskim zrakoplovcima i izvoditi misije u kojima bi ljudski piloti imali problema
Američke zračne snage traže proračunsku pomoć od nekoliko milijardi dolara za izgradnju između 1.000 i 2.000 bespilotnih letjelica kojima bi upravljala umjetna inteligencija.
Letjelice XQ-58A Valkyrie trebale bi služiti kao roboti piloti koji pružaju potporu ljudskim zrakoplovcima i izvode manevre u situacijama u kojima bi pravi pilot mogao imati problema, navodi The New York Times (NYT). Dodaje se kako su ti dronovi idealni i za samoubilačke misije.
Dronovi će kasnije ove godine biti testirani u simulaciji u kojoj će stvoriti vlastitu strategiju za praćenje i eliminiranje mete iznad Meksičkog zaljeva, prenosi Business Insider.
Ogromni troškovi proizvodnje
Dron modela Valkyrie može krstariti brzinom od 885 km/h. Njegova operativna visina je 13.700 metara, a domet 3.000 nautičkih milja. Drugi modeli, poput bombardera XB-70 Valkyrie, koji je prvi put poletio 1964. godine, zahtijevaju pilote u kokpitu, a proizvedeno ih je tek nekoliko.
Kongres još nije odobrio 5,8 milijardi dolara koliko bi, procjenjuje se, iznosili troškovi izrade letjelica u razdoblju od pet godina.
Zahtjev za financiranjem dronova dolazi nakon nekoliko godina probnih letova zračnih snaga u kojima je letjelica korištena kao podatkovna veza za zrakoplove F-22, F-35.
Program zračnih snaga Skyborg sustav je s umjetnom inteligencijom za upravljanje bespilotnim letjelicama poput Valkyrie.
NYT je izvijestio da će svaka Valkyrie koštati između 3 i 25 milijuna dolara. To je značajno manje nego što bi koštao klasični zrakoplov s posadom.
Prekoračenje moralne granice
Program Zračnih snaga "Iduća generacija dominacije u zraku" ima široku vojnu podršku, ali zagovornici ljudskih prava zabrinuti su da bespilotni ratni strojevi utiru put distopijskoj budućnosti u stilu "Terminatora".
"Prekoračujete moralnu granicu prepuštajući ubijanje strojevima - dopuštajući računalnim senzorima umjesto ljudima da oduzmu ljudski život", kazala je za NYT Mary Wareham, jedna od čelnica organizacije Human Rights Watch.
Drugi protivnici oružja s umjetnom inteligencijom nazivaju ta oružja "slaughterbots" (roboti koljači) jer algoritamsko donošenje odluka u oružju omogućuje bržu borbu koja može povećati prijetnje brze eskalacije sukoba i nepredvidivosti, kao i rizik od stvaranja oružja za masovno uništenje.
Glavni tajnik Ujedinjenih naroda António Guterres rekao je još 2019. da su "strojevi s moći i diskrecijom da oduzimaju živote bez uplitanja ljudi politički neprihvatljivi, moralno odbojni i trebaju biti zabranjeni međunarodnim pravom".