'PUTIN JE POSTAVIO ULTIMATUME' /

Ako izbije rat, morat ćemo poslati 1500 hrvatskih vojnika? SAD stavio 8500 svojih u stanje visoke pripravnosti

Image
Foto: Profimedia

SAD i Velika Britanija zagovaraju oštar pristup prema Rusiji i naoružavaju Ukrajinu, a Francuska i Njemačka su za blažu varijantu i razgovor s Putinom

24.1.2022.
22:22
Profimedia
VOYO logo

Situacija između Rusije i Ukrajine postaje sve ozbiljnija. Posljednjih dana na granici je sve napetije, no stručnjaci smatraju da do sukoba ipak neće doći, javlja Jutarnji list.

"Smatram kako vojnog sukoba neće biti, ali ako do toga i dođe, NATO sigurno neće vojno intervenirati u Ukrajini. Prije svega jer Ukrajina nije članica Saveza te nema razloga za aktiviranjem članka 5 zbog napada na jednu od članica. Nadalje, s angažiranjem NATO snaga konsenzusom bi se morale složiti sve članice, a to je u ovom trenutku gotovo nezamislivo", ističe vojni analitičar Robert Barić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'NE ŽELIMO ESKALACIJU' /

Plenković: 'Ako Rusija napadne Ukrajinu, reagirat ćemo jasno i odlučno'

Image
'NE ŽELIMO ESKALACIJU' /

Plenković: 'Ako Rusija napadne Ukrajinu, reagirat ćemo jasno i odlučno'

SAD i Velika Britanija zagovaraju oštar pristup prema Rusiji i naoružavaju Ukrajinu, a Francuska i Njemačka su za blažu varijantu i razgovor s Putinom. Dapače, njemački kancelar Olaf Scholz odbio je prije nekoliko dana otići u Washington na razgovor s američkim predsjednikom, a Njemačka je službeno objavila da neće slati oružje Ukrajini nego će je opskrbiti terenskom bolnicom.

Šanse za diplomatsko rješenje

Geopolitički analitičar Vlatko Cvrtila mišljenja je kako postoje šanse za diplomatsko rješenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Putin je postavio ultimatume koji su za NATO neprihvatljivi. Prije svega oko pismenog jamstva NATO-a da Ukrajina nikad neće ući u taj Savez. No, primjerice, već i obećanje da Ukrajina u recimo sljedećih 10 godina neće postati članica zasigurno bi smirilo situaciju", smatra Cvrtila. Hrvatska, kao članica NATO-a, i EU zasad šute i ne iznose svoje stavove, ne opredjeljuje se ni za SAD, ni za Njemačku.

Prema Hrvatskoj u ovom trenutku nisu pristigli zahtjevi za bilo kakvim sudjelovanjem u pomoći saveznicima.

U sklopu operacije ojačane prednje prisutnosti NATO-a Danska šalje fregatu u Baltičko more te četiri aviona F-16 u Litvu. Španjolska šalje brodove koji će se priključiti pomorskim snagama NATO-a te razmatra slanje borbenih aviona u Bugarsku. Francuska je izrazila spremnost da pošalje borbene avione u Rumunjsku koji će biti pod zapovjedništvom NATO-a.

Vojnici u stanju pripravnosti

Nizozemska šalje brod i kopnene snage koje će biti u sastavu pripremnosti za "snage reakcije", a u travnju će poslati dva aviona F-35 u Bugarsku. Hrvatska u sklopu prednje prisutnosti u ovom trenutku ima 80 vojnika u Poljskoj koji se nalaze nedaleko od rusko-bjeloruske granice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U slučaju da dođe do sukoba, Barić je mišljenja da bi Hrvatska NATO-u na raspolaganje mogla staviti između 1000 i 1500 vojnika koji bi se mogli uklopiti u vojni sastav neke od većih vojnih nacija u sklopu pomoći nekoj od istočnih članica Saveza.

Pentagon je pak objavio vijest da je otprilike 8500 potpuno spremnih američkih vojnika u stanju visoke pripravnosti kako bi se mogli rasporediti u kratkom roku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navodno SAD razmatra da premjesti jedan dio svojih vojnika smještenih u zapadnoj Europi u istočnu Europu u nadolazećim tjednima, rekao je Reutersu NATO-ov diplomat.

Dorađuju vojne planove

SAD dorađuje svoje vojne planove za sve scenarije ukrajinske krize, objavila je Bijela kuća u ponedjeljak, dok Washington najavljuje osnaživanje istočnog krila NATO-a.

Glasnogovornica Bijele kuće Jen Psaki rekla je novinarima da SAD "nikad nije isključio" opciju pružanja pomoći zemljama istočnog krila "prije nego što dođe do bilo kakve ruske invazije" na Ukrajinu.

NATO je u ponedjeljak rekao da stavlja snage u pripravno stanje te da opskrbljuje istočnu Europu s više brodova i borbenih zrakoplova, što je Rusija osudila kao eskalaciju tenzija zbog Ukrajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zapad se odlučio za taj potez tvrdeći da Rusija sprema invaziju na Ukrajinu, iako Moskva odbacuje da postoji takav plan. "Pozdravljam što saveznici šalju dodatne snage NATO-u", priopćio je glavni tajnik tog saveza Jens Stoltenberg. "NATO će nastaviti poduzimati sve potrebne mjere za zaštitu i obranu svih saveznika, što uključuje i jačanje istočnog dijela saveza", dodaje se u priopćenju. 

Velika Britanija u ponedjeljak je objavila da će povući dio svojih zaposlenika i njihovih obitelji iz veleposlanstva u Ukrajini zbog "rastuće prijetnje iz Rusije" dan nakon što je to učinio i SAD. Šef europske diplomacije Josep Borrell rekao je da EU neće slijediti njihov primjer jer zasad ne vidi razloge za to. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Biden se sastao sa svojim timom za nacionalnu sigurnost u svome odmaralištu Camp Davidu u subotu te je obaviješten o opcijama slanja još američkih vojnika zemljama NATO saveza u Istočnoj Europi kao odgovor na rusko gomilanje vojske uzduž ukrajinske granice.

Biden bi trebao održati videopoziv s europskim čelnicima tijekom kojeg će razgovarati o ukrajinskoj krizi.

Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo