UŽIVO: RAT U UKRAJINI /

Zapadni dužnosnik uvjeren da će Sjeverodonjeck pasti: Ukrajinci gađaju Ruse projektilima vlastite proizvodnje; Strani borci iz Mariupolja osuđeni na smrt

Image
Foto: Profimedia

Zbivanja 106. dana rata u Ukrajini možete pratiti na Net.hr-u

9.6.2022.
6:56
Profimedia
VOYO logo
  • 106. dan je rata u Ukrajini
  • Teške borbe u Severodonjecku, većina pod ruskom kontrolom
  • Sankcije su unazadile rusko gospodarstvo 15 godina
  • Nema dogovora o izvozu ukrajinskog žita
  • Ukrajinski rat srušio standard najviše u generaciji
  • Dvojica Britanaca i Marokanac osuđeni na smrt u Donjecku

PRATITE TIJEK DOGAĐANJA

Zelenskij: Pozitivne vijesti iz regije Zaporižja

23.44 - Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij u četvrtak je izvijestio o "pozitivnim" vijestima iz jugoistočne regije Zaporižja, gdje je ukrajinske snage uspijevaju osujetiti ruske trupe, javlja AFP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svom uobičajenom noćnom video obraćanju, Zelenskij je također rekao da ukrajinske snage postupno napreduju u regiji Harkiv, "oslobađajući našu zemlju".

Presuda Britancima je politički pritisak Rusije

23.01 - Proruski dužnosnici u samoproglašenom separatističkoj Narodnoj Republici Donjeck osudili su na smrt dvojicu Britanaca i jednog Marokanca koji su se borili na strani Ukrajine u Mariupolju te pali u ruke Rusima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon višednevnog suđenja, kojeg su promatrači nazvali "pokaznim suđenjem iz sovjetske ere", 28-godišnji Aiden Aslin, 48-godišnji Shaun Pinner te Marokanac Saaudun Brahim osuđeni su na smrt zbog optužbi za terorizam, iako su obojica Britanaca priznala da služe u ukrajinskim marincima, odnosno da su aktivni vojnici koje bi trebale štititi odredbe Ženevske konvencije o ratnim zarobljenicima.

No, proruski sud je osudio muškarce navevši da je riječ o plaćenicima, što je pojam pod kojim je trojac bio često predstavljan u ruskim medijima, piše Guardian.

Image
'POKAZNO SUĐENJE' /

Tko su dvojica Britanaca i Marokanac koje su proruski separatisti osudili na smrt kao 'plaćenike'? Već godinama žive u Ukrajini

Image
'POKAZNO SUĐENJE' /

Tko su dvojica Britanaca i Marokanac koje su proruski separatisti osudili na smrt kao 'plaćenike'? Već godinama žive u Ukrajini

Separatisti iz Luhanska će izvoziti žito u Rusiju

21.45 - Jedna od dvije odmetnute istočne ukrajinske pokrajine, koju podupire Moskva, objavila je da će uskoro početi željeznicom u Rusiju slati žito koje su "oslobodili" njezini vojnici, objavila je u četvrtak ruska državna agencija TASS.

Jurij Pronko, ministar poljoprivrede samoproglašene Narodne Republike Luhansk, rekao je da se žito dosad slalo kamionima u relativno malim količinama. "Sutra je povijesni trenutak - prvi vagoni žita će otići u Rusiju, 50 vagona, više od 3000 tona", citirao ga je TASS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajina je ranije optužila Rusiju za krađu njezina žita s područja koja je Moskva okupirala otkako je u veljači počela ono što naziva posebnom vojnom operacijom. TASS je objavio da silosi žita "u oslobođenom dijelu" Republike Luhansk sadržavaju otprilike 300.000 tona ozimne pšenice i 200.000 tona suncokretovih sjemenki, ostatke prethodnih žetvi.

Pronko je rekao da su silosi napola puni i da je potrebno izvoziti između 120 i 130 vagona žita svakog dana kako bi se napravilo mjesta za buduće žetve. Rusija i Ukrajina došle su do mrtve točke u pregovorima glede izvoza žita iz ukrajinskih luka. Rusija je zauzela velike dijelove ukrajinske obale, blokirajući tako izvoz i podižući cijenu žita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zelenskij lupio sankcije Putinu, Lavrovu i Šojguu

21.10 - Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij potpisao je dekret o uvođenju sankcija protiv 35 ruskih dužnosnika, uključujući Vladimira Putina, Sergeja Šojgua i Sergeja Lavrova.

Sankcije, između ostalog, uključuju zabranu ulaska u Ukrajinu i zamrzavanje sve imovine.

Putin otvoreno zaprijetio Švedskoj

21.01 - Ruski predsjednik Vladimir Putin četvrtak je iskoristio za druženje s mladim ruskim poduzetnicima na Sanktpeterburškom međunarodnom ekonomskom forumu, ali i za upućivanje vrlo konkretne prijetnje Švedskoj, koja je zajedno s Finskom prošlog mjeseca podnijela zahtjev za članstvo u NATO-u.

"Petar Veliki nije osvojio ništa za vrijeme rata sa Švedskom, već je vratio ono što nam je oduvijek pripadalo, iako je to cijela Europa priznavala kao švedsko. Čini se da smo opet na redu da vratimo naše zemlje", rekao je Putin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Putinov glas' zaprijetio slanjem Crvene armije na Njemačku

20.44 - Ruski TV voditelj koji se za vrijeme rata u Ukrajini pokazao kao pravi propagandist politike Vladimira Putina zaprijetio je da će poslati modernu Crvenu armiju u Njemačku kao u Drugom svjetskom ratu.

Vladimir Solovjov, poznat kao Putinov glas, pričao je o slanju trupa koje su stupale na zapad Europe za vrijeme Drugog svjetskog rata. Televizijski voditelj bjesnio je zbog njemačke ministrice kulture Claudie Roth koja je hvalila slavne ukrajinske branitelje Zmijskog otoka koji su ruskom ratnom brodu poručili da "od**be".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruski prihodi od energenata sada veći nego prije rata u Ukrajini

20.43 - Rusija vjerojatno ostvaruje veće prihode od fosilnih goriva sada nego prije invazije na Ukrajinu jer porast cijena u svijetu neutralizira napore zapada da smanji rusku prodaju, rekao je američki savjetnik za energetsku sigurnost Amos Hochstein u četvrtak.

"Ne mogu to poreći", rekao je Hochstein na saslušanju u senatskom pododboru za Europu i regionalnu sigurnosnu suradnju kada su ga pitali zarađuje li Moskva više novaca od prodaje svoje nafte i plina sada nego nekoliko mjeseci prije izbijanja rata.

SAD i Europska unija su se složili da zabrane uvoz ruskih fosilnih goriva i uveli su sankcije Moskvi zbog invazije na Ukrajinu. Premda su ti potezi smanjili globalnu trgovinu ruskim energentima, također su pridonijeli porastu globalnih cijena nafte i plina. Cijena barela nafte u četvrtak je iznosila 123 dolara, najviše u posljednja tri mjeseca.

Hochstein je rekao da je povećanje potražnje za naftom u svijetu nakon pandemije covida-19 "puno veća, snažnija nego što je itko predvidio". Rusija je istodobno mogla prodati više sirovina drugim kupcima, uključujući velike potrošače energije poput Kine i Indije uz velike popuste u odnosu na druge opskrbljivače.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hochstein je rekao da, iako je cijena ruskih sirovina za Kinu i Indiju manja u usporedbi sa sirovinama iz drugih zemalja, globalni porast tržišnih cijena znači da su ruski prihodi sada vrlo vjerojatno veći.

Indija je kupila dvostruko više ruske nafte u svibnju nego u travnju, u rekordnom iznosu od 840.000 barela dnevno, što će vjerojatno ponovno porasti u lipnju, prema konzultantskoj tvrtki Kepler.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zapadni dužnosnik uvjeren da će Sjeverodonjeck pasti

20.36 - Rusija "sada vjerojatno kontrolira" grad Sjeverodonjeck i na kraju će opkoliti ukrajinske snage na tom području, rekao je visoki zapadni dužnosnik za BBC

Dužnosnik, koji ne želi biti imenovan, poriče da će teško naoružanje koje osigurava Zapad stići prekasno i u premalom broju da bi utjecalo na ishod rata.

Kaže da u Donbas čeka još mnogo borbi. Rusija, kaže on, još uvijek ne postiže napredak kojem se Moskva nadala.

Snimka objave smrtne presude Britancima i Marokancu

19.46 - Na društvenim mrežama pojavila se snimka izricanja smrtne presude trojici ratnih zarobljenika, Britancima Shaunu Pinneru i Aidenu Aslinu te Marokancu Saaudunu Brahimu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njih je sud Donjecke Narodne Republike osudio zbog terorizma i pokušaja nasilnog svrgavanja vlasti. Iako su bili u regularnim postrojbama ukrajinske vojske, sud ih je okarakterizirao kao plaćenike.

Procjena: Ubijeno je između 15 i 20 tisuća ruskih vojnika

19.42 - Broj poginulih ruskih vojnika u Ukrajini sada bi mogao doseći čak 20.000, procjenjuje visoki zapadni dužnosnik. Ranije su procjene brojale oko 15.000 ubijenih ruskih vojnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zapadni dužnosnik, koji ne želi biti imenovan, ne spekulira o broju ubijenih Ukrajinaca. Međutim, priznaje da se ukrajinske snage "suočavaju s moralnim problemima" nakon više od 100 dana borbi, piše BBC.

No, dok ukrajinske oružane snage "uzimaju vrlo teške danak", on kaže da je ruska ofenziva i dalje "duboko poremećena na mnogim razinama". Tvrdi da ruskim snagama nedostaje nešto streljiva, posebno preciznog oružja, poput krstarećih projektila. No, dodaje, Rusija još uvijek ima velike zalihe "glupih bombi".

Ruski vojnici sklapaju lažne brakove kako bi pobjegli iz Ukrajine

19.40 - Demoralizirane ruske trupe u Ukrajini smišljaju načine za izlazak iz zemlje, a jedan od njih uključuje i "lažne brakove", tvrdi ukrajinska obavještajna agencija.

Analitičari kažu da je ruska vojska preopterećena, niskog morala i da bi uskoro mogla ostati bez borbeno spremnih jedinica jer rat u Ukrajini ulazi u 106. dan. Prisluškivana snimka razgovora između ruskog vojnika i njegova prijatelja pokazala je da časnici "uopće nisu imali izbora" i da su mnogi već bezuspješno pokušavali biti otpušteni, prenosi Dailymail.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na snimci se čuje kako ruski vojnik govori da "ili će biti ranjen, ubijen, ili postoji službena zapovijed za povlačenje". Dodao je da je i sam pokušao organizirati lažni brak kako bi izbjegao sukob.

Finska planira dići ogradu na granici s Rusijom

19.00 - Finska dijeli granicu dugu 1300 kilometara s Rusijom, uglavnom označenu znakovima i plastičnim linijama, no sad bi ondje trebale osvanuti ograde i žilet žica, prenosi Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, finska je vlada predložila izmjene zakona koji bi joj omogućio izgradnju barijera i pomoćnih cesta za nadziranje granice s Rusijom. Time bi ojačali sigurnost svojih granica, što jje jedan od preduvjeta za ulazak u NATO.

Finska će vlada “odlučiti o graničnim preprekama u kritičnim zonama na istočnoj granici, na temelju procjene finske granične straže”, rekla je ministrica unutarnjih poslova Krista Mikkonen u priopćenju.

Uz to, planira se omogućiti primanje zahtjeva za azil samo na pojedinim mjestima ulaska, što je suprotno legislativi EU koja propisuje da se zahtjevi za azilom moraju primati na bilo kojoj točki ulaska u zemlju članicu.

Podoljak: Ukrajina gubi između 100 i 200 vojnika dnevno

18.05 - Ukrajina trenutno gubi između 100 i 200 vojnika dnevno, tvrdi savjetnik ukrajinskog predsjednika Mihajlo Podoljak. To su najviše službene procjene žrtava među ukrajinskim vojnicima od početka rata, piše BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao glavni razlog sve većeg broja poginulih, Podoljak je naveo nedostatak pariteta između ukrajinskih i ruskih vojnih snaga. Dodao je da Ukrajini treba najmanje 300 raketnih sustava kako bi oslobodila okupirana područja.

Istaknuo je da "dok Rusija ne doživi ozbiljan vojni poraz, nikakav oblik dijaloga neće biti moguć i oni će nastaviti pokušavati zauzeti dijelove naše zemlje".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajinski zapovjednik: U Sjeverodonjecku se borimo za svaku kuću

18.01 - Bitka u Sjeverodonjecku se vodi za svaku kuću, kaže ukrajinski zapovjednik bojne Nacionalne garde Svoboda, Petro Kuzik. Dodaje da se vojnici nadaju isporuci teškog naoružanja koje bi moglo "preokrenuti stvar".

Dodao je da ulične borbe u malom industrijskom istočnom gradu povremeno bjesne pod teškom ruskom topničkom paljbom, ugrožavajući vojnike s obje strane, izvijestio je Reuters.

"Borimo se za svaku kuću i svaku ulicu. Jučer je bio uspješan za nas. Krenuli smo u protunapad i na nekim područjima smo ruske vojnike uspjeli potisnuti za jedan ili dva bloka. U drugim smo ih potisnuli doslovno za jednu ili dvije kuće", opisao je Kuzik.

Dodao da ukrajinske snage imaju "katastrofalan" nedostatak sustava za suprotstavljanje ruskom topništvu i da im je potrebna "ozbiljna tehnologija" ili teško oružje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putin izgubio još dvojicu pukovnika

17.57 - Vladimir Putin izgubio je još dvojicu pukovnika u Ukrajini, piše Daily Mail. S njima dvojicom, broj dosad ubijenih visokih ruskih časnika u ratu u Ukrajini popeo se čak na 52.

Jedan od njih, 36-godišnji Vladimir Gerasimov, bio je među najmlađim visokim časnicima u ruskoj vojsci. Odmah je posthumno odlikovan i proglašen Herojem Rusijem, najvišom počasti u zemlji. Njegov sprovod održan je u četvrtak u Sankt Petersburgu. Gerasimov je završio prestižnu vojnu akademiju u Frunzeu i bio je otac kćeri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajinci razvili nove projektile za dronove

17.55 - Novi minijaturni projektil krenuo je u masovnu proizvodnju za bespilotne letjelice koje Ukrajina intenzivno koristi protiv ruskih snaga. Projektil "Bozok" kompatibilan je s bespilotnom letjelicom Bayraktar TB2, s koje su objavljeni brojni video zapisi napada i uništavanja ruskih tenkova i oklopnih vozila.

Dron turske proizvodnje ionako nosi laserski navođene rakete za precizne udare. Novi ukrajinski projektil također je laserski vođen, ali navodno ima učinkovitiju bojnu glavu i veći domet, piše BBC.

Proruski sud osudio dvojicu Britanaca i Marokanca na smrt

16.17 - Proruski dužnosnici osudili su na smrt dvojicu Britanaca i jednog Markonaca koji su zarobljeni tijekom borbe u Mariupolju, objavila je agencija RIA Novosti.

Sud u istočnoj Ukrajini pod ruskom kontrolom osudio je Aidena Aslina i Shauna Pinnera nakon višednevnog procesa kojeg su promatrači nazvali "pokaznim suđenjem" po "izmišljenim optužbama" s ciljem oponašanja suđenja za ratne zločine ruskim vojnicima u Kijevu. Uz njih je zbog terorizma osuđen i Marokanac Saaudun Brahim.

Obojica Britanaca su rekla da služe u ukrajinskim marincima, što ih čini aktivnim vojnicima koje bi trebale štititi Ženevske konvencije o ratnim zarobljenicima. Međutim, ruski državni mediji te muškarce su prikazali kao plaćenike, a sud ih je po toj osnovi i osudio na smrtnu kaznu.

Ukrajince u školi dočekala poruka Rusa: 'Žao nam je zbog nereda'

14.50 - Ruske snage ostavile su poruku učenicima u školi sjeverno od Kijeva nakon što su se prošlog mjeseca povukle iz regije, prenosi CNN.  Nakon što su ukrajinske snage uspjele vratiti kontrolu nad ukrajinskim selom Katjužanka, pronašle su lokalnu školu u regiji opljačkanu, s razbijenom opremom i iskopanim dubokim rovovima preko nogometnog terena. Ušavši u jednu od učionica, pronašli su pismo upućeno učenicima s potpisom "Rusi".  Bilješka je napisana na ruskom jeziku i ostavljena na ploči.

U pismu, koje je vidio CNN, piše: “Djeco, žao nam je zbog ovakvog nereda, pokušali smo spasiti školu, ali je bilo granatiranja. Živite u miru, pazite na sebe i ne ponavljajte greške vaših starijih. Ukrajina i Rusija su jedan narod!!! Mir s vama, braćo i sestre!" Ravnatelj škole Mikola Mikitchik rekao je za CNN da ruski vojnici "ništa nisu ostavili u školi" i rekao da se osjećao "zgađeno" kada je pročitao bilješku.

EU najavljuje još 205 milijuna eura humanitarne pomoći Ukrajini

14.35 - Europska komisija najavila je još 205 milijuna eura pomoći Ukrajini, zbog humanitarne krize u zemlji.

"Ovim se ukupna humanitarna pomoć EU-a kao reakcija na rat povećava na 348 milijuna eura, od čega je 13 milijuna namijenjeno Moldaviji za podršku raseljenim osobama koje dolaze u zemlju", rekao je Balazs Ujvari, glasnogovornik za proračun i ljudske resurse, humanitarnu pomoć i upravljanje krizama.

Ukrajina tvrdi da bilježi napredak u regiji Herson

14.00 - Ukrajinsko ministarstvo obrane u četvrtak je objavilo da je vojska protuofenzivom vratila dio teritorija u regiji Herson na jugu zemlje.  Ministarstvo nije dalo više detalja, no rečeno je kako su ruske snage „doživjele gubitke u ljudstvu i naoružanju“, minirale su teritorij pri povlačenju i postavile zapreke kretanju ukrajinskih snaga. Reuters nije uspio neovisno potvrditi situaciju na terenu. 

Peskov: Nema dogovora o izvozu, sve ovisi o ukidanju sankcija Rusiji

13.10 - Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov poručio je kako nije postignut dogovor s Turskom o izvozu ukrajinskih žitarica preko Crnog moraIstaknuo je kako sve ovisi o ukidanju sankcija koje Rusiji nameće Zapad. Peskov je također rekao da Rusija ne očekuje da će Gazprom obustaviti opskrbu plinom još nekim europskim zemljama.

Savjetnik gradonačelnika: 'U ruševinama pronađeno 100-injak tijela'

12.40 - Stotinjak tijela pronađeno je u ruševinama uništenih zgrada u Mariupolju, prema navodima savjetnika gradonačelnika Petra Andrijuščenka. "Beskrajna karavana smrti u okupiranom lučkom gradu. Stotinjak tijela izvučeno je ispod ruševina stambenih zgrada i prevozi ih se u mrtvačnice", napisao je, među ostalim.

Tinejdžer (15) dronom pomogao zaustaviti ruski konvoj

12.10 - Tinejdžer koji je svojim dronom igračkom pomogao ukrajinskoj vojsci da locira i uništi konvoj ruskih vojnih vozila koji se približavao Kijevu, prozvan je "herojem", prenosi Global News. Andriju Pokrasi, 15-godišnjaku koji živi na periferiji glavnog grada Ukrajine, prišla je vojska na početku rata nakon što je njegov otac stupio u kontakt s lokalnim braniteljima i ispričao im o iskustvu svog sina s dronovima.  Ukrajinske snage dale su školarcu informacije o tome gdje će se otprilike nalaziti konvoj koji se približava i zamolili ga da im pošalje točne GPS koordinate ruskih vozila koja su napredovala.

Nakon što je dron odveo u obližnje polje i uspješno snimio fotografije i koordinate nadolazećeg konvoja, školarac je podatke poslao teritorijalnoj obrani, koja je nekoliko trenutaka kasnije uspjela zaustaviti konvoj koji se približavao. Jurii Kasjanov, zapovjednik jedinice teritorijalne obrane koja je bila u vezi s tinejdžerom, rekao je za Global News: '[Andri] je bio jedini koji je imao iskustva s dronovima u toj regiji".

OECD: Svjetsko gospodarstvo naglo usporava, Europa će proći najgore

11.30 - Svjetsko gospodarstvo naglo će usporiti ove godine zbog rata u Ukrajini koji je smanjio kupovnu moć građana, a najteže posljedice pretrpjet će Europa, upozorila je Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD). Svjetsko gospodarstvo porast će ove godine tri posto, procjenjuje OECD, snizivši prognozu iz prosinca za 1.5 postotnih bodova. U 2023. rast bi trebao blago usporiti, na 2.75 posto, izračunali su u izvješću objavljenom u srijedu. Najteži udarac pretrpjet će gospodarstva u Europi budući da su u najvećoj mjeri izložena ratu kroz uvoz energije i prihvat izbjeglica.

Gospodarstvo eurozone porast će ove godine 2.6 posto, upola slabije nego u 2021., procjenjuju u OECD-u, a iduće godine aktivnost će usporiti na samo 1.6 posto. Inflacija bi ove godine trebala dosegnuti sedam posto i usporiti na 4.6 posto u 2023., izračunali su.

Gradonačelnik: Evakuacija Severodonjecka nije moguća

10.00 - Ukrajinske snage još uvijek drže industrijsku zonu i okolna područja u Sjeverodonecku, a situacija je „teška, no upravljiva“, rekao je u četvrtak gradonačelnik Oleksandr Strjuk.  On je rekao kako se obrambene linije drže usprkos ruskoj intenzivnoj artiljerijskoj paljbi, no da su evakuacije iz Sjeverodonecka trenutno nemoguće.  U tom gradu, trenutno glavnoj meti ruske ofenzive u Ukrajini, još uvijek se nalazi oko 10 tisuća civila, rekao je Strjuk. 

Guverner Luhanska u četvrtak je rekao da ruske snage u Sjeverodonecku „uništavaju sve što se može koristiti za obranu“.  Sergej Hajdaj rekao je da Rusija granatira područja grada koje su i dalje pod ukrajinskom kontrolom, no da će ukrajinske snage moći „počistiti“ grad kad im stigne artiljerija većeg dometa.  

Ukrajina je objavila nove procjene ruskih gubitaka

10.27 - Glavni stožer objavio je kako je prema njihovim procjenama, Rusija do sada izgubila oko 31.700 vojnika. U zadnjih 24 sata, uništena su i pet tenkova, te se ukupan broj gubitaka popeo na 1398, navodi zapovjedništvo koje je pobrojalo i druge ruske gubitke.

Bivši šef NATO-a: Opasno je naljutiti Putina? Dvije stvari su puno opasnije

10.05 - Bivši glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen rekao je za Sky News da je vojna alijansa dužna pomoći Ukrajini "sredstvima za borbu" i "pobijediti u ovom ratu".  Rekao je da je jedini jezik koji ruski predsjednik Vladimir Putin razumije "jezik snage, sile i jedinstva".  "Zato bismo trebali nastaviti vršiti maksimalni pritisak na Rusiju isporukom cjelokupnog oružja i prekidom svakog financiranja Rusije", rekao je.   Rekao je da je dobar prvi korak za EU da zabrani oko 75 posto ruskog uvoza nafte, ali bi nakon toga trebao uslijediti i embargo na plin.  "To bi bacilo Putinov ratni stroj na koljena", rekao je.

Nastavio je: "Mislim da nas je povijest naučila da pomirenje s diktatorima ne vodi miru. Naprotiv, vodi u rat i sukob. Primijetio sam da je netko predložio da bi bilo opasno poniziti Putina. Postavljanje presedana da agresor može postići teritorijalne dobitke kroz mirovni sporazum nakon vođenja neopravdanog rata - to će samo ohrabriti i druge diktatore. To bi poslalo vrlo opasan signal.", ističe.

Upozorio je da je trenutno najveći rizik dugotrajni sukob, jer su "Putin i Rusija stručnjaci za dugotrajni, tinjajući, zamrznuti sukob".  "Mislim da bi Putinov cilj mogao biti nastavak destabilizacije i slabljenja Ukrajine kroz produljeni sukob", rekao je.  "Mislim da je to trenutno najveći rizik i zato moramo isporučiti svo oružje koje je Ukrajini potrebno."

UN: Ukrajinski rat izazvao najveći porast troškova života u generaciji

10.00 -  Ruska invazija na Ukrajinu jedna je od globalnih kriza koje su izazvale najveći porast troškova života u jednoj generaciji, rekao je UN u srijedu. Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres rekao je da se svijet suočava s "novom stvarnošću" tri mjeseca od početka ukrajinskoga rata koji kako je rekao pojačava posljedice klimatskih promjena, covida-19 i krize nejednakosti u svijetu. Oko 1,6 milijardi ljudi u 94 države teško je izloženo najmanje jednoj dimenziji krize, prema najnovijem izvješću Globalne skupine za odgovor na krize (GCRG) o ukrajinskoj krizi.

"Za ljude širom svijeta, rat, zajedno s drugim krizama, prijeti da će pokrenuti neviđeni val gladi i siromaštva, ostavljajući društveni i ekonomski kaos za sobom", rekao je Guterres na konferenciji za novinare predstavljajući izvješće. Ni jedna zemlja neće ostati netaknuta krizom zbog troškova života, rekao je. Ljudi širom svijeta suočit će se s glađu i troškovi energije će naglo porasti, dok će se prihodi mnogih radnika smanjiti. U zadnje dvije godine udvostručio se broj ljudi kojima je opskrba hranom ugrožena, rekao je. "Trenutna prehrambena kriza mogla bi se brzo pretvoriti u prehrambenu katastrofu globalnih razmjera 2023", upozorio je glavni tajnik UN-a Guterres.

Putin vrijeđao Lavrova, Xija..

9.50 - Na Telegram kanalu General SVR, za koji se navodi da njime upravlja insajder iz Kremlja, pojavilo se izvješće prema kojem je ruski predsjednik Vladimir Putin na videokonferenciji vrijeđao i napadao svog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova.

Više pročitajte OVDJE.

Britanski obavještajci: 'Rusi pritišću Izjum da otvore put za dublji prodor'

9.15 - Ruske snage povećale su svoje napore u napredovanju prema jugu grada Izjuma u istočnoj Ukrajini, vjerojatno želeći osigurati daljnje opcije u regiji, prema britanskim vojnim obavještajcima.  Borbe se nastavljaju u Severodonjeckom džepu, ali je u posljednjih 48 sati ruska istočna skupina snaga (EGF) također vjerojatno povećala svoje napore za napredovanje južno od Izjuma, priopćilo je britansko Ministarstvo obrane u svom najnovijem ažuriranju sukoba.  "Ruski napredak na osovini Izjum ostao je u zastoju od travnja, nakon što su ukrajinske snage dobro iskoristile teren kako bi usporile napredovanje Rusije", objavilo je Ministarstvo obrane na Twitteru.  "Rusija je vjerojatno pokušala obnoviti EGF nakon što su pretrpjeli vrlo teške žrtve u neuspjelom napredovanju na Kijev, ali njezine jedinice vjerojatno ostaju nedovoljno jake."

Dodaju je kako je vjerojatno da Rusija nastoji vratiti zamah u ovom području kako bi izvršila daljnji pritisak na Severodonjeck i stvorili temelj da napreduju dublje u Donjecku oblast.   Ako ruske snage zauzmu Severodonjeck, to bi Moskvi dalo kontrolu nad cijelim Luganskom - i to bi bila njegova najveća pobjeda u invaziji do sada.

Poljuski predsjednik žestoko kritizirao Macrona i Scholza zbog dijaloga s Putinom

8.50 - Poljski predsjednik Andrzej Duda kritizirao je čelnike Francuske i Njemačke zbog toga što nastavljaju dijalog s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom unatoč moskovskoj invaziji na Ukrajinu. "Zaprepašten sam svim tim razgovorima s Putinom, koji vode kancelar (Olaf) Scholz i predsjednik Emmanuel Macron. Tim se razgovorima ništa ne postiže", rekao je Duda za njemački list Bild u intervjuu objavljenom u srijedu na YouTubeu. Duda je rekao da razgovaranje s Putinom predstavlja "vrstu legitimizacije osobe odgovorne za zločine koje je ruska vojska počinila u Ukrajini". Sam Putin odgovoran je za slanje svoje vojske u Ukrajinu, rekao je Duda, dodavši da ga podržavaju njegovi vojni zapovjednici.

Poljski čelnik rekao je da je situacija usporediva s Adolfom Hitlerom u Drugom svjetskom ratu. "A je li tko ovako razgovarao s Adolfom Hitlerom za vrijeme Drugoga svjetskog rata?", pitao je. "Je li tko rekao da mora sačuvati obraz? Da se stvari moraju raditi na način da se ne ponizi Adolf Hitler?", pitao je poljski predsjednik.

Ruska propaganda sve žešća, a u potrazi za novacima krivotvore i liječničke nalaze

8. 20 - Ruske snage eskaliraju korištenje psiholoških i informacijskih operacija kako bi narušile moral ukrajinskih vojnika. Ukrajinsko glavno obavještajno ravnateljstvo (GUR) izvijestilo je 8. lipnja da ruske snage šalju prijeteće poruke na osobne uređaje ukrajinskih vojnika pozivajući ih da polože oružje, predaju se ili prijeđu na stranu Rusije. GUR je izvijestio da ruske snage šalju poruke na raznim platformama uključujući SMS, Telegram, Viber, Signal i WhatsApp te da u porukama prijete da će naštetiti ukrajinskim vojnicima ili članovima njihovih obitelji.

Ukrajinsko južno operativno zapovjedništvo izvijestilo je da ruske vojne snage na Krimu krivotvore rezultate obveznih liječničkih pregleda koji se provode tijekom služenja vojnog roka kako bi povećali broj novaka. ISW je ranije izvijestio da prisilna mobilizacija u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici pogoršava društvene napetosti i izaziva prosvjede u Donbasu,

Čelnik: Kad su Rusi vidjeli da napredujemo, odlučili su sravniti Severodonjeck

7.08 - Veći dio istočnog grada Severodonjecka sada kontroliraju Rusi, objavio je u srijedu Serhej Hajdaj, čelnik regionalne vojne uprave Lugansk.  Ranije tijekom dana ukrajinske snage izvijestile su o žestokim borbama koje se vode na nekoliko lokacija diljem istočnog grada u ukrajinskoj regiji Luhansk. U intervjuu za RBC-Ukrajina u srijedu, Hajdaj je rekao da su ranije ovog tjedna ukrajinske specijalne snage uspjele preuzeti kontrolu nad gotovo polovicom grada.  No rekao je da su ruske trupe, kada su vidjele ukrajinsko napredovanje, "jednostavno počele sravnjivati to sa zemljom zračnim napadima i topništvom".

Hajdaj je objasnio da ukrajinske snage nisu imale izbora nego da se privremeno taktički povuku iz središnjih dijelova grada zbog intenzivnog ruskog bombardiranja.  Dužnosnik je rekao da je Ukrajina unatoč povlačenju zadržala kontrolu nad industrijskom zonom Serverodonjecka, ključnim područjem na periferiji grada.

Dvojici Britanaca i Marokancu prijeti smrtna kazna na sudu u Donjecku - agencija

06.50 -  Dvojici Britanaca i Marokancu koji su zarobljeni dok su ratovali na strani Ukrajine prijeti smrtna kazna pošto su priznali krivnju na sudu samoproglašene Donjecke Narodne Republike u istočnoj Ukrajini, javlja ruska novinska agencija RIA. Na videosnimci koju je objavila RIA vide se Britanci Aiden Aslin i Shaun Pinner te Marokanac Brahim Saadoun u kavezu u sudnici.

RIA navodi da su Pinner i Saadoun priznali krivnju za djelovanje radi nasilnog preuzimanja vlasti. Aslin na snimci priznaje krivnju za lakše kazneno djelo u vezi s oružjem i s eksplozivom. Novinska agencija prenosi riječi tužitelja koji kažu da spojene optužnice mogu značiti smrtnu kaznu za svu trojicu. Britanski Ured za inozemstvo, Commonwealth i razvoj nije zasad odgovorio na upit da komentira upućen u srijedu navečer elektroničkom poštom. Saadoun je zarobljen u travnju. Marokansko ministarstvo vanjskih poslova još nije komentiralo slučaj. Suđenje se događa u Donjeckoj Narodnoj Republici, jednoj od dviju separatističkih paradržava na istoku Ukrajine koje podupire Moskva.

Sankcije poništavaju 15 godina gospodarskog napretka u Rusiji

6.00 - Sankcije uvedene Moskvi zbog invazije na Ukrajinu potiru petnaestak godina gospodarskog napretka u Rusiji i 30 godina integracije sa Zapadom, navodi se u izvješću Instituta za međunarodne financije (IIF) objavljenom u srijedu. No utjecaj tih mjera teško je predvidjeti jer ovise o mogućim novim sankcijama s jedne strane i o mogućem odgovoru Rusije, napose u energetskom sektoru, s druge.

Rat bi za ruskog predsjednika Vladimira Putina mogao biti skup, ali sankcije ne djeluju "kao da stisneš prekidač", rekla je ekonomistica u IIF-u Elina Ribakova na tiskovnoj konferenciji. IIF u svom zadnjem izvješću predviđa da će rusko gospodarstvo pasti 15 posto ove godine i još 3 posto u 2023. Financijske sankcije - napose smanjena sposobnost Moskve da vraća vanjskih dug - rast cijena i odlazak stranih tvrtka iz zemlje usporavaju inozemnu potražnju i tako "pogoršavaju kratkoročne, srednjoročne i dugoročne gospodarske izglede". 

Autori izvješća ističu da će se "teže posljedice još osjetiti". Elina Ribakova je rekla da su sankcije uzdrmale globalne lance vrijednosti. U tome vidi "raspad 30 godina ulaganja i povezanosti s Europom".

Sudbina Donbasa odlučuje se u Severodonjecku

01.00 - U Večernjem obraćanju. ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij rekao je da branitelji Severodonjecka na istoku Ukrajine nanose teške gubitke ruskim snagama u "žestokoj i teškoj borbi". "Upravo se u Severodonjecku odlučuje o sudbini Donbasa, na više načina", rekao je u video obraćanju Zelenskij. Većina Severodonjecka je pod kontrolom ruskih snaga, a ukrajinski branitelji drže još samo predgrađa tog grada, rekao je danas guverner Luhanska Sergej Hajdaj.

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo