'POKAZNO SUĐENJE' /

Tko su dvojica Britanaca i Marokanac koje su proruski separatisti osudili na smrt kao 'plaćenike'? Već godinama žive u Ukrajini

Image
Foto: Profimedia

Dvojica Britanaca i Marokanac koje su zarobile ruske postrojbe osuđeni su na smrt zbog terorizma te su optuženi kao plaćenici, iako su bili u regularnim postrojbama ukrajinske vojske

9.6.2022.
18:56
Profimedia
VOYO logo

Proruski dužnosnici u samoproglašenom separatističkoj Narodnoj Republici Donjeck osudili su na smrt dvojicu Britanaca i jednog Marokanca koji su se borili na strani Ukrajine u Mariupolju te pali u ruke Rusima.

Nakon višednevnog suđenja, kojeg su promatrači nazvali "pokaznim suđenjem iz sovjetske ere", 28-godišnji Aiden Aslin, 48-godišnji Shaun Pinner te Marokanac Saaudun Brahim osuđeni su na smrt zbog optužbi za terorizam, iako su obojica Britanaca priznala da služe u ukrajinskim marincima, odnosno da su aktivni vojnici koje bi trebale štititi odredbe Ženevske konvencije o ratnim zarobljenicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, proruski sud je osudio muškarce navevši da je riječ o plaćenicima, što je pojam pod kojim je trojac bio često predstavljan u ruskim medijima, piše Guardian.

Image
'ZAMOLITE JOHNSONA...' /

Supruga Putinovog saveznika obratila se obiteljima dvojice zarobljenih Britanaca i tražila razmjenu: Dobila je neočekivani odgovor

Image
'ZAMOLITE JOHNSONA...' /

Supruga Putinovog saveznika obratila se obiteljima dvojice zarobljenih Britanaca i tražila razmjenu: Dobila je neočekivani odgovor

Ruska agencija RIA Novosti podijelila je snimku muškaraca kkako priznaju krivnju za optužbe, koje osim terorizma uključuju i počinjenje zločina kao dio kriminalne skupine te nasilno oduzimanje ili prisilno zadržavanje vlasti. Tamošnji dužnosnici su u optužbi naveli da su "njihove radnje dovele do smrti i ranjavanja civila, kao i štete na civilnoj i društvenoj infrastrukturi".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od dužnosnika je rekao kako su oni osuđeni na smrti po "glavnom i nepokolebljivom principu pravde". Drugi je dodao kako Aslin, Pinner i Brahim imaju mjesec dana za žalbu. Ako ona bude usvojena, kazna im se može smanjiti na doživotnu ili na najmanje 25 godina zatvora.

Ondje su bili već četiri godine

Aslin se iz Newarka preselio 2018. u ukrajinski grad Mikolajiv, gdje se oženio Ukrajinkom. Iste je godine postao pripadnikom ukrajinske vojske. Ranije se borio protiv Islamske države s kurdskim borcima u Siriji. Ruski mediji su objavili nekoliko videozapisa iz kojih je jasno da govori pod prisilom, a na njegovom su licu bile vidljive ozljede.

Shaun Pinner se također 2018. preselio u Ukrajinu. Nakon što je napustio britansku vojsku, u ukrajinskoj vojsci je radio na obuci postrojbi. Uskoro mu je trebao isteći trogodišnji ugovor s vojskom, nakon čega se trebao posvetiti humanitarnom radu zajedno sa suprugom, Ukrajinskom, koju je upoznao tijekom svog boravka u zemlji. O Marokancu Saaudunu Brahimu gotovo da i nema podataka.

"U potpunosti osuđujem presudu Aidenu Aslinu i Shaunu Pinneru koje drže ruski opunomoćenici u istočnoj Ukrajini. Oni su ratni zarobljenici. Ovo je lažna presuda bez apsolutno nikakvog legitimiteta. Moje misli su s obiteljima. Nastavljamo činiti sve što možemo da im pružimo podršku", poručila je britanska ministrica vanjskih poslova, Liz Truss.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pritisak na Britaniju?

Naime, vjeruje se da Rusija koristi ovaj proces kako bi izvršila svojevrsni pritisak na Ujedinjeno Kraljevstvo, ali i Ukrajinu te tako nastoji zatražiti razmjenu svojih boraca osuđenih za ratne zločine. Podsjetimo, Ukrajina je 23. svibnja osudila 21-godišnjeg Vadima Šišimarina na doživotnu kaznu zatvora zbog ubojstva 62-godišnjeg biciklista u regiji Sumi, a posljednjeg dana svibnja su po 11 godina zatvora dobili Aleksandr Bobikin i Aleksandr Ivanov zbog granatiranja naseljenih mjesta "suprotno zakonima i običajima ratovanja". Inače, u Rusiji je uveden moratorij na smrtnu kaznu, ali on ne vrijedi za okupirana područja u Ukrajini.

“Očito smo duboko zabrinuti zbog ovoga. Stalno smo govorili da se ratni zarobljenici ne smiju iskorištavati u političke svrhe. Znate da prema Ženevskoj konvenciji ratni zarobljenici imaju pravo na borački imunitet i ne bi trebali biti procesuirani zbog sudjelovanja u neprijateljstvima. Stoga ćemo nastaviti raditi s ukrajinskim vlastima kako bismo pokušali osigurati oslobađanje svih britanskih državljana koji su služili u ukrajinskim oružanim snagama i koji su zadržani kao ratni zarobljenici", rekao je glasnogovornik britanskog premijera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovo odvratno pokazno suđenje iz sovjetske ere posljednji je podsjetnik na izopačenost Putinova režima. Suprotno propagandi Kremlja, Aiden Aslin i Shaun Pinner nisu plaćenici. Oni su živjeli u Ukrajini i služili u njezinim oružanim snagama davno prije ilegalne invazije Rusije, a kao ratni zarobljenici imaju pravo na zaštitu prema Ženevskoj konvenciji. Ruski veleposlanik trebao bi biti pozvan u Ministarstvo vanjskih poslova kako bi odgovarao za ovo eklatantno kršenje Ženevske konvencije. Nitko ne bi trebao misliti da se može ovako ponašati prema britanskim građanima i izvući se s tim", ustvrdio je parlamentarni zastupnik Torijevaca iz Newarka, Robert Jenrick.

S njegovom konstatacijom o pokaznom suđenju složio se i Kristyan Benedict, voditelj odjela za krizne situacije britanskog Amnesty Internationala. Presudu suda u Narodnoj Republici Donjeck nazvao je grotesknom.

"Ovo takozvano suđenje uvijek je izgledalo kao pokazno suđenje osmišljeno kako bi se izvršio pritisak na Ujedinjeno Kraljevstvo, a ove rečenice izgledaju kao da imaju za cilj ispaliti hitac upozorenja Ujedinjenom Kraljevstvu zbog njezine podrške Ukrajini u ovom brutalnom ratu. Rusija i njezini opunomoćenici u Donjeckoj Narodnoj Republici dodat će još jednu crticu masivnom nizu ratnih zločina ako pokušaju provesti ove presude. Velika Britanija, UN i druga tijela trebaju obavijestiti Moskvu da su te kazne potpuno neprihvatljive i da ih se mora odmah poništiti", poručio je Benedict.

Situaciju u Ukrajini možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo