DEN HAAG - Nakon maratonskih rasprava koje su potrajale 303 radna dana, u ponedjeljak je pred sucem u Haagu počelo iznošenje završnih riječi tužitelja i obrane u predmetu "Gotovina, Čermak i Markač" čime se, za Hrvatsku jedan od najintrigantnijih sudskih procesa približio kraju.
Sudsko je vijeće za završne riječi predvidjelo ukupno četiri dana, prvi je pred suca izašao tužitelj Alan Tieger koji je ponovio tezu o Oluju kao zločinačkom pothvatu na čelu s tadašnjim predsjednikom Franjom Tuđmanom.
"Ovdje nitko ne tvrdi da je Hrvatska imala plan ili politiku da nekoga protjera, to su bili pripadnici udruženog zločinačkog pothvata", poručio je tužitelj Tieger dodajući da nitko pri tom ne spori da su u ratu patili i hrvatski civili.
Tieger je na početku završnih riječi kazao kako je u operaciji Oluji koja je započela 4. kolovoza 1995. hrvatska vojska počela operaciju čiji je cilj bio vraćanje teritorija koji je bio pod kontrolom Srba.
"Nije sporna namjera oslobađanja nego namjera da se politički vrh okoristi tom okolnošću da eleminira srpsko stanovništvo krajine", poručio je Tieger.
"Gradovi i sela među kojima su i Knin, Benkovac Obrovac i Gračac od pet sati ujutro našli su se pod topničkom vatrom. Ljudi koji su tamo živjeli i međunarodni promatrači uvidjeli su da su napadi usmjereni protiv civila i civilnih ciljeva... Nijedno mjesto nije bilo sigurno", rekao je Tieger ističući da stanovnici nisu znali da su napadi bili rezultat zapovijedi generala Gotovine da treba napadati i gradove, kao i da da je ta zapovijed rezultat sastanka tadašnjeg vrhovnog zapovjednika Franje Tuđmana i njegovih suradnika među kojima su bili i ministar obrane Gojko Šušak, generali Gotovina i Markač na kojem se govorilo o važnosti da se civile natjera u bijeg.
"Taj je cilj ostvaren", kazao je haški tužitelj.
Potvrdu takve namjere Tieger je našao u izjavi tadašnjeg predsjednika Tuđmana nedugo nakon početka Oluje da je stvorena Hrvatska koja će stoljećima trajati.
Nakon bijega većine Srba hrvatsko vodstvo je, po Tiegeru, uvelo administrativne i druge mjere koje su onemogućile povratak Srba. Srpski domove i poljoprivredna dobra pljačkali su i palili vojnici Gotovine i Markača, a civili su ubijeni, kazao je.
Haško tužiteljstvo tereti trojicu hrvatskih generala Antu Gotovinu, Ivana Čermaka, Mladena Markača za zločine počinjene tijekom i nakon Oluje u okviru udruženog zločinačkog pothvata čiji je cilj bio protjerivanje srpskog stanovništva i zatražilo je da ih se proglasi krivima i osudi na zatvorske kazne u rasponu od 17 do 27 godina. Obrane trojice generala svojim završnim podnescima zatražile su oslobađanje svojih branjenika.
Suđenje hrvatskim generalima trajalo je dvije i pol godine, a presuda se očekuje krajem 2010. godine.