Stres test provela je Europska centralna banka kako bi bila sigurna da ono što leži u trezorima najvećih banaka garantira stabilnost i sigurnost. Testirani su scenariji koji predviđaju velike padove tržišnih vrijednosti i novu recesiju.
"Mislim da će se nakon ovih testova banke puno ležernije odlučivati da spuste ograničenja na davanje kredita koja su imali dosta visoko prije ovih testova jer su prije bili puno oprezniji", kazao je potpredsjednik Europske centralne banke Vitor Constancio.
Od 130 testiranih banaka na testu je palo njih 25. Ipak 12 ih je već poduzelo mjere u ovoj godini da problem otklone. U testu je najgore rezultate pokazala talijanska banka Monte dei Paski s manjkom većim od dvije milijarde eura. Još osam talijanskih banaka palo je, kao i neke ciparske i grčke.
"Stres test je scenarij koji je dobrim dijelom izmišljen. Znači, predviđeni su scenariji velikih šokova u domeni makroekonomskih okolnosti, rasta prinosa pada vrijednosto obveznica. Dakle, scenarij koji se nije dogodio nego se može dogoditi", pojasnila je Marijana Ivanov s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.
Hrvatska je u ovom slučaju iznad Europskog prosjeka. Rijetko kada možemo reći da je nešto u domaćoj ekonomiji čvrsto i stabilno, no Hrvatski bankarski sustav je stabilan. To je pokazalo istraživanje koje je provedeno i na četiri najveće banke koje posluju u Hrvatskoj na koje otpada dvije trećine domaćeg bankarskog tržišta.
Zagrebačka, Privredna, Erste i Reifeisen pokazale su visoku adekvatnost kapitala iznad 20 posto što je dovoljno da izdrže udar. HNB zaključuje da su otporne na stres. Šefovi Unije u Bruxellesu zadovoljni usu kupnim rezultatima testa.
"Čini se da su rezultati ovog stres testa dobri za europske banke. Komisija ih je odmah prokomentrirala i rekla da su one pozitivan signal i da bi trebale smiriti tržišta i opet vratiti povjerenje", kazao je Tomislav Krasnec, dopisnik Večernjeg lista iz Bruxellesa.
Jer na popisu palih na testu nema većih bankarskih grupacija već samo manje banke.