Deseci tisuća Španjolaca sudjelovali su u "Maršu promjene“ na glavnom madridskom trgu u znak podrške ljevičarskoj stranci Podemos, koja uoči parlamentarnih izbora u prosincu u slučaju pobjede najavljuje ukidanje mjera štednje po uzoru na sestrinsku stranku, grčku Sirizu.
Promjena vlasti u Grčkoj potaknula je nadu mnogih Španjolaca, ogorčenih visokom nezaposlenošću i korupcijom pa su se tisuće prosvjednika prema glavnom madridskom trgu Puerta del Sol, simbolu građanskog otpora, kretale s podignutim šakama, uzvikujući - "Da, može se!". Na tom je trgu u prosvjedima 2011. nastao pokret Ogorčenih koji je prije jedanaest mjeseci prerastao u stranku Podemos (Možemo).
"Umorni smo od lažnih obećanja i rezova", rekla je Hini 39-godišnja učiteljica Flores. "Došlo je vrijeme za promjenu! Uništili su obrazovanje, zdravstvo, kulturu...“, istaknula je.
Marš promjene u Madridu
Nakon što je španjolska vlada desnog centra posudila novac za pomoć posrnulim privatnim bankama, obećavši Europskoj komisiji, Europskoj središnjoj banci i Međunarodnom monetarnom fondu rezove u javnim službama, izbrisano je na tisuće radnih mjesta. U Španjolskoj je bez posla 24 posto stanovnika, nakon Grčke najviše u Europskoj uniji. Rezovi su ugrozili i brojne studente.
"Ovdje sam zbog promjene“, ističe studentica socijalnog rada Silvia del Bosque, zaogrnuta republikanskom crveno-žuto-ljubičastom trobojnicom. Zastava u građanskom ratu (1936.-1939.) poraženih republikanaca simbol je nezadovoljstva monarhijom i političarima, a nosili su ih deseci prosvjednika.
Vladajuća konzervativna Narodna stranka i socijalisti iz PSOE-a mijenjaju se na vlasti posljednjih 37 godina, otkako je u Španjolskoj uvedena demokracija. Korupcijski skandali u dvjema vodećim strankama jedan su od glavnih uzroka goleme popularnosti Podemosa, koji je u manje od godinu dana od nastanka postao najjača politička stranka u Španjolskoj. Stranka na čelu s karizmatičnim Pablom Iglesiasom Turrionom, 36-godišnjim profesorom politologije s madridskog sveučilišta Complutense danas uživa podršku 28 posto stanovništva, po rezultatima ankete koju je ovog mjeseca proveo institut Metroscopia, a na drugom je mjestu PSOE s 23,5 posto.
Marš promjene u Madridu
"Danas sanjamo kako bi naš san postao stvarnost 2015. Ove godine počet ćemo nešto novo“, uzviknuo je Iglesias s pozornice na glavnom trgu.
Tisuće očajnih Španjolaca u njemu vide nadu. "Ne znamo što će biti, ali moramo pokušati“, rekao je umirovljenik Canallejas. "Glasovat ćemo za Podemos jer nudi nadu u promjenu“, suglasio se 44-godišnji Jesus. "Niti jedna druga stranka neće učiniti ništa ako pobijedi“.
Narod će već u svibnju svoje mišljenje moći izraziti na lokalnim izborima. Pobjeda Sirize u Grčkoj na nemali broj ljudi djelovala je poput vitaminskog napitka. "To je početak promjena diljem Europe“, ustvrdila je nezaposlena ElenaMartinez.