OTROV IZ RAFINERIJE /

Sisak na udaru sumporovodika

Image

Čak deset puta veća koncentracija sumporovodika od dopuštene zabilježena je u subotu navečer u Sisku u blizini tamošnje rafinerije.

25.1.2009.
20:39
VOYO logo

SISAK - Udruga Sisačka eko akcija upozorila je u nedjelju na sve češće probleme s bakljom sisačke Rafinerije i učestalo onečišćenje zraka sumporovodikom (HS) koje je kulminiralo u subotu navečer kada je razina tog spoja u zraku dosegla gotovo deset puta veću vrijednost od granične.

Nakon pet sati uzastopnog prekoračenja razine sumporovodika na mjernoj stanici Caprag u subotu u 20 sati ta je razina iznosila 65 mikrograma. Tolerantna vrijednost HS-a je deset, a granična sedam mikrograma, kažu u udruzi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navode i da su od početka godine na postaji Caprag višekratno zabilježena prekoračenja razine sumporovodika, zbog čega je Ministarstvo zaštite okoliša prije nekog vremena poslalo mjerni uređaj na pregled. Uređaj je 14. siječnja vraćen s popravka, a prekoračenja su opet zabilježena 22. i 24. siječnja, ističu sisački ekolozi.

Upozoravaju na crni dim iz baklje u Rafineriji koji upućuje na probleme u procesu proizvodnje, te na povremeni smrad na koji se građani tuže. Navode da je inspektorica zaštite okoliša 20. siječnja konstatirala da se radi na podešavanju plamenika jer su mijenjane cijevi kisele baklje koje su zbog jakih hladnoća popucale te da nije bilo opasnosti za građanstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U udruzi smatraju da se problemi ne rješavaju uz prešutnu dozvolu nadležnih službi. Navode da je Inspekcija zaštite okoliša 24. siječnja ustanovila da je na mjernoj stanici u krugu Željezare izmjerena povišena vrijednost HS, ali da nije prešla dozvoljene granice.

"Pitamo se kako Inspekcija krivo može očitavati podatke s mjerne postaje kad je vidljivo da je razina sumporovodika bila deset puta veća od granične vrijednosti i gotovo sedam puta od tolerantne vrijednosti. Vrijede li za Sisak neke druge dozvoljene granice a ne one propisane zakonom", pitaju u Sisačkoj eko akciji te zaključuju da "ako čovjeka, koji dijeli kruh građanima mogu Inspekcije kazniti s 30.000 kuna, tvrtke koje građane truju također zaslužuju kaznu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo