ŠEPAROVIĆ O RAZLOZIMA MAĐARSKE ODLUKE O IZRUČENJU HERNANDIJA: /

'Očito su neke druge igre u pitanju'

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Hernadijeva hrvatska odvjetnica Laura Valković kazala je da sumnja da bi Hernadi u Hrvatskoj imao pravično suđenje

24.8.2018.
17:48
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović ocijenio je u petak da odluka mađarskog suda koji je odbio izvršiti europski uhidbeni nalog što ga je Hrvatska raspisala za čelnikom MOL-a Zsoltom Hernadijem, zbog sumnje da bi imao pravično suđenje, imaju malo veze s Ustavnim sudom i pravičnim suđenjem.

Image
MAĐARSKI SUD ODBIO HRVATSKI ZAHTJEV ZA IZRUČENJEM HERNANDIJA: /

Traži se nova tjeralica

Image
MAĐARSKI SUD ODBIO HRVATSKI ZAHTJEV ZA IZRUČENJEM HERNANDIJA: /

Traži se nova tjeralica

Kao jedan od razloga odbijanja Hernadijeva izručenja mađarski je sud naveo i činjenicu da je Ustavni sud srušio raniju presudu hrvatskom premijeru Ivi Sanaderu kojega je, po tvrdnjama Uskoka, upravo Hernadi podmitio kako bi Mađari dobili upravljačka prava u Ini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neke druge igre

“Ja to ne mogu komentirati, to su očito neke druge igre. Mi smo u svojoj odluci rekli u čemu su povrijeđena prava gospodina Sanadera na pravično suđenje, što ne znači da bi bila povrijeđena u nekom novom postupku. Ustavni sud je donio više sličnih odluka i u ponovljenim postupcima su povrede ispravljene”, kazao je Šeparović Hini.

Dodao je da su “očito neke druge igre u pitanju” koje imaju malo veze s Ustavnim sudom i pravičnim suđenjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema pravičnog suđenja u Hrvatskoj?

Hernadijeva hrvatska odvjetnica Laura Valković kazala je da prema usmenom obrazloženju odluke, koju su joj prenijele mađarske kolege, sumnja da bi Hernadi u Hrvatskoj imao pravično suđenje, osim iz odluke Ustavnog suda, proizlazi i iz zaključaka Arbitražnog suda, ali i izjava predsjednika zagrebačkog Županijskog suda na kojem se i dalje vodi postupak protiv Hernadija.

Taj će se postupak u rujnu nastaviti u Hernadijevoj odsutnosti, kazala je Valković, ističući da je odluka mađarskog suda pravomoćna jer su se prava žalbe odrekli i obrana i tužiteljstvo.

Pripremno ročište za suđenje Sanaderu i Hernadiju u slučaju Ina-Mol u srpnju je odgođeno do 17. rujna kako bi se prenumerirao opsežan spisi nastao spajanjem dviju optužnica.

Očekuje se da će na tom ročištu obrana, uz predlaganje dokaza, najvjerojatnije zatražiti da se dio spisa prevede na mađarski kako bi ga Hernadi mogao proučiti na materinjem jeziku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razdvojeni postupci

Riječ je o slučaju zbog kojega je Sanader ranije bio osuđen na 10 godina zatvora, Vrhovni sud je kaznu smanjio na osam i pol godina, ali je presudu u konačnici ukinuo Ustavni sud. Osim za primanje mita od Hernadija Sanaderu se u prvom postupku sudilo i za primanje provizije od austrijske Hypo banke, no postupci su u međuvremenu razdvojeni.

U prosincu 2015. suđenje Sanaderu spojeno je s Hernadijevim slučajem, no njegova je obrana tražila da se cijeli spis prevede na mađarski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom da je Hernadi navodno dao mito prije gotovo 10 godina za njega u ovom slučaju krajem 2019. nastupa zastara, dok je za Sanadera, zbog primanja mita, rok za zastaru krajem 2029.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo