1. Kupovina sjedećeg namještaja u koji prethodno niste sjeli
Možda vam se užasno sviđa ta fotelja ili trosjed, no ako prethodno niste potvrdili da su dovoljno udobni da u njima možete odgledati tri filma za redom, može biti da ste nagrabusili. Izuzetno je važno testirati sav namještaj na kojem se sjedi (i leži) kako biste se uvjerili da ćete vi i ostatak obitelji moći učestalo uživati u njima. A ako planirate online kupovinu, provjerite postoji li istovjetan model u nekoj provadaonici namještaja i dajte si truda te se zaletite na probu.
2. Izbjegavanje testiranja boja za zidove i materijale u prostoriji u kojoj ih planirate koristiti
Premda je uzbudljivo izabrati materijale i boju dok smo u trgovini, budite dovoljno strpljivi i ponesite uzorke doma prije nego što ih kupite, kako biste vidjeli pristaju li prostoru za koji su namijenjeni. Impluzivna kupovina 50 litara tirkizne boje samo zato što ona sjajno izgleda u stanu vaših najboljih prijatelja, mogla bi se pokazati kobnom greškom kad u vašem stanu bude djelovala zeleno kao menta.
3. Kupovina svega u jednoj prodavaonici
Priznajemo da je veliko olakšanje naći baš sve što vam treba na jednom mjestu (a štedi vam i vrijeme i novac), no vaš bi stan na kraju mogao izgledati kao da je izašao iz kataloga. I to ne mislimo u pozitivnom smislu. Radije si dajte vremena i proučite nekoliko velikih lanaca, ali i malih proizvođača, kako bi postigli osobniji, topliji izgled.
4. Dopuštanje prodavaču da vas 'navuče' na kupovinu nekog komada
Dizajn i dekor su osobna stvar, pa iako je određeni komad možda upravo na 'ozbiljnom' sniženju i prodavač vas uvjerava da je to trenutno najtraženiji artikl, ako niste oduševljeni, nemojte ni pomisliti na kupovinu. Vi ste osoba koja će živjeti u svojem domu i morate biti okruženi sa stvarima koje ste sami odabrali i zaljubili se u njih 'na prvu loptu', pa ako osjećate da vas se navlači na nešto što vam se baš i ne sviđa, polako se povucite i odite dalje.
5. Kupovina svega u jednom danu
Svima nam se sviđa lagano kolecionarski, slojeviti izgled kad je u pitanju dizajn interijera, što je vrlo teško postići ako želite u popunosti opremiti stan u jednom danu. Sasvim je u redu živjeti bez stolića za kavu u dnevnoj sobi nekoliko tjedana, ako tražite savršeni komad. Zadovoljavanje s pokućstvom koje vas nije oduševilo, ali imate osjećaj da morate sve opremiti odjednom, rijetko će koga ostaviti s prostorom iz snova.
6. Nedovoljno proučavanje 'vintage' namještaja
Svi vole naći savršeni komad namještaja na Hreliću ili u trgovini s antikvitetima, jer za nisku cijenu možete naći prekrasni, originalni komad. No nakon detaljnije inspekcije možete naći ogrebotine, drvo koje se raspada ili neke veće nedostatke što će vas potpuno obeshrabriti. Pa ipak, bolje da se to dogodi prije nego platite, makar i manju svotu, nego da na kraju morate još jednom u kupovinu.
7. Kupovina bez mjerenja
Iako se čini nevjerojatnim, no ljudi vrlo često kupuju bez razmišljanja o tome da bi trebali znati mjere prostora koji opremljuju, kao i namještaja kojeg kupuju. Nemojte da vam se dogodi da kupite prevelik tepih ili kutnu garnituru zahvaljujući kojoj nikad nećete moći otvoriti vrata od balkona. A da ne govorimo da trebate obratiti pozornost i na to da sav namještaj kojeg kupujete mora uspjeti proći kroz ulazna vrata vašeg stana, jer u suprotnom baš i nećete ispasti najinteligentniji na svijetu.