Sud u Komsomolsk-on-Amuru u Rusiji je zatražio blokadu YouTubea zbog videa pod naslovom "Rusija za Ruse", koji je proglašen ekstremističkim videom. Zahtjev suda odnosi se i na stranicu Internet Archive kao i na tri digitalne knjižnice Lib.rus.ec, Thelib.ru i Zhurnal.ru. U svakoj od njih se nalaze djela Adolfa Hitlera.
Ovom odlukom, ruska vlada pridružila se dugačkoj listi vlada koje su blokirale pristup YouTubeu iz nekog razloga. Među njima su Kina, Brazil, Indonezija, Iran, Maroko, Pakistan, Tunis, Turska, Saudijska Arabija, Sirija, Tajland i Ujedinjeni Arapski Emirati. YouTube je bio cenzuriran i u Americi i Velikoj Britaniji.
Generalno, ove su zabrane postavljene jer su videi sadržavali nešto što građani nisu trebali vidjeti, od policijske brutalnosti do nemoralnih ili seksualnih sadržaja.
Ova specifična odluka donešena je kako bi se građane i medije zaštitilo od možebitno štetnih utjecaja ultranacionalističkih, rasističkih i ksenofobnih sadržaja. Fraza "Rusija za Ruse" je slogan koji koriste mrzitelji multietničkog društva koje danas postoji u Rusiji, a pretraga YouTubea za tom frazom rezultirat će mnogim neugodnim videima koji su tipični za nacionalističke pokrete diljem svijeta.
Bez obzira na dobre namjere ruske vlade, ova odluka krši pravo na slobodno izražavanje građana. Vlasnik Rosneta, ISP-a koji je pogođen ovom odlukom, izjavio je za medije: "Cjelokupno čovječanstvo koristi ovu stranicu. Pružatelji usluga poput Rosneta ne krše ruski zakon. Svejedno smo primorani zatvoriti stranicu kako joj drugi korisnici ne mogu pristupiti kako bi gledali videe. To je apsurdno! Prema ovoj logici, trebamo srušiti sve zgrade koje imaju svastiku na zidovima. Ili kad dvoje ljudi priča o bombi preko telefona, trebali bismo uzeti telefone svim ljudima u Rusiji."
Googleov predstavnik rekao je: "Ograničiti pristup cijelom YouTubeu a ne određenom videu korisnicima Rosneta krši pravo na slobodu informacija, koje je zagarantirano Člankom 29 ruskog Ustava."
Prethodni članci: arti-201007200349006 arti-201007050265006 arti-201007050265006 arti-201006170418006