Ruski predsjednik VladimirPutin potpisao je u ponedjeljak ukaz o priznavanju Krima kao suverene države, objavio je Kremlj.
Rusija, "s obzirom na volju naroda na Krimu izraženu na referendumu 16. ožujka 2014." odlučuje "priznati Republiku Krim kao suverenu i neovisnu državu gdje grad Sevastopolj ima posebni status", kaže se u tekstu ukaza koji je objavio ured ruskog predsjednika.
Ukaz stupa na snagu "danom potpisivanja", kaže se u tekstu.
U skladu s međunarodnim pravom, priznavanje Krima kao neovisne države je korak koji je potreban za njegovu integraciju u Rusku Federaciju. Integracija treba biti predmet dogovora između dviju neovisnih država.
Krim, koji je već dva tjedna pod okupacijom ruskih snaga, podržao je s 96,77 posto glasova pripojenje Rusiji, na referendumu koji su Kijev i međunarodna zajednica osudili kao nelegitiman.
Krimski parlament službeno je u ponedjeljak zatražio od Rusije da pripoji Krim.
Izaslanstvo s Krima pod vodstvom premijera SergejaAksjonova stiglo je u ponedjeljak u Moskvu.
U petak bi Duma trebala glasovati o nacrtu zakona o pripojenju Krima Ruskoj Federaciji.
Turčinov: Ukrajina nikada neće prihvatiti aneksiju Krima
Vršitelj dužnosti ukrajinskog predsjednika OleksanderTurčinov rekao je u ponedjeljak u Kijevu da je spreman za pregovore s Rusijom oko Krima, ali da nikada neće prihvatiti aneksiju poluotoka.
"Spremni smo na pregovore ali se nikad nećemo pomiriti s aneksijom teritorija", rekao je Turčinov u televizijskom obraćanju naciji.
U tom obraćanju, Turčinov je također kazao da će svaka akcija koje potiče masovne nerede u Ukrajini biti smatrana "podržavanjem vojnog agresora i zločinom protiv države".
Ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova ranije je odbacilo ruski prijedlog o stvaranju kontaktne skupine koja bi bila posrednik u krizi i sugerirala promjene ukrajinskog ustava.
Ministarstvo je također pozvalo ukrajinskog veleposlanika u Rusiji na konzultacije.
SAD spremne uvesti dodatne sankcije
Američki predsjednik BarackObama u ponedjeljak je upozorio Rusiju da je SAD spreman uvesti dodatne sankcije povezane sa situacijom u Ukrajini te istaknuo kako smatra da je krizu još uvijek moguće riješiti diplomatskim putem.
Na konferenciji za novinare održanoj u Bijeloj kući dan nakon referenduma o pripojenju Krima Rusiji i nedugo nakon objave Washingtona i EU-a o uvođenju ciljanih sankcija protiv visokih ruskih i proruskih dužnosnika u Ukrajini, Obama je rekao kako će "nove provokacije samo još više izolirati Rusiju i smanjiti njezin rejting u svijetu".
Obama, koji je u nedjelju razgovarao sa svojim ruskim kolegom VladimiromPutinom, također je rekao da će "međunarodna zajednica i dalje biti solidarna kada je posrijedi neprihvaćanje bilo kakvog kršenja suverenosti Ukrajine i njezina teritorijalnog integriteta".
"Nastavak ruske vojne intervencije u Ukrajini može samo pogoršati diplomatsku izolaciju Rusije, a njezina ekonomija će još više patiti. Smatram da još uvijek postoji način da se ova situacija riješi diplomatskim putem, na način koji jednako odgovara interesima Rusije, ali i Ukrajine", rekao je američki predsjednik.
To bi rješenje podrazumijevalo "povratak ruskih vojnih snaga u njihove baze na Krimu, potporu razmještaju većeg broja promatrača u Ukrajini i uspostavljanje dijaloga između Moskve i ukrajinske vlade", rekao je Obama.
Ruski i krimski dužnosnici: Sankcije SAD-a nemaju utjecaja na nas
Sankcije koje je SAD uveo jedanaestorici ruskih i ukrajinskih dužnosnika neće utjecati na namjeru Krima da se pridruži Rusiji, rekao je u ponedjeljak prvi potpredsjednik krimske vlade RustamTemirgaljev.
"Ove sankcije neće utjecati na rad Sergeja Aksjonova i Vladimira Konstantinova niti će omesti proces pridruženja Krima Rusiji", rekao je Temirgaljev, a prenosi Interfax.
I prvi potpredsjednik ruske vlade DmitrijRogozin čije se ime nalazi na popisu jedanaestorice Rusa i Ukrajinaca protiv kojih je Bijela kuća uvela sankcije u ponedjeljak je kazao kako takav potez neće utjecati na one koji u inozemstvu nemaju imovinu.
"Druže Obama, a što ćete s onima koji nemaju ni račun ni imovinu u inozemstvu? O tomu niste razmišljali?", napisao je na Twitteru Rogoniz, koji je u vladi odgovoran za rusku vojnu industriju.
Obama uveo sankcije jedanaestorici Rusa i Ukrajinaca
Američki predsjednik BarackObama uveo je u ponedjeljak sankcije jedanaestorici Rusa i Ukrajinaca koji se smatraju odgovornima za ruski vojni upad na Krim, a među njima su i dvojica glavnih pomoćnika ruskoga predsjednika VladimiraPutina.
U skladu s Obaminom odredbom zamrzava se sva imovina jedanaestorice Rusa i Ukrajinaca u SAD-u te im se zabranjuju putovanja u SAD. Među njima su svrgnuti ukrajinski predsjednik ViktorJanukovič te Putinovi pomoćnici VladislavSurkov i SergejGlazjev.
I EU će nametnuti zabranu putovanja i zamrznuti imovinu dvadesetjednog ukrajinskog i ruskog dužnosnika, najavljeno je u ponedjeljak.
Američke sankcije dolaze dan nakon nedjeljnog referenduma na Krimu čiji je cilj da osigura da Rusija anektira taj poluotok, a za koji Sjedinjene Države kažu da je protuzakonit te da ga Washington nikada neće priznati.
"Današnjom se akcijom šalje oštra poruka ruskoj vladi - a to je da postoje posljedice njezinih akcija kojima je prekršen suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine, uključujući i potporu protuzakonitog referenduma o otcjepljenju Krima", stoji u priopćenju Bijele kuće.
Visoki dužnosnik Obamine administracije rekao je da postoje konkretni dokazi da su neki glasački listići bili već označeni kada su stigli u neke krimske gradove.
Europska unija uvela sankcije zbog Krima
Ministri vanjskih poslova Europske unije dogovorili su u ponedjeljak sankcije protiv 21 dužnosnika Rusije i Ukrajine, objavio je u ponedjeljak litavski ministar vanjskih poslova LinanLinkevičius na svom Twitter profilu.
Nakon sastanka koji je trajao oko tri sata, 28 ministara vanjskih poslova EU-a brzo je postiglo dogovor o popisu onih kojima će biti nametnute sankcije zbog uloge u ruskom zauzimanju Krima i referendumu u nedjelju o otcjepljenju od Ukrajine i pripojenju Rusiji.
"(Vijeće za vanjske poslove) upravo je dogovorilo sankcije - ograničavanje putovanja i zamrzavanje imovine protiv 21 dužnosnika iz Ukrajine i Rusije", napisao je Linkevičius u poruci na Twitteru.
Dodao je da će još mjera uslijediti za nekoliko dana kada se čelnici EU-a sastanu u Bruxellesu. Očekuje se da će oni proširiti popis kako bi on uključivao visoke dužnosnike bliske ruskom predsjedniku VladimiruPutinu.
Separatističke vlasti Krima najavile prve konkretne mjere
Odmah nakon proglašenja službenih rezultata referenduma i službenog zahtjeva za pripojenjem Rusiji separatističke vlasti Krima najavile su niz konkretnih mjera koje će provesti na terenu.
- Ukrajinske vojne postrojbe se raspuštaju, a njihovi pripadnici mogu izabrati između napuštanja regije ili ostanka i angažmana u vojnim snagama Krima.
- Dobra ukrajinske države se "nacionaliziraju", što znači konfisciraju i predaju institucijama i tijelima na Krimu. Prve su na redu naftne i plinske tvrtke Čornomornaftohaz i Ukrtransgaz.
- Službena valuta Krima postaje rublja. Ukrajinska hrivnja moći će se koristiti paraleleno s ruskom valutom do 1. siječnja 2016.
- Poluotok će 30. siječnja prijeći na moskovsko vrijeme (GMT+4), odustajući na taj način simbolično od kijevskog vremena (GMT+2).
EU dogovara sankcije dok se kriza na Krimu produbljuje
Ministri vanjskih poslova Europske unije dogovorit će sankcije protiv 20 ljudi u Rusiji i Krimu u ponedjeljak, s mogućnošću dodavanja još imena na popis kada se čelnici EU-a sastanu kasnije ovoga tjedna, izjavili su ministri i dužnosnici.
U prvoj fazi sankcije će biti nametnute političarima odgovornima za pozivanje na referendum koji je održan u nedjelju na Krimu i njegovu organizaciju. Na referendumu se 97 posto birača izjasnilo za otcjepljenje od Ukrajine i pripojenje Rusiji. Europska unija ističe da je referendum nezakonit i ne priznaje njegove rezultate.
"Govorimo o otprilike 20 ljudi", rekao je novinarima češki ministar vanjskih poslova Lubomir Zaoralek. Po njegovim riječima, popis je usredotočen na "političare" koji stoje iza događaja na Krimu, a ne na poslovne ljude.
"To će biti prva faza i ne isključujem mogućnost proširenja popisa ne sljedećem sastanku vijeća", kazao je on misleći na summit EU-a u četvrtak i petak.
Krim i službeno proglasio neovisnost i traži pripajanje Rusiji!
Krimski parlament danas je službeno proglasio neovisnost od
Ukrajine i zatražio pripajanje Ruskoj Federaciji samo jedan dan
nakon što je održan referendum na kojem je 96,77 posto glasača
izglasalo isto.
Ova odluka krimskog parlamenta znači da ukrajinski zakoni više ne
vrijede u toj regiji kao i to da sva ukrajinska imovina u
državnom vlasništvu pripada Krimu.
Parlament je "uputio prijedlog Ruskoj Federaciji da primi Krim kao novi subjekt sa statusom republike", objavljeno je na internetskoj stranici parlamenta.
Krimsko parlamentarno izaslanstvo trebalo bi u ponedjeljak doputovati u Moskvu kako bi razmotrilo postupak potreban za pripajanje tog crnomorskog poluotoka Rusiji. Čelnik parlamenta VladimirKonstantinov izjavio je da će u krajinske vojske postrojbe u regiji biti raspuštene.
Ukrajinski ministar: Ukrajinske trupe ostaju na Krimu
Ukrajinske vojne snage ostat će na Krimu, rekao je u ponedjeljak ukrajinski ministar obrane Igor Tenjuh.
"Vojne snage razmještene na Krimu ostaju ondje", kazao je na konferenciji za novinare.
Predsjednik krimskog parlamenta ranije je u ponedjeljak izjavio kako će sve ukrajinske vojne postrojbe biti raspuštene.
Bivša ukrajinska premijerka Julija Timošenko ocijenila je da će Moskva nakon pripojenja Krima Rusiji stanovnike te regije odvesti u "polarnu noć".
"Suosjećam sa stanovništvom Krima, žrtvama nesmotrenosti i naivnosti. Sada su u opasnosti da se nađu u tami na ovome sunčanom poluotoku. Ruski režim uskoro će im pokazati da i u subtropskim područjima može nastupiti polarna noć", napisala je Timošenko u priopćenju objavljenom na internetskoj stranici njezine stranke Domovine.
"Neće biti nikakvog ekonomskog raja ovdje. Rusija nema resursa, ekonomija te zemlje na rubu je propasti. Ako tomu dodamo i sankcije koje će velike sile protiv te zemlje donijeti, Rusi će uz problem Krima imati još briga", istaknula je Timošenko ocijenivši kako se Ukrajina odmah mora obratiti Međunarodnome kaznenom sudu da bi prestala vojna okupacija njezina teritorija.
SAD ne priznaje referendum, Moskvi prijeti sankcijama!
Pripojenje ukrajinskog poluotoka Krima Rusiji podržalo je 96,77 posto glasača na referendumu održanom u nedjelju, objavio je u ponedjeljak nakon prebrojavanja svih glasova predsjednik izbornog povjerenstva na Krimu Mihail Mališev dodajući da je odziv bio 83 posto birača.
Nešto ranije o rezultatima je javio proruski čelnik Krima Sergej Aksionov na Twitteru. "Konačni rezultati referenduma su 96,6 posto za!", napisao je Aksionov.
Parlament Krima će se sastati tijekom prijepodneva kako bi službeno odobrio zahtjev Krima za integriranje u Rusiju, oslanjajući se na referendum koji u Kijevu i na Zapadu smatraju nezakonitim.
Američki predsjednik Barack Obama rekao je
telefonom u nedjelju ruskom predsjedniku
VladimiruPutinu da SAD
odbacuje
rezultate referenduma o pripojenju Krima Rusiji i
upozorio da je Washington spreman uvesti sankcije Moskvi zbog
kršenja suvereniteta Ukrajine, objavila je Bijela kuća.
"Obama je istaknuo da ruske akcije narušavaju suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine i da smo, zajedno s europskim partnerima, spremni uvesti sankcije Rusiji zbog njezinih akcija", stoji u priopćenju.
Obama je Putinu poručio da se ukrajinska kriza još uvijek može rješiti diplomatski, ali pod uvjetom da ruska vojska prestane s upadima na ukrajinski teritorij, navodi Bijela kuća.
Nakon prebrojanih više od pedeset posto glasova, 95,5 posto birača izjasnilo se za pripojenje Krima Rusiji, rekao je čelnik izbornog povjerenstva dva sata nakon zatvaranja birališta.
Rusija će brzo obaviti pravne procedure za pripojenje Krima
Duma, donji dom ruskog parlamenta, brzo će obaviti sve pravne procedure potrebne da se "u vrlo bliskoj budućnosti" Krim pripoji Rusiji, izjavio je u ponedjeljak potpredsjednik Dume Sergej Neverov za agenciju Interfax.
Nakon tri četvrtine prebrojanih glasova nedjeljnog referenduma o pripojenju Krima Rusiji, rezultati pokazuju da se 95,7 posto glasača izjasnilo za povratak pod okrilje vlasti u Moskvi. "Rezultati referenduma jasno pokazuju da stanovnici Krima svoju budućnost vide samo u okviru Rusije", izjavio je Neverov.
Dužnosnici Dume kažu da Krim može postati dio Ruske Federacije prema postojećim zakonima, posebno prema "proceduri o priključenju Ruskoj Federaciji", usvojenoj 2001. godine.
Krim će u ponedjeljak službeno zatražiti pripojenje Rusiji, najavio je nedjelju navečer separatistički premijer Krima Sergej Aksjonov na društvenoj mreži Twitter nakon referenduma.
Taj zahtjev prvo će biti upućen ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, koji bi ga nakon što da svoje odobrenje proslijedio Vijeću Federacije i Dumi, koji bi trebali sastaviti ugovor između Rusije i nove države. Prema ugovoru, postoji mogućnost prijelaznog razdoblja u kojem bi se nova sastavnica federacije integrirala u gospodarski, financijski i pravni sustav Rusije.
Nakon službenog potpisivanja ugovora ruski Ustavni sud bi trebao verificirati taj dokument, o kojem bi glasovala oba doma ruskog parlamenta.
"Ne mislim da će po tim pitanjima biti ikakvog odgađanja, bilo u Dumi bilo u Vijeću Federacije. Spremni smo usvojiti sve potrebne pravne odluke što je prije moguće", rekao je potpredsjednik Vijeća Federacije Iljas Umahanov za TV Rossija-24.
Ukrajinske snage kontroliraju plinsku mrežu
Ukrajinsko ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je u nedjelju da su njegove snage preuzele punu kontrolu nad sustavom transporta i distribucije plina koji se sada nalazi pod posebnom zaštitom.
U priopćenju ministarstva navodi se kako je premijer izdao naredbu "da se zaštiti sigurnost i nesmetan rad najvažnije državne infrastrukture".
Dok Moskva prijeti slanjem vojnih snaga radi zaštite ruske etničke manjine od ukrajinskih nacionalista, ukrajinski mediji prenose upozorenje jedne desničarske skupine da bi na rusku invaziju mogla odgovoriti napadom na plinovode kojima Rusija kroz Ukrajinu izvozi plin u zapadnu Europu.