Od sočne janjetine i odojka do rolane šunke, jarića i kozlića. Tržnica Dolac uoči Uskrsa vrvi mesnim delicijama. Iskusni kupci traže najbolji komad za što manje novca. U današnje vrijeme - težak zadatak.
"Pa bogami, preopasne i velike. To je otišlo 300 na sat. Evo jedno pile 7 eura, nema u njega kilo i po", kaže Hađiha iz Zagreba.
"Sve ide gore. Šta da vam kažem. Za nas penzionere to je užas", smatra Božidar iz Zagreba.
Skuplji komadi mesa, ovaj će Uskrs mnogima ostati nedostižni, pogotovo "kraljica" svih hrvatskih bakanalija.
Na blagdanskom stolu mnogi se ipak najviše vesele janjetini. Domaća, upravo je stigla iz Dalmacije, cijena 12 eura po kili. Već sam pogled na nju i odmah rastu zazubice.
Recesija je osjeti na svakom korak, ali stvari se za prodavače zadnjih dana ipak popravljaju.
"Malo da, malo da. Nije kao o prijašnjih godina, ali zadnja ova dva tri dana ide kako treba", govori nam mesar Dragan Jurjević.
Mnogi na plac dolaze po kvalitetniju šunku. Skuplja je od one iz supermarketa, ali za to postoji dobar razlog.
"Tri, četiri tjedna meso mora biti u pacu, onda se vadi i lijepo malo u vodi namoči i onda se suši dva, tri dana, a ne ono da je za jedan sat gotovo kao parno i to", objašnjava mesar Zdravko Horvatić.
I na odjelu jaja i mliječnih proizvoda, uobičajena predblagdanska vreva. Iako su jaja najviše poskupila, potražnja nije pala. Najviše se ipak kupuju ona najjeftinija po 20 centi.
"Pa ide vam sve, sitnija idu za pisanice pa to ga malo više ide, ali inače ide svega pomalo", kaže prodavačica Ivanka Lozić.
Domaća jaja duplo su skuplja, ali i nije da se ne prodaju. Pogotovo egzotična.
"Od patke od kokice koja nesu zelena jajčeka, guščja jaja. Od kolegice moje koja konzumira prepeličja, to su zdrava jaja sirovo da se konzumira. Imamo izvorno kokošja jaja starinske pasmine. Sve je slobodni uzgoj", kaže Renata Kostibol, prodavačica.
Predblagdanske pripreme i u ribarnici. Skuplje vrste ribe manje se traže, bakalar i bijela riba idu slabije nego prije…
"Najviše traže srdelu, ali kupuju i smrznuto, orade, brancina friškoga i lososa se dosta proda, a kod drugih kolega šarana i pastrvu", odgovara Milica iz ribarnice, a na pitanje što se očekuje na Veliki petak poručuje:
"Veliko pitanje. Ne znam šta se očekuje, nije to više kao nekada. Ljudi nemaju novaca."
Rotkvice i mladi luk, zadnji su dio slagalice uskrsnog stola. Po lijepom suncu na Dolcu neuobičajeno mali broj štandova i kupaca.
"Na Dolcu je malo manja potražnja nek inače, ali ok. Sve u svemu, dobro je", tvrdi prodavačica Jasmina.
Iako je blagdanska košarica drastično poskupila, uz malo truda ipak se za manje novca može dobro pojesti. Od ostataka šunke može se napraviti fini i ukusni kubano sendvič, a bakalar na bijelo može zamijeniti – oslić, govori nam profesionalni kuhar.
"Najlakše je napraviti oslića, čak ako imate i koji dan pripreme kao što imamo i za bakalara, možete ga nadimiti. Ne trebate ništa puno na vatru, sam to odradi. Napravite laganu pašteticu od toga, na istu bazu kao bakalar na bijelo", kaže kuhar Luka Fulanović.
Iako se to možda tako čini, nije hrana jedino što se traži i kupuje uoči Uskrsa. Buketi, ručno crtane pisanice i aranžmani, sve je na cijeni ako je orginalno i ne preskupo.
"Cijene su po 2 eura, šta god izaberete! Pošto je ovakva situacija i inflacija i neimaština, ja mislim da je to realna cijena", kaže cvjećarka Andrea.
Inflacija i neimaština prisilno je promijenila izgled blagdanskog stola, pa će sočnu pečenu janjetinu ove godine mnogi nažalost vidjeti jedino u našem prilogu.