Kišni je dan. Sredili ste se, izišli van i uputili se na posao, kavu ili šetnju, ma gdje god htjeli. Sigurno vam se bar jednom u životu dogodilo da vas je vozač automobila poprskao vodom, i nikome ništa. Da vam se to primjerice dogodilo u BiH, vozač bi morao platiti kaznu. Dogodilo se to slučajno ili namjerno, jedno je sigurno, nema onoga kome vozač po kiši bar jednom nije pokvario dan. Građani na to reagiraju drugačije.
"Obično opsujem i idem dalje, iskreno", rekao nam je Luka iz Zagreba.
Dok se na to možemo samo ljutiti, a vozač prolazi "lišo". To ne bi bio slučaj u BiH gdje se prskanje pješaka vodom kažnjava sa simboličnih 15 eura. 30 eura više platit će vozač koji je to napravio u Japanu.
"Prskanje" sankcioniraju i Britanci s oko 115 eura. Isto je u Australiji. No ako pješaka pak smočite u Norveškoj i Kanadi, neće se raditi o simboličnom iznosu, već o gotovo 340 eura.
"A to su kazne velike. Zamislite kod nas je na cesti puno rupa i sad čovjek stalno nekoga prska", rekao nam je prometni stručnjak Goran Husinec.
Kazne nisu izmišljene bez veze, nego zbog tzv. aquaplaninga. Situacija kada pri većoj brzini vozač naleti na lokvu, gubi kontrolu, a auto nekontrolirano nastavi kliziti po cesti ili pločniku. No, prometni stručnjak smatra da kazne ne bismo trebali uvoditi. Jer je teško odrediti je li netko poprskan sasvim slučajno, ili se s druge strane radi o čistoj zlobi. Za to ima drugo rješenje.
"Naravno da se to ne bi trebalo kažnjavati jer prvo se treba dokazati namjera. Znači vozač vozi, vidi lokvu vode, ne zna koliko je ona duboka, nekoga pošprica, znači nije namjerno. Kada bi se baš dokazalo da vozač namjerno ide autom prema vodi i nekoga prska onda bi ga čak taj mogao tužiti za naknadu štete da mu plati odijelo", objasnio nam je Husinec.
"Mislim, trebalo bi onda kažnjavati stvarno recimo. Mlade cure imaju skupe markirane kapute i tako", smatra Veronika.
"Uf teško, pritom mislim da je to samo stvar nekog mentaliteta, kućnog odgoja, mislim da ljudi na cesti trebaju paziti na te lokve, ali mislim da se ne bi trebalo kažnjavati iskreno", rekao nam je Danijel.
Možda bi sudionici naše ankete razmišljali drukčije da ih je netko za ovih kišnih dana smočio do kože.
Zato vozači, možda kazni za prskanje još nema, i tko zna hoće li ih ikada biti, ali zbog odjeće, naših stvari, a na kraju zdravlja i živaca, kad naiđete na lokvu, malo usporite.