Ako nigdje drugdje, Srbi iz Hrvatske i Hrvati iz Srbije zajedno na nogometnom terenu. Prošlotjedna utakmica momčadi reprezentacija manjina u Vukovaru bila je svojevrsna uvertira za službeni posjet Andreja Plenkovića Srbiji, tek prvi u sedmoj godini premijerskog mandata. Za najistaknutijeg predstavnika Srba u Hrvatskoj - svaki je susret dobro došao.
"Prošli sastanak u Zagrebu bio je vrlo dobar i sadržajan, vjerujem da će se u istom duhu i s takvim sadržajima održati i u Subotici, a sigurno će doći vrijeme za sastanak na najvišem nivou", govori predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac.
Jer - premijer se sastaje s premijerkom, manje od dva mjeseca nakon njezina posjeta Zagrebu. Iako nominalno na najmoćnijoj političkoj poziciji, i vrapci na grani znaju da Ana Brnabić ni o čemu odlučuje sama i da je sva vlast u Srbiji u rukama jednog čovjeka. Aleksandra Vučića je Plenković nakratko sreo u Davosu, sada se s njim, kako stvari stoje, neće vidjeti.
"Prema onome što sada dogovaramo u planu je da se u Subotici organizira i susret s premijerkom Brnabić i to je to", kazao je predsjednik Vlade Andrej Plenković.
No, sve je predviđeno u trenutku kada se vlast Aleksandra Vučića suočava s probuđenom građanskom svijesti - već sedam puta deseci tisuća ljudi diljem Srbije izišli su na ulice dići glas protiv nasilja koje, kako mnogi misle, promovira upravo režim i mediji koje kontroliraju. Za bivšu premijerku koja je već jasno rekla kako u posjet Vučiću i njegovim eksponentima ne treba ići, rastući prosvjedi dodatan su argument za to.
"Mi nemamo nikakvu političku korist, u ovom slučaju kao država samo šminkamo lice srbijanskog, odnosno Vučićevog proruskog režima", govori bivša hrvatska premijerka Jadranka Kosor.
Bratu Putinu Vučić do danas nije uveo sankcije, a sjetimo se, kada je prošle jeseni osmi paket onemogućio Srbiju da dođe do jeftinije ruske nafte, okrivili su Hrvatsku. Štoviše, premijerka je grmjela na televiziji.
Još žešće udarali su Vučićevi tabloidi - da je Hrvatska objavila rat Srbiji, da je to osveta ustaša, hrvatska sabotaža. Naravno, unutarnjem planu uvijek je jednostavnije stvarati vanjske neprijatelje, a Hrvati su Vučiću omiljena meta još od rata.
"Nikada više ustaška vlast ovdje neće moći doći", govorio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Huškački govor mladog Vučića tada je uživo slušao njegov mentor, ratni zločinac Vojislav Šešelj, s kojim Vučić do danas očito njeguje odnose - baš se neki dan pojavila snimka obiteljskog slavlja Šešeljevih na kojoj zajedno slušaju četničke pjesme. Svemu tome unatoč, Milorad Pupovac nada se da će ljetno razdoblje obljetnica Srebrenice i Oluje ove godine mirnije proći.
"Volio bih da bude mirnije, manje tenzično, volio bih da ne bude poruka koje će uznemiravati građane s jedne i druge strane. To bi bio neki minimum", kaže Pupovac.
A minimum dosadašnjih posjeta uvijek su bili barem nekakvi pomaci oko otvorenih pitanja - međutim, nakon Vučićeva posljednjeg posjeta Zagrebu, nije ih bilo. Iako je sa sobom donio silne kutije, tvrdeći da je to dokumentacija o nestalima, ništa se nije dogodilo.
"Pitanje nestalih je otvorena hrvatska rana. Takvi susreti zapravo pojačavaju njegov dojam da se ne treba nizašto ispričavati, ali i to postaje nekakvo opće prihvaćeno mjesto", govori Kosor.
Za očekivati je, dakle, da se premijer iz Srbije neće vratiti s pisanom ili bilo kakvom isprikom, da će sva otvorena pitanja ostati takva i dalje, kao i da će predsjedniku Srbije Hrvatska ostati omiljena isprika za domaće teme.