Šezdesete u Americi. Dok je Martin Luther pričao o snovima, a hipiji maštali o boljem sutra - Andy Warhol je živio život. Najveća ikona među ikonama, za neke Leonardo Da Vinci 20. stoljeća, no malo je poznato da je Andy Warhol zapravo Andrew Warhola, sin slovačkih imigranata koji su doselili u Ameriku. Upravo je njegovo podrijetlo okosnica dubrovačke izložbe zvane 'Ja sam niotkuda', čiji su eksponati stigli iz slovačkog muzeja kojeg su osnovali Warholov brat i nećak Donald, aktualni upravitelj Zaklade Andy Warhol za cijeli svijet.
"Ne znamo tko je kupio najskuplju sliku Andyja Warhola, ali znamo da je riječ o nekome iz arapskog svijeta", kaže ravnatelj Muzeja Andya Warhola u Slovačkoj, Martin Cubjak.
I tako je Warholova Merlinka, baš poput većine nogometaša otišla za 195 milijuna dolara i time postala najskuplja umjetnička slika 20. stoljeća. U svojih 85 djela izloženih na jugu Hrvatske kriju se brojna iznenađenja. Od Andyjeve originalne opravice za krštenje koja je ujedno i najvrjedniji eksponat ove izložbe pa sve do crteža njegove majke od koje je Andy očito naslijedio talent.
Warhol je često isticao kako je njegova majka Julia Warhola toliko loše pričala engleskim sa slovačkim naglaskom da ponekad uopće nije ni razumio.
"I sam naziv ove izložbe 'Ja sam niotkuda' zapravo ukazuje na propitkivanje kroz izložbu, ne samo radova od najplodonosnijeg razdoblja New Yorka, već se povlači paralela i s njegovim rodnim Pittsburghom - roditeljima i braćom koji su došli u Ameriku iz Slovačke, iz sela Mikova", objašnjava autorica postava dubrovačke izložbe Andya Warhola, Ivona Šimunović.
"Vrijednost izložbe je oko milijun eura, a riječ je o 90-ak artefakata, odnosno fotografija od obitelji Andya Warhola, kao i fotografije Billya koji je bio fotograf u njegovoj tvornici gdje su nastajala ova vrhunska djela", ističe ravnatelj dubrovačke Umjetničke galerije, Tonko Smokvina.
Iako je bio prilično imućan, Warhol je živio je s majkom do njezine smrti u malenom njujorškom stanu u koji su često zalazili brojni poznati, među njima i Mick Jagger.
"Mnoge su poznate osobe navraćale u taj stan gdje je živio s majkom", dodaje Cubjak.
Andy Warhol je bio zaluđen mačkama a sanjao je da ima vlastiti restoran. Preživio je i atentat davne 1968. godine, a liječnici su mu mjesecima spašavali život.
Rodnu zemlju svojih roditelja nije nikada ni posjetio, no brojni Slovaci danas se diče time kako jedan od najvećih umjetnika svih vremena vuče baš njihove korijene. Njegov muzej godišnje posjeti preko 30.000 ljudi, a nakon renovacije koja je u tijeku očekuju ih barem duplo više.
POGLEDAJTE VIDEO: Izložba vrijedna milijun eura! Ravnatelj galerije: 'Želimo pozicionirati Dubrovnik na kulturnu kartu Europe'