I TO JE HRVATSKA /

Profesor na Akademiji prijavljen za seksualno zlostavljanje, a cijelo vrijeme prima plaću i režira predstavu

Što se ranije niste javile, što ste tako dugo čekale, je li onda ti to nije smetalo, sad je sve zlostavljanje - puno je previše ovakvih komentara slučaja Matanić posljednjih dana. Tko god može izgovoriti takvu budalaštinu očito nije ni sekundu razmislio što znači biti žrtva moćnika, kao ni o tome gdje živi

Petar Panjkota

Petar Panjkota

Reporter Direkta, prati sve od vanjske politike do sporta. Ne libi se imati stav, niti boardati pred kamerom

10.4.2024.
22:58
VOYO logo

Profesora na Akademiji koji je više puta prijavljen za spolno uznemiravanje, psihičko zlostavljanje, koji se na studente derao, vrijeđao ih i psovao im, protiv kojeg su ustali mnogi, protiv kojeg je održan prosvjed. Znate li što danas radi taj profesor? Evo ga, režira predstavu u HNK Osijek, nakon što je dvije godine na akademiji primao punu plaću premda nije radio zbog suspenzije. I ovaj slučaj baš nam lijepo pokazuje da je Hrvatska država u kojoj se za sve snose primjerene posljedice i da bi baš svaka žrtva bez razmišljanja trebala prijaviti zlostavaljača.

"Ja sam škandaliziran. Ja ovo ne mogu gledati, ja ne mogu gledati da vi mene zaje*avate sat i pol vremena!", govorio je profesor studentici te 2017.  "Želim vam, vama, vašem ocu i vašoj materi da tako im nije dobro, kao meni što nije dobro... pa je*o te bog, da nemreš maknut ovaj ku*ac, da nisi maknula ovaj ku*ac dva metra, je*o te bog!"

Sve ovo je transkript sa 23-minutne snimke na kojoj profesor Akademije dramskih umjetnosti Ozren Prohić vrijeđa studenticu tijekom generalne probe njezina diplomskog rada. Isti taj profesor Prohić dvije godine bio je suspendiran, ne zbog toga, nego zbog prijave za seksualno uznemiravanje, ali je svo to vrijeme uredno primao plaću na Akademiji, a baš ovih dana u osječkom HNK-u priprema novu predstavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nije dao ostavku

Zbog ukidanja suspenzije Prohiću prošle jeseni prosvjedovali su studenti Akademije, tražili njegovu ostavku. Pustili su i snimku njegova vikanja na studenticu, nakon čega se dekan Davor Švaić u prvoj reakciji bunio da se plasiranjem snimke i anonimnim objavama javnost ne informira, kako je rekao, ni potpuno ni istinito, "već se isključivo narušava ugled i čast studenata, nastavnika i Akademije u cjelini".

Da je Ozren Prohić narušio ugled Akademije, dekan javno nikad nije rekao. Prohić ostavku nije podnio, odlučeno je tek da više ne radi sa studentima, što je mnogima bila samo još jedna potvrda da se žrtve zlostavljanja opravdano boje. "Smatram da je jasno da su žrtve obeshrabrene, da se nitko ne želi imenom i prezimenom javiti, pogotovo jer ne postoji neki scenarij u kojem se neke ljude koji su seksualno uznemiravali adekvatno kazni, mislim da se nikome ne isplati javno eksponirat, da bi se netko ispričao i rekao kako mu je žao, to nije dovoljno", rekla nam je Melita Mukavec iz studentskog pokreta Škandal organiziranog na ADU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je i sada sa Daliborom Matanićem, iako je slao eksplicitne poruke desecima žena, žrtve to ne prijavljuju, što upućene nakon tretmana Ozrena Prohića ne čudi. "Ja vam garantiram, da je slučaj Ozrena Prohića procesuiran onako kako je svatko zdravog razuma očekivao da će biti, da ne bi bio potreban nikakav novinski tekst da se žrtve Dalibora Matanića, ali i brojnih drugih predatora u našoj struci same jave policiji i drugim instancama", kaže za Direkt redateljica i urednica portala teatar.hr Nora Krstulović.

Image
PRVI HRVATSKI #METOO /

Novinarka koja je razotkrila Matanića otkrila koliko joj se žena javilo prije i nakon objave teksta

Image
PRVI HRVATSKI #METOO /

Novinarka koja je razotkrila Matanića otkrila koliko joj se žena javilo prije i nakon objave teksta

I na drugim fakultetima prijavljeni zlostavljači

Da ne zaboravimo, Akademija nije jedini fakultet gdje su prije tri godine prijavljeni zlostavljači.

Na Filozofskom fakultetu te 2021. bilo je ukupno 13 prijava protiv petorice profesora, fakultet je tada reagirao na način da je osnovano Povjerenstvo čiji je cilj bio istražiti slučajeve seksualnog zlostavljanja na fakultetu. Tri godine kasnije, ni na Filozofskom niti jedan od petorice profesora nije dobio otkaz, jedan je čak dobio status emeritusa.

Predstavnici studenata kažu da ih profesori danas više podržavaju, ali da sve i dalje predugo traje. Aktualna je jedna prijava za seksualno zlostavljanje od osmero ljudi. "Ona se krenula raditi u desetom mjesecu, poslana je u prvom mjesecu, a evo tek je prošli tjedan došla u Etičko povjerenstvo. Dakle, proces je spor, ali ide prema boljem", kaže studentska pravobraniteljica Filozofskog fakulteta u Zagrebu Keti Čovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istodobno, dekan Akademije priprema novi pravilnik o stegovnoj odgovornosti nastavnika.

"Sve ovo što je Dalibor Matanić priznao da je učinio, po tom bi pravilniku bila lakša povreda službene dužnosti, za usmenu opomenu koja ne mora nužno biti nigdje zavedena, dok bi jedan neuljuđeni razgovor sa dekanom prema istom pravilniku bio vrijedan čak možda i otkaza na poslu", tumači Nora Krstulović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I tako, dok su moćnici zaštićeni, žrtve i dalje čekaju društvo u kojem će biti sigurne da će onaj koji im je nanio traumu za to biti odgovarajuće kažnjen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo