Mišićav, agresivan i vrlo opasan, američki bully XL je pas koji terorizira Englesku. U dvije godine ubio je 14 osoba, pišu britanski mediji. Zbog straha od novih napada Vlada ga je odlučila zabraniti, a 246 "bully"-a, među njima i Waltera, uspavati.
"Kada zakon stupi na snagu, psi koji neće moći naći neki drugi dom, bit će uspavani", upozorava Sherine Wheeler iz Organizacije za dobrobit životinja i veterinarstvo.
Unatoč protivljenju prijatelja životinja, uzgoj, prodaja, oglašavanje i udomljavanje u Engleskoj i Walesu od Nove godine su nezakoniti. Oni koji pse žele zadržati morat će ih voditi na povodcu uz brnjicu, a od četvrtka sterilizirati i ugraditi mikročipove.
"Američki bully XL opasnost je za naše društvo, posebno za našu djecu. Dijelim zgražanje javnosti zbog snimki napada koje smo vidjeli", rezolutan je britanski premijer Rishi Sunak.
No neki vlasnici nisu bili spremni prihvatiti novu realnost pa su svoje opasne pse poslali na udomljavanje u Škotsku koja također sada najavljuje zabranu.
"Primila sam ga u svoj dom jer je kvaliteta života za te pse nakon zabrane u Engleskoj nikakva. Vlasnica je platila pola hrane i smještaja i vidi se da joj je stalo do psa, nije ga napustila", govori Taylor Stirling iz Škotske.
A gdje još prijete opasni "bully-ji"? Šokantno, ima ih i u Hrvatskoj. Ne samo da ih ima nego se slobodno prodaju i oglašavaju. U najvećem hrvatskom oglasniku prodaju se dva štenca po cijeni od 1000 eura. Prodavači tvrde da imaju američke papire, vrhunski pedigree i da im je otac imao 72 kile čistih mišića. Kako je moguće da se takvi psi prodaju u Hrvatskoj bez ikakvog nadzora? Pa lako, siva su zona. Međunarodna kinološka federacija, američkog bully-a ne priznaje, ali ima manjih saveza koji ih reklamiraju. Zakon je u Hrvatskoj nejasan pa uzgajivači mogu prodavati što žele.
"Premalo je inspektora koji bi provodili nadzor. Općenito inspektori izlaze u nadzore po službenoj dužnosti što je rjeđe ili po nekakvim prijavama", objašnjava tajnik Hrvatskog kinološkog saveza Bojan Mataković.
U kinološkom savezu preporučuju kupovinu pasa koji imaju Međunarodno priznatu rodovnicu, u oglasniku su takvi psi označeni s malim znakom HKS-a koji spomenuti prodavači bully-a nemaju. Struka kaže da nije problem samo u psima već i u vlasnicima.
"Kad se kombinira određena pasmina psa s određenom naravi i težnjama ljudi tu nastaje najveći problem. I onda bi ih mogli nazvati opasnim psima", zaključuje Mataković.
No, pas koji ima gene Pitt bulla, staforda i mastifa križan je da bude jak i opasan. U kombinaciji s lošim vlasnikom očito je i smrtonosan. Pa i tu dolazimo do vječne istine svih opasnih pasa: "Pas nije problem već njegovi vlasnici", zaključuje za kraj bivši britanski premijer, Boris Johnson.
A kad ljude već ne možemo mijenjati, onda njihove opasne prijatelje moramo barem bolje nadzirati i regulirati. Engleska je svoje rekla, što će učiniti ostatak Europe pa i Hrvatska još nikoga ne brine.