Stoji kao da je čovjek, ima puno nabora na koži, čudna mu je boja i oblik glave pa i repa, a mnogi misle da ga ni nema. Sve su to sumnje koje muče posjetitelje zoološkog vrta u kineskom Hang-džou, i ne samo njih. O kineskoj senzaciji pišu doslovno svi svjetski mediji, od BBC-a, Guardiana pa do CNN-a. Svih muči isto pitanje - je li Angela medvjed ili čovjek u kostimu?
"Čovjek, žena, štogod da je, ali mislim da nije pravi medvjed", kaže Henry iz Albanije. Pavle iz Slovenije također je uvjeren da je to zapravo čovjek ispod kostima medvjeda, a s njim se slaže i Slovenka Ana. U tu teoriju vjeruje i Tin iz Irske koji smatra da je čovjek koji se krije u kostimu samo stavio bijeli kruh među zube.
"Jest da se ovdje radi o Kini, ali ne možeš ovo lažirati. Valjda", odgovara nam pak Jos iz Nizozemske.
Tako tvrde i Kinezi koji su odmah demantirali da se radi o čovjeku maskiranom u malajskog medvjeda. Kažu da je takva prevara jednostavno nemoguća u državnoj instituciji, ali i da nitko ne bi izdržao plus 40 pod medvjeđim krznom.
I dok se kod malajskog medvjeda svi pitaju je li to stvarno medvjed, čovjek ili čovjek-medvjed, u zagrebačkom zoološkom kod smeđeg medvjeda nikad nije bilo sumnje. Kod zagrebačkog brloga dobili smo i definitivan odgovor o trenutno najpoznatijoj medvjedici na svijetu.
Dakle, Angela je definitivno pravi medvjed, nije čovjek, otkriva nam zoologinja u zagrebačkom ZOO-u, Dijana Beneta.
"Vjerujem da su se ljudi možda zapitali, s obzirom na način kako oni stoje, često viđaju medvjede koji se kreću kvadripedalno, znači na obje noge, ali često mogu i stajati na stražnjim nogama. Vjerujem da je ljudima bilo čudno malo jer oni nabori iza podsjećaju izgledom na čovjeka, ali kad se u tom videu medvjed spusti, vidi se taj specifični oblik medvjeda, te butine i to je zapravo pravi medvjed", zaključuje.
Mnogima je najviše za oko zapalo koliko dugo ova malajska medvjedica stoji na nogama. "Možete vidjeti ovdje, oni ne mogu stajati tako ravno", ne odustaje od svoje teorije Henry iz Albanije.
Da je naletio samo nekoliko minuta ranije, naš bi sugovornik vidio da i smeđi medvjed može stajati tako ravno i to dosta dugo. Tako da ono što su doživjeli posjetitelji u Kini i nije rijetkost. No razlog zbog kojeg je ova malajska medvjedica ljude toliko podsjetila na čovjeka u kostimu leži u tome što su malajski medvjedi čak pet puta manji od smeđih.
"Inače taj malajski medvjed, ili sunčani medvjed, je najmanja vrsta medvjeda na svijetu koji može dosegnut kilažu prosječnog odraslog čovjeka, zato su se možda tome i povodili, do nekih 70 kilograma", objašnjava nam zoologinja. Dodaje da naši smeđi medvjedi mogu četveroduplo više težiti. "Mužjaci i do 500 kilograma, iako su u prosjeku oko 350 kilograma", ističe zoologinja.
Objašnjenje smo dobili, a ako se pitate zašto mnogi i dalje ne vjeruju Kinezima možda će vam sada biti jasnije. Baš u jednom kineskom zoološkom, prije 10 godina, Tibetanski mastif glumio je afričkog lava. Tri godine poslije toga, također u Kini, haskije su farbali u vukove. Godinu nakon toga, opet u Kini, park koji se reklamirao kao mjesto s rijetkim vrstama, nastambu s pingvinima napunio je gumenim pingvninima.
A da za sve ne budu krivi samo Kinezi, tu su Talijani koji su psa chow chow ofarbali i predstavili kao pandu dok su Egipćani magarce obojili u zebre.
I zato ne čudi da će ovoj medvjedici, bila ona prava ili ne ostati nadimak "Medo made in China".