'trebamo reakciju države' /

Odgojiteljica za Direkt: 'Jadni smo i nemamo ništa. Diskriminiraju se djeca jer nemaju jednake prilike za razvoj'

Rani i predškolski odgoj, kao prva stepenica obrazovanja, je jedini prepušten lokalnoj samoupravi, a svaka lokalna uprava ima svoj budžet i velike su razlike

24.10.2022.
23:04
VOYO logo

MIslite da možete bez nas? E to je bila glavna poruka tisuća odgajateljica i odgajatelja u vrtićima koji su nekidan prosvjedovali na glavnom zagrebačkom trgu. Kažu da je stanje u vrtićima katastrofalno, i tako dalje ne ide.

Dosta je neujednačenih plaća, dosta je toga da teta u vrtiću u Dalmaciji radi za 7000, a ona u Slavoniji za 4000 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dosta je grupa od 29 djece, kojima jedna teta ne stigne promijeniti pelene. Dosta je toga da se roditelje žica da donesu flomastere ili malo brašna za dane kruha.

Kad se ministarstvo obrazovanja pita za sve probleme - kažu: Da, to sve stoji. One su u pravu, ali nije na nama, nego na lokalnim gradonačelnicima, načelnicima i ostalima. I tako se problemi nikad ne riješe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaki dan sa svim tim problemima živi moja gošća RTL Direkta Nadina Đuretić, odgajateljica u jednom zagrebačkom gradskom vrtiću.

Image
Lucija Bubenik /

Nakon prosvjeda, odgojiteljica za RTL: 'Ne osjećamo se zaštićeno, imamo 1600 adresa na koje se moramo obratiti'

Image
Lucija Bubenik /

Nakon prosvjeda, odgojiteljica za RTL: 'Ne osjećamo se zaštićeno, imamo 1600 adresa na koje se moramo obratiti'

Nadina kaže kako je rad u vrtiću veseo, živahan, bučan... Naša sugovornica vodi grupu djece od tri do šest godina, ali Nadina kaže da joj je najteže bilo raditi u jaslicama jer su te grupe prekapacitirane s djecom, a državni pedagoški standard propisuje da ih mora biti oko 10, ali brojke se penju i na više od 20.

"Svako dijete kada trebate presvući morate izdvojiti vrijeme, a onda i često morate otići u drugu prostoriju oka je odvojena zidom ili staklom. Za to vrijeme dok se presvlači jedno dijete, drugih 19 su sami u prostoriji. Ne možete otići reagirati. Malci su nehodači, grizu i penju se posvuda. Nedopustivo je da bude samo jedan odgojitelj", priča Nadina.

Rani i predškolski odgoj, kao prva stepenica obrazovanja, je jedini prepušten lokalnoj samoupravi, a svaka lokalna uprava ima svoj budžet i velike su razlike. "Djeca nemaju jednake razlike uvjete za odrastanje i rast, niti sigurnost. Tražimo da se država uplete", kaže Nadina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"0vo neće postati bolje. Ovaj problem već postoji četvrt stoljeća i ne postaje bolje i vidljivo je da lokalne samouprave ne mogu same. Nehumano je da im se dodaje taj još jedna teret koji one ne mogu financijski podnijeti. Nema druge opcije da se država uključi. Dosta je i ne može se ovako više", kazala je odgojiteljica Nadina.

Nadina je usporedila Hrvatsku s Njemačkoj u kojoj, kaže, da nisu puno veće plaće, ali su bolji uvjeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Jadni smo i nemamo ništa i ne bi smjeli tražiti da roditelji kupuju flomastere i slično. Mnogo odgojiteljica svojim novcem kupuju i prikupljaju materijale za rad. Često se događa da odgojiteljice pokušavaju ispod radara zamoliti roditelje da nam donesu flomastere, olovke...", priznaje Nadina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo