"It's oh so quiet", zove se jedan od najvećih hitova najpoznatije islandske pjevačice Bjork. I u jugozapadnom dijelu njezine zemlje zasad doista jest tiho, osim što su ceste razjapljene, a ispod zemlje teče rijeka magme koja svaki čas može izbiti na površinu.
U zemlji vatre i leda već peti dan traje izvanredno stanje zbog opasnosti od erupcije na poluotoku Reykjanes, samo 40 kilometara južno od glavnog grada.
Iz ribarskog gradića Grindavika evakuirano je 4000 stanovnika, što je prvi put da je neko mjesto na Islandu napušteno zbog opasnosti od erupcije u pola stoljeća. Sada pustim gradom patrolira policija, pušta ljudima da brzinski iz kuća pokupe stvari, ali ne i da se zadržavaju.
"Kao da gledate jako dosadan film, ali ste tamo zapeli, ne možete izaći iz njega. Nestvarno je", kaže Einar Dagbjartsson, jedan od evakuiranih koji nastoji još jednom doći do svoje kuće.
Ingibjorn Gretasdottir pak kaže da se "zemlja urušila oko metar ili više, tako da je lava ispod naše kuće".
Istovremeno, u Reykjaviku, udaljenom od Grindavika kao što je Karlovac od Zagreba, život se odvija skroz normalno, priča nam Dino Đula, koji ondje živi već osam i pol godina.
"Imamo puno profesionalaca koji su to istražili i znaju do koje mjere će to doći i kakva će to biti erupcija, jer naravno da nije isto ako imate eskplozivnu erupciju, ili ako imate erupciju koja će samo ključati kao voda koja se kuha, i onda smo jednostavno na sve to spremni", objašnjava Đula.
Islanđani su i inače spremniji na ovakve prizore kamenja koji upadaju u lavu, pa ih onda ne puno ne uznemiruje ni spoznaja o rijeci magme pod zemljom. Islandski meteorolozi kažu da poluotoku na kojem je Grindavik prijete desetljeća vulkanske nestabilnosti. A naš vulkanolog dodaje da grad na tom mjestu uopće nije trebao biti izgrađen.
"Evidentno je da su vulkanski procesi aktivni, kao uostalom na cijelom Islandu, ali tamo je to toliko zamjetno, da kada gledate satelitske snimke otprije nekoliko desetljeća, čak i aviosnimke, vidite tragove tih razmicanja ploča. Tako da nije ništa čudno da se to tamo događa", kaže Dražen Balen, profesor na Geološkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu.
Jer, ako niste znali, jedino na Islandu je moguće zaroniti i s jedne strane gledati u sjevernoameričku, a s druge u euroazijsku kontinentalnu ploču. Za par milijuna godina na tom će mjestu nastati dva Islanda. Inače, cijeli svijet dobro pamti erupciju Eyjafjallajökulla u proljeće 2010., kada je oblak vulkanske prašine na par dana paralizirao zračni promet iznad Europe. Sada se to sigurno neće dogoditi.
"Ovdje se očekuje u početku mirno izlijevanje lave, ukoliko uopće dođe do njega. Ako uopće bude erupcije, ona će biti stotinjak puta slabija nego što je bila tada", uvjeren je Dražen Balen.
Do tada, najveća opstrukcija svakodnevnom životu su potresi, njih više stotina dnevno.
"Samo se stvari zatresu tu i tamo u Reykjaviku, ali i to ne previše, ja čak nisam ni osjetio potres u zadnja tri tjedna, tako da to dovoljno govori o tome koliko ova najnovija aktivnost utječe na moj život", kaže nam Dino Đula.
Dakle, nemojte puno brinuti za Islanđane, kad ni oni sami nisu u drami. Osim ovih iz Grindavika, ispod čijih domova nastavlja teći rijeka magme.