Broj jedan na listi mjesta za posjetiti New York Timesa, party metropola arapskog svijeta, jedan od najboljih za gastronomiju, jedan od najživljih gradova svijeta - sve se to posljednjih godina moglo čuti o Bejrutu, "Parizu Bliskog istoka", gradu u koji se u protekla dva dana ponovno uvukao strah.
"Naravno da se bojimo, moja djeca, djeca moje braće i sestara, svi mi. Tko se može osjećati sigurnim u ovoj situaciji? Imamo pet tisuća ozlijeđenih u samo dva dana", kaže jutros Mustafa Sibai u centru Bejruta. Nakon pagera i walkie-talkieja, Libanonci strepe od bombi u džepovima, neki govore kako i dalje nose mobitele, ali ih se boje.
Cijeli Libanon, a posebno glavni grad etnički i vjerski su raznolikiji nego ijedan drugi prostor na Bliskom istoku. Nakon krvavog građanskog rata u 70-ima i 80-ima, kada je bio pojam kaosa i razaranja, Bejrut se digao iz pepela, u čemu je važnu ulogu igrao i danas ključni šijitski pokret Hezbolah, u doslovnom prijevodu - Božja stranka, s oko sto tisuća pripadnika najveća paravojna organizacija na svijetu, i ne samo to.
"Imaju svoje bolnice, škole, muzeje, građevinska poduzeća. Kažu neki stručnjaci da je efikasnost Hezbolahovih građevinskih firmi u rekonstrukciji Libanona od posljedica građanskog rata bila bolja od onoga što su Amerikanci napravili nakon uragana Katrina u SAD-u", ističe povjesničar Hrvoje Klasić.
Ipak, Hezbolah je skupina koju zapadne države, ali i većinski sunitske arapske zemlje smatraju terorističkom organizacijom. Istog vođu imaju preko 30 godina, u popodnevnom obraćanju javnosti Hassan Nasrallah napade u protekla dva dana nazvao je izraelskom objavom rata.
"Ratni zločin, ili objava rata, možete to nazvati bilo kako, i zaslužuje te riječi. Neprijatelj je ovim napadom prekršio sve propise, zakone i crvene linije", rekao je Nasrallah. I baš dok je Nasrallah govorio, nad Bejrutom su proletjeli izraelski borbeni avioni, probili zvučni zid i uznemirili građane, ali osveta je najavljena. "Stići će ih pravedna kazna, s mjesta odakle je mogu očekivati, ali i daleko od njihovih očekivanja", dodao je Nasrallah.
Iako je i Iran, glavni sponzor Hezbolaha, najavio žestok odgovor, stručnjaci ne vjeruju u širenje rata. "U ovom trenutku Iranu nije u interesu da se taj sukob širi. Bez podrške Irana Hezbolah može napraviti neke lokalne akcije, ali dugotrajan rat protiv Izraela ne može voditi", tumači vojni komentator Telegrama Goran Redžepović.
Službeno, Izrael je najavio da mu je cilj osigurati povratak 60 tisuća stanovnika na sjever zemlje. Hezbolahov upad u Izrael, ili prelazak izraelskih snaga u Libanon, zasad ne djeluje kao izgledan scenarij. "Mislim da i jedni i drugi znaju snagu druge strane, i da još uvijek nije došlo do rata u punom kapacitetu, kakav se vodi na području Gaze. Mislim da Hezbolah zna da je to rat kojeg bi u nekoj budućnosti izgubili", smatra Hrvoje Klasić.
Ipak, vođa Hezbolaha tvrdi da ih napadi u posljednja dva dana nisu uzdrmali, nego ih učinili još odlučnijima. A i dio Libanonaca spreman je stati uz Hezbolah i njegovog vođu, pa i pod svaku cijenu. "Mi smo odani njemu. Ništa nas neće pokolebati, čak ni ako dignete u zrak našu djecu. Naš put neće se promijeniti niti pomaknuti", rekla je Ayat Mortada, mlada majka u Bejrutu.
Kako sada stvari stoje, oko izraelsko-libanonske granice sukoba će biti sigurno. Ali i glavni grad, "Pariz Bliskog istoka", turisti će do daljnjeg zaobilaziti.
POGLEDAJTE VIDEO: U Libanonu je eksplodiralo na tisuće pejdžera istovremeno. Od kuda eksploziv u njima?