ogromni redovi... /

Cijeli dan gužve na pumpama: Istražili smo gdje je u Europi jeftinije i tko toči najskuplje

U Hrvatskoj cijene idu gore, pa će možda nekima opet biti isplativo potegnuti kod susjeda po puni tank. Evo kako stvari stoje u regiji a i šire

24.10.2022.
22:51
VOYO logo

Još malo manje od sat i pol vremena i gorivo će poskupjeti. I benzin i dizel. Ovaj put Vlada nas je ostavila na milost i nemilost tržištu. Zbog toga su cijeli dan po cijeloj zemlji ispred pumpi ogromne gužve.

Razlika nije mala, spremnik je danas bio 50 do 60 kuna jeftiniji nego će biti od ponoći. Poljoprivrednici i ribari nemaju razloga za brigu - plavom dizelu Vlada ipak održava cijenu. Dakle - eurosuper 95 s 10 kuna i 72 lipe, raste na 11 kuna i 10 lipa. Litra dizela raste na 13 kuna 44 lipe. Plavi dizel je 8.49.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kunu i nešto po litri je ipak previše za moj budžet. To je razlog zašto sam danas tu", govori Milena iz Splita.

Image
SUTRA POSKUPLJUJE /

Nakon krkljanca zbog Pelosi, sada ista stvar, ali zbog goriva: Ovako izgledaju benzinske pumpe diljem Hrvatske

Image
SUTRA POSKUPLJUJE /

Nakon krkljanca zbog Pelosi, sada ista stvar, ali zbog goriva: Ovako izgledaju benzinske pumpe diljem Hrvatske

"Za cijeli svijet je napravljena situacija da mi moramo stalno bit u strahu. I sada smo u strahu hoće li nam Vlada smanjiti tu cijenu ili neće. Mi nismo slobodni ljudi", kazao je Riječanin Josip.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Neman benzina u autu, moran ulit, oni će radit šta ih je volja svakako. Šta da radin?", pita se Dragica.

"Ne možete zaustaviti tsunami nego morate jednostavno dozvoliti da obrana od tsunamija bude tako efikasna da oni koji bi trebali zaustaviti tsunami ne poginu. Prevedeno na hrvatski, nismo mogli pustiti da ovaj tjedan hrvatski opskrbljivači naftom i naftnim derivatima rade gubitke od 70 lipa do 1.50 kn po litri", kazao je Ivo Milatić iz Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.

U Hrvatskoj dakle, tsunami. Cijene idu gore, pa će možda nekima opet biti isplativo potegnuti kod susjeda po puni tank. Evo kako stvari stoje u regiji, a i šire.

Dakle, u Hrvatskoj je od sutra litra dizela euro 78. U Sloveniji nešto jeftinije, 1.66. Jednako kao i u BiH, dok je u Mađarskoj još jeftinije. Najskuplja je litra dizela u Srbiji, euro 88.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: RTL Direkt

Točno toliko plaćaju i Talijani, dok je cijena u Njemačkoj 2.16. Najskuplji dizel u cijeloj Europi plaćaju Šveđani 2.56, dok najjeftinije toče u Bjelorusiji gdje je litra manje od eura, 98 centi.

Image
Foto: RTL Direkt

Ipak, do Bjelorusije vam se baš ne isplati potegnuti zbog dizela od jednog eura. Ali da bi uštedjeli 50 kuna, mnogi su danas žurili na pumpe po Hrvatskoj. Je li gužva i dalje? To će nam reći Borko Brunović koji je u Miramarskoj ulici u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Otkad se službeno potvrdila vijest da Vlada više neće intervenirati u cijene ni benzina, ni dizela, počele su se stvarati gužve na brojnim benzinskim crpkama diljem Hrvatske, pa tako i u Zagrebu. Nalazimo se u Miramarskoj ulici gdje tijekom posljednja dva, tri sata cijelo vrijeme dolaze automobili i stvaraju se gužve. U nekim trenutcima su bile velike gužve, pa su trebala intervenirati dva policajca koja su cijelo vrijeme ovdje i preusmjeravaju promet", kazao je.

Sada traje utrka s vremenom. Brunović kaže kako je razgovarao s djelatnikom benzinske crpke, koji kaže kako nova obračunska jedinica počinje već u 20 minuta do 12 - kada moraju napraviti obračun, tako da vozači imaju oko sat vremena da napune svoja vozila jeftinijim gorivom.

"Razgovarao sam s vozačima, njima je jasno da je rat u Ukrajini, da su sankcije, da je kriza... No, ono što im svakako nije jasno je - zašto su cijene više nego u većini zemalja u susjedstvu? Svi se nadaju da će Vlada ponovno intervenirati", govori.

Zanimljivo je da cijena barela nafte pala, a cijena litre benzina narasla. Je li onda moguće pretpostaviti što nas čeka idući tjedan?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Jako je teško to pretpostaviti. U ekonomiji koja utječe na živote svih nas puno toga nije jasno, niti to mogu objasniti naftni eksperti. Cijena sirove nafte na tržištu pada, a derivata raste, pa je teško objasniti zašto dolazi do takvih poremećaja na tržištu. Najjednostavnije - to je zbog špekulacija. Kada se radi o ovakvim krizama, svi pokušavaju zaraditi - i oni koji distribuiraju, i oni koji proizvode naftu", govori Brunović.

Riječ je o velikim međunarodnim ulozima, kaže. Jasno nam je da rat u Ukrajini utječe i na proizvodnju nafte i da energenti postaju sredstvo pritiska u međunarodnoj ekonomiji. U tom sukobu, dodaje, nekima odgovara da se u određenim dijelovima svijeta nafta više ili manje proizvodi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Teško je prognozirati što će u narednim tjednima biti, no ono sa čim se svi stručnjaci slažu - cijena dizela će rasti, i to čak do 15 kuna, što bi zaista bila velika cijena", govori reporter.

Svi se nadamo da do toga neće doći, odnosno da se te prognoze neće pokazati istinitima.

fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo